Polecamy
Urlop a umowa-zlecenie – czy można wziąć wolne?
Organizacja

Urlop a umowa-zlecenie – czy można wziąć wolne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pracujesz na umowie-zleceniu i zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój urlop? Ile dni wypoczynkowych Ci przysługuje, czy można je wykorzystać w dowolnej chwili? Warto to wcześniej wiedzieć.

Powszechnie wiadomo, że większość z nas chciałaby mieć umowę o pracę. To z pewnością najbardziej pożądana forma zatrudnienia. Dlaczego? Otóż zapewnia wiele profitów, a głównie opłacanie przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Poza tym taka umowa daje nam prawo do urlopu wypoczynkowego, który jest naliczany adekwatnie do przepracowanego czasu. Oprócz umowy o pracę są też jeszcze inne popularne formy zatrudnienia, a mianowicie umowa o dzieło i umowa-zlecenie. Skupmy się na tej ostatniej. Jakich przywilejów zawartych w kodeksie pracy jest pozbawiona?

Umowa umowie nierówna

Umowa-zlecenie jest jedną z form umowy cywilnoprawnej. Warto jednak wiedzieć, że nie znajdziemy jednak o niej informacji w Kodeksie pracy. Dlaczego? Otóż formalne kwestie, które dotyczą tej umowy i wszystkiego, co z nią związane, ustawodawca uregulował w Kodeksie cywilnym. Co w praktyce oznacza to dla osób, które są zatrudnione na takiej umowie? Zleceniobiorcy nie znajdują się pod całkowitym wymiarem ochrony w przeciwieństwie do pracowników świadczących pracę w oparciu o umowę o pracę. Pojawia się więc wiele pytań odnośnie do kwestii dotyczących zatrudnienia na umowie-zleceniu. Chociażby takie czy okres zatrudnienia na takim rodzaju umowy wlicza się do stażu pracy, kiedy i czy w ogóle można korzystać na niej z usług państwowej służby zdrowia oraz jak wyglądają kwestie z braniem dni wolnych.

Urlop na umowie-zleceniu. Kiedy nam przysługuje i w jakim wymiarze?

Zleceniobiorca musi mieć świadomość tego, że zawierając umowę-zlecenie, zobowiązuje się do wykonywania określonych w niej czynności na rzecz swojego zleceniodawcy. Jednak nie obowiązują go zasady zatrudnienia takie jak w umowie o pracę. Nie wlicza się w umowę-zlecenie chociażby stały wymiar czasu pracy ani konkretne/określone miejsce jej wykonywania. Ten rodzaj umowy cywilnoprawnej daje większą swobodę pracy, ale i pozbawia niektórych profitów, które mamy, pracując na umowę o pracę. Umowa-zlecenie jest zawierana w formie pisemnej i określa się w niej między innymi takie rzeczy jak: wyznaczenie terminu jej wykonania, opis wykonywanych czynności oraz wskazanie wysokości wynagrodzenia i sposobu jego zapłaty. Wiele wątpliwości budzi jednak kwestia urlopu. Czy właściwie osoba pracująca na takiej umowie ma do niego prawo?

Zleceniodawca nie musi udzielić urlopu wypoczynkowego na takich zasadach, jak ma to miejsce w przypadku umowy o pracę. Więc jakie uprawnienia przysługują osobie wykonującej zlecenie? Takie, jakie wynikają z treści zawartej umowy. Więc jeśli zawieramy umowę-zlecenie, to w naszym interesie jest postarać się o to, aby zapisy dotyczące wynagrodzenia czy wymiaru udzielonego urlopu nas satysfakcjonowały. Jeśli w naszej umowie pojawi się konkretny punkt odnoszący się do określenia czasu przerwy w wykonywaniu zlecenia, to urlop będzie nam przysługiwał. Bardzo często zleceniobiorca nie wie jednak, że sam musi o taki zapis zadbać, w innym przypadku może nie mieć płatnego urlopu wcale.

Samo pojęcie urlopu jest zawarte w Kodeksie pracy i odnosi się tylko do umowy o pracę. A skoro umowa-zlecenie jest formą cywilnoprawną, to w tym przypadku w jej treści można zawrzeć informację o odpłatnej przerwie wypoczynkowej od zlecenia, która będzie przysługiwała osobie zatrudnionej. Warto też na umowie dodać adnotację, że urlop wypoczynkowy nie będzie miał wpływu na obniżenie całości wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy-zlecenia. Pamiętajmy, że tylko odpowiedni zapis gwarantuje nam prawo do wzięcia urlopu bez żadnych przykrych konsekwencji w przyszłości.

Na pewno zaletą umowy-zlecenia jest możliwość dość swobodnego układania sobie czasu pracy, a często też i miejsca (wiele osób na zleceniach pracuje w domach). To kiedy dane czynności zostaną wykonane, zależy od zleceniobiorcy, oczywiście musi to nastąpić do wyznaczonego terminu. O ile wszystkie punkty zapisane w umowie są realizowane, w tym zapis o urlopie wypoczynkowym, to relacje między zleceniodawcą a zleceniobiorcą powinny być zachowane w jak najlepszym tonie.

Zdjęcie główne: NORTHFOLK/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
4 gry jednoosobowe planszowe, w które możesz grać samemu
4 gry jednoosobowe planszowe, w które możesz grać samemu
Wbrew pozorom, na rynku jest bardzo wiele gier, w które można grać w pojedynkę. Będą się do nich zaliczały wszelkie zręcznościowe gry, które bardziej niż rozrywce, mogą posłużyć ćwiczeniu cierpliwości i precyzji, a nawet w celu uspokajającym. Sprawdź 4 nasze propozycje!
Jak wybrać idealne stoisko handlowe dla twojego biznesu?
Jak wybrać idealne stoisko handlowe dla twojego biznesu?
Wybór stoiska handlowego może zaważyć na sukcesie twojego biznesu. Dowiedz się, jakie czynniki brać pod uwagę, aby podjąć najbardziej optymalną decyzję.
Jak prać pościel, aby była higieniczna?
Jak prać pościel, aby była higieniczna?
W jaki sposób prać pościel, aby była ona nie tylko estetyczna, ale także higieniczna? Dowiedz się, jak zadbać zarówno o swój komfort podczas odpoczynku, jak i o zdrowie.
Ostatnie wpisy