Polecamy
Jak wybrać deskę snowboardową?
Inspiracje

Jak wybrać deskę snowboardową?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W górach pojawił się już pierwszy śnieg, temperatury za oknem są coraz niższe, a to może oznaczać tylko jedno – sezon już za pasem! Chociaż na sporty zimowe jeszcze nie pora, najwyższy czas zacząć przygotowania na tegoroczny wyjazd na narty i snowboard. Jeśli masz przed sobą pierwszy w życiu sezon lub masz zamiar przesiąść się w tym roku z nart na deskę, zastanawiasz się pewnie, jaki sprzęt wybrać. Spieszymy z pomocą!  

Dobierz deskę do siebie  

Nie chodzi tu wcale o grafikę, która najlepiej oddaje to, co chcesz sobą wyrażać, a o dobranie parametrów deski do swoich. Najważniejszym aspektem podczas kupowania deski jest odpowiednie dopasowanie sprzętu do potrzeb i wymagań jej użytkownika. Weź pod uwagę swój wzrost, wagę i rozmiar buta, ponieważ są to wymiary, które będą miały wpływ na to, jak długi, szeroki i wyprofilowany będzie musiał być Twój snowboard. Standardy te różnią się nieco dla kobiet i mężczyzn, ponieważ zazwyczaj panowie są wyżsi i ciężsi, dlatego warto rozgraniczyć parametry deski również ze względu na płeć użytkownika.  

Weź pod uwagę swój stopień zaawansowania i styl jazdy  

Jak przy każdej dyscyplinie sportowej, również w jeździe na snowboardzie stopień zaawansowania wyznacza rodzaj sprzętu, jakiego potrzebujesz. Na swoją pierwszą deskę warto wybrać model prosty i klasyczny, przyjazny początkującym. Zbyt duże zakrzywienie snowboardu lub zbyt płytki profil mogą być przydatne przy bardziej brawurowej jeździe czy wykonywaniu trików, ale na początku będą utrudniać Ci naukę i jazdę.  

Najbardziej polecanym typem deski dla początkujących jest rocker. Dzięki stopniowi wyprofilowania nie tylko wybacza on wiele błędów, lecz także ułatwia pokonywanie przeszkód i zakrętów na trasie. 

Osoby, które dobrze czują się na nartach, ale chcą spróbować swoich sił także na desce, na pewno ucieszą się z wiadomości, że na rynku dostępne są także snowboardy typu splitboard. Te deski można rozmontować na dwie części tak, aby móc jeździć na nich zarówno jak na nartach, jak i na desce snowboardowej. To rozwiązanie to bezpieczny wybór, ponieważ nawet jeśli snowboard nie okaże się Twoim konikiem, deska nadal przyda się w swojej zmodyfikowanej formie, a zakup nie będzie niewypałem!   

Wybierz rodzaj ślizgu   

W zależności od tego, czy jesteś miłośnikiem intensywnych wrażeń i adrenaliny, czy raczej spokojnej rekreacji, wybierz deskę z odpowiednim ślizgiem. Istnieją trzy podstawowe rodzaje ślizgu w deskach snowboardowych – tłoczony (najwolniejszy), spiekany oraz electra (najszybszy). Każdy z nich umożliwia nieco inny styl i rodzaj jazdy, a do tego wymaga nieco innej pielęgnacji. Ślizg spiekany jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na rozwijanie całkiem sporych prędkości, a przy tym jest najtrwalszy. Wymaga regularnego, choć nie za częstego smarowania (co kilka użyć), podczas gdy ślizg typu electra trzeba smarować praktycznie przed każdą jazdą.   

Zdjęcie: Alessandro Maculotti/unsplash.com

materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne mieszkanie deweloperskie – praktyczne porady dla kupujących
Jak wybrać idealne mieszkanie deweloperskie – praktyczne porady dla kupujących
Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wyboru mieszkania deweloperskiego. Dowiedz się, jak unikać powszechnych pułapek i podjąć najlepszą decyzję dla siebie i swojej rodziny.
Łazienkowe meble – co wybrać do małego wnętrza?
Łazienkowe meble – co wybrać do małego wnętrza?
Choć mała łazienka może stanowić przy urządzeniu niemałe wyzwanie, istnieją sprawdzone sposoby na to, aby stworzyć przestrzeń atrakcyjną i funkcjonalną. Poznaj je już dziś!
Jak dbać o higienę psa?
Jak dbać o higienę psa?
Czy zwierzęta w domu rzeczywiście roznoszą nieprzyjemny zapach? Zobacz, jak dbać o higienę, a tym samym o zdrowie swojego czworonoga.
Ostatnie wpisy