Sprzątanie

Skuteczne sposoby na plamy z kawy

Chyba każdemu kawoszowi przynajmniej raz zdarzyło się ubrudzić swoim ulubionym napojem. To nic takiego, jednak jak potem usunąć takie plamy? Są sposoby – zobacz jakie!

Wystarczy chwila nieuwagi, by kawa wylała się z filiżanki czy kubka. Wydawałoby się, że to nic takiego, jednak trzeba przyznać, że kawowe plamy są dość oporne, jeśli chodzi o pozbycie się ich z bluzki czy spodni. Jak więc je usunąć? Sprawdzamy najlepsze sposoby!

Sposób nr 1: ocet

Mało kto wie, że jednym z najlepszych sposobów na wywabianie plam z kawy jest ocet. Wystarczy zrobić mieszankę octu (1 łyżeczka) i wody (litr). Całość chwilę mieszamy i moczymy w roztworze gąbkę lub ściereczkę. Przyciskamy ją w miejscu zabrudzenia, a następnie pocieramy. Powtarzamy tę czynność kilkukrotnie, po chwili plama powinna zniknąć. Następnie ubranie pierzemy ręcznie bądź w pralce. Co ciekawe, sposób ten sprawdza się nie tylko w przypadku plam z kawy, ale też czekolady.

Sposób nr 2: żółtko

Żółtko jaja kurzego na pozbycie się plam? Wiele osób uważa, że wręcz przeciwnie, zamiast pozbyć się zabrudzenia – zafundujemy sobie nowe. Nic bardziej mylnego. Jeśli plama jest świeża, warto przygotować papkę z roztrzepanego żółtka i kilku kropel wody oraz alkoholu. Następnie nakładamy taką pastę na plamę i pocieramy. Możemy zostawić na kilka minut i znów pocierać. Po jakimś czasie po plamie nie powinno być śladu. Na koniec płuczemy ubranie w zimnej lub letniej wodzie.

Sposób nr 3: sól

Sól znana jest z tego, że można ją wykorzystywać nie tylko do przyprawiania potraw. Może też pomóc w pozbyciu się kawowych plam. Wystarczy zabrudzenie polać gorącą wodą, a następnie posypać je grubą warstwą soli i zostawić, by się wchłonęła w materiał. Po kilkunastu minutach pierzemy ręcznie ubranie – plama powinna zniknąć.

Sposób nr 4: soda oczyszczona

Soda oczyszczona doskonale nadaje się do wywabiania różnego rodzaju plam, także tych z kawy. Wystarczy dodać do niej kilka kropel wody i wymieszać, by powstała pasta. Nakładamy ją na plamę i pocieramy. Zostawiamy na kilka minut i ponawiamy czynność. Możemy użyć miękkiej szczoteczki i nią pocierać, aż plama zniknie. Na koniec warto uprać ubranie w pralce lub ręcznie.

Sposób nr 5: piwo

Plamę z kawy można także usunąć… piwem. Sposób ten jest szczególnie skuteczny w przypadku dywanów. Wystarczy polać zabrudzenie i zostawić na jakiś czas. Następnie ścierką lub szczoteczką z miękkim włosiem wcieramy piwo i znów zostawiamy. Minusem jest to, że czynność należy powtórzyć kilkukrotnie. I oczywiście zapach – nie każdemu pasuje woń piwa. Dlatego po usunięciu plamy warto przetrzeć ją np. płynem do mycia naczyń bądź innym detergentem.

Sposób nr 6: odplamiacze ze sklepu

Sklepowe detergenty są z pewnością dużo silniejsze, jednak przed ich użyciem należy czytać zalecenia umieszczone na etykietach. W innym przypadku istnieje duże ryzyko, że zniszczymy materiał, na którym jest plama, lub ubranie straci swój kolor. Warto też wcześniej przetestować odplamiacz na jakimś małym i niezbyt widocznym skrawku materiału, by sprawdzić, jak zareaguje na detergent. To kluczowe szczególnie w przypadku delikatnych bluzek.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ron Lach

Polecane artykuły
Sprzątanie

Sprzątanie przed świętami — lista prac

Szykujesz się na przedświąteczne sprzątanie? Zobacz, co należy zrobić.
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jak dbać o czystość w łazience?

Łazienka jest jednym z najważniejszych miejsc w całym domu. Jak więc o nią odpowiednio zadbać? Podpowiadamy, jak skutecznie dbać o czystość łazienki!
Czytaj więcej
Sprzątanie

Jak wycierać kurz z roślin?

Pamiętaj o tym, że podlewanie to nie wszystko. Z roślin domowych należy także regularnie usuwać kurz. Dowiedz się, jak najlepiej to zrobić, aby nie uszkodzić swoich okazów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *