Polecamy
Czy warto kupić smartwatch? Jakie ma funkcje?
Organizacja

Czy warto kupić smartwatch? Jakie ma funkcje?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rynek smartwatchy nie jest wrażliwy na problemy związane z epidemią. Koniunkturę na ten rodzaj gadżetu napędzają również tanie modele sprzętu, które pochodzą z Chin. Warto kupić tańszy czy droższy model? Jakimi funkcjami dysponuje taki sprzęt?

Czym jest smartwatch?

Inteligentny zegarek – w ten sposób najprościej można scharakteryzować to, czym jest smartwatch. Chociaż z pozoru przypomina tradycyjny czasomierz, to jego możliwości są większe. Co do zasady, takie urządzenie ma łączyć zegarek, sprzęt do monitorowania aktywności fizycznej i być kompatybilne ze smartfonem. 

Historia smartwatchy

Dość istotne, że idea takich urządzeń zagościła najpierw w komiksie i filmie, czyli w kulturze popularnej. Już w latach 40. w serii komiksów o detektywie Dicku Tracym główny bohater mógł korzystać z inteligentnego zegarka. Podobnymi gadżetami posługiwali się bohaterowie filmu ‘’Star Trek’’ z 1960.

Kiedy poprzednik smartwatchy pojawił się w realnym świecie? Trzeba było na to poczekać aż do elektronicznego zegarka Pul­sar P1 Li­mi­ted Edi­tion z 1972 r. Oczywiście jego możliwości nijak miały się do tych, które prezentuje współczesny sprzęt – mógł jedynie wyświetlać godzinę na wyświetlaczu LCD. 

Później przyszła kolej na zintegrowanie zegarka z kalkulatorem i wreszcie z komputerem (1984). Przełom XX i XXI w. przyniósł modele łączące zegarek z telefonem, aparatem komórkowym i odtwarzaczem mp3.

Do czego służy smartwatch?

Takie urządzenia w zaawansowanej formie służą jako uzupełnienie smartfona lub mogą go  nawet zastąpić. Są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy posługiwanie się telefonem jest nieporęczne – choćby podczas joggingu. Wyświetlają informacje z aplikacji zainstalowanych na telefonie, pozwalają na robienie zdjęć lub zmianę muzyki.

Dodatkowo niektóre z modeli pozwalają oddzwonić lub podyktować treść SMSa. Smartwatch może nam też przypomnieć o ważnych sprawach w ciągu dnia. 

Jakie jeszcze funkcje posiada?

Oczywiście nie da się przejść obojętnie obok tych funkcji smartwatcha, które są przydatne chociażby podczas ćwiczeń fizycznych. Możemy liczyć kroki, przebyte kilometry lub spalone kalorie. Wiele modeli pozwala też mierzyć własne tętno. Znajdzie się też sprzęt o odpowiedniej skali wodoodporności, który pozwala mierzyć kolejne długości przepłyniętych basenów. 

Smartwatch – wady i zalety

Kupując smartwatch, trzeba przede wszystkim brać pod uwagę system operacyjny – w pierwszym rzędzie dotyczy to jednak smartfona. Zwraca się uwagę na łatwość skomunikowania urządzeń, możliwość rozszerzenia o kolejne funkcje czy pojemność baterii. Jakie są wady i zalety smartwatchy?

Wady zakupu smartwatcha

Minusy inteligentnych zegarków to przede wszystkim stosunkowo krótki czas pracy na jednym ładowaniu, który najczęściej wynosi najwyżej dwa dni użytkowania. Smartwatche mają również znacznie krótszy czas użytkowania, niż markowe egzemplarze tradycyjnych zegarków. Mają też niewielkie rozmiary, co sprzyja np. uszkodzeniom w toku zwykłego użytkowania. Wreszcie – może zdarzyć się tak, że dzięki inteligentnemu zegarkowi trudno będzie nam odciąć się od wirtualnego świata, SMSów i telefonów.

>> Zobacz też: Czarter jachtów – popularny sposób na relaks także w Polsce

Zalety wyboru smartwatcha

Przede takie urządzenia mają coraz więcej funkcjonalności. Niekiedy zdarza się, że mogą już stanowić centrum inteligentnego sterowania domem. Odpowiedni moduł pozwala też dzięki nim realizować płatności zbliżeniowe. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że w przyszłości zyskają kolejne funkcje.

Najtańsze egzemplarze o dość niewielkiej liczbie funkcji kupimy już za 200 zł. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by za smartwatch zapłacić 4000 zł i więcej.

Czy warto kupić takie urządzenie?

Zdecydować powinny nasze potrzeby. Nie musimy od razu kupować modelu wiodącego producenta i z dużą ilością nowinek, który będzie nas kosztował kilka tysięcy złotych. Trzeba jednak przyznać, że takie urządzenie może bardzo uprościć codzienne czynności. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak rozmrozić lodówkę krok po kroku?
Jak rozmrozić lodówkę krok po kroku?
Lodówka to zdecydowanie jeden z najważniejszych sprzętów w każdym domu. W jaki sposób ją rozmrozić, by służyła nam jak najdłużej? Sprawdź nasz krótki poradnik krok po kroku!
Pozycjonowanie sklepu internetowego – na czym polega i czy warto?
Pozycjonowanie sklepu internetowego – na czym polega i czy warto?
Oferując sprzedaż wysyłkową targetujemy się na użytkowników sieci, dlatego najrozsądniejsze wydaje się prowadzenie marketingu z wykorzystaniem właśnie internetu. Wśród wielu różnych form reklamy znaleźć można również SEO, które pozwala na komunikację z użytkownikiem o precyzyjnych potrzebach dostosowanych właśnie do oferty sklepu internetowego.
Czy naturalne składniki mogą zastąpić chemię w utrzymaniu czystości?
Czy naturalne składniki mogą zastąpić chemię w utrzymaniu czystości?
Sprawdź, czy naturalne środki czystości są skutecznym zamiennikiem dla produktów chemicznych. Poznaj zdrowotne korzyści wynikające z wyboru ekologicznych alternatyw.
Ostatnie wpisy