Organizacja

Nierówna praca silnika na wolnych obrotach – co to może oznaczać?

Każdy kierowca wie, że nierówna praca silnika samochodu na wolnych obrotach nie oznacza niczego dobrego. Może pojawić się nie tylko podczas wysokich mrozów czy wysokiej wilgotności, ale także przy bardzo wysokich temperaturach. Ignorowanie tego sygnału ostrzegawczego może naprawdę źle się skończyć i oznaczać kosztowną naprawę. Na co może wskazywać nierówna praca silnika na wolnych obrotach? 

Kiedy pozostawiamy samochód na wolnych obrotach, czyli na biegu jałowym (tzw. luzie), oraz nie naciskamy pedału gazu, jego silnik powinien pracować równo i stabilnie. W tym czasie do silnika dociera stała dawka paliwa, która zapewnia optymalną pracę wszystkich podzespołów. Po czym poznać, że coś jest nie tak? Zauważysz to na obrotomierzu, który zacznie się gwałtownie poruszać, bardziej wprawione ucho jest w stanie to bez większych problemów usłyszeć, dodatkowo wyczuwalne będą również drgania pojazdu. 

Co powinieneś na początku sprawdzić? 

Filtry

Jak wspomnieliśmy, na wolnych obrotach do silnika dociera stała dawka paliwa, dzięki której silnik powinien pracować miarowo. Jeśli tak nie jest, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić filtry paliwa i powietrza. Kiedy będą zabrudzone, nie tylko silnik będzie działać nierówno, ale również może to skutkować dużym problemem z uzyskaniem wymaganej prędkości obrotowej wału korbowego.

Przepływomierz i pompa paliwowa 

Przepływomierz odpowiedzialny jest za przepływ powietrza, jeśli został uszkodzony lub jest brudny, do układu sterowania zostanie przekazana błędna informacja, w efekcie czego sterownik źle obliczy dawkę paliwa zapewniającą prawidłowe działanie silnika. 

Problemy z pompą paliwową to już poważniejsza usterka, która w efekcie przynosi podobne skutki co uszkodzony przepływomierz. Jej zniszczenie bądź zabrudzenie sprawiają, że do silnika nie trafia optymalna dawka paliwa, więc pracuje nierówno nawet bez dodawania gazu. 

Świece

Jednym z częstszych powodów nierównej pracy silnika na wolnych obrotach są świece. Mogą być one uszkodzone bądź niepoprawnie zamontowane. W tym wypadku konieczne będzie namierzenie wadliwej bądź niedokręconej świecy lub wymiana wszystkich bez wyjątku, co wiąże się już z wyższym kosztem naprawy. W nowszych modelach aut zalecamy jednak wizytę w warsztacie samochodowym, gdzie mechanik bezpiecznie dokona wymiany. Mamy wtedy pewność, że nie zostały uszkodzone żadne elementy elektroniczne, które znajdują się w pobliżu świec. 

Sonda lambda 

Element ten sprawdza jakość spalin samochodowych pod kątem zawartości powietrza. W ten sposób bada czy mieszanka paliwowa jest bogata, czy uboga. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie, by wydobywające się z naszego samochodu spaliny były jak najmniej szkodliwe dla środowiska. Awaria spowodowana zabrudzeniem lub uszkodzeniem sondy lambda ma również wpływ na nierówną pracę silnika.

W zależności od rodzaju silnika i paliwa, którym jest napędzany, usterki mogą się od siebie różnić. Kiedy zauważymy, że silnik naszego auta nierówno pracuje, warto od razu albo samodzielnie sprawdzić powyższe elementy, albo udać się do mechanika, który dokładnie sprawdzi układ paliwowy pod kątem nieszczelności bądź koniecznych napraw. O ile na początku nierówna praca nie powoduje większego zagrożenia i wpływa głównie na komfort prowadzenia, o tyle zaniedbanie i ignorowanie symptomów może doprowadzić do poważnej i kosztownej awarii silnika.

Zdj. główne: christian buehner/unsplash.com

Z wykształcenia polonistka. Z zawodu dziennikarka i copywriterka. Miłośniczka dobrej literatury i gier planszowych. Swój dom uważa za centrum wszechświata, choć nie ma problemu z opuszczaniem go, by poznać nowe miejsca i ludzi.
Marta Kozłowska
Polecane artykuły
Organizacja

Jak skutecznie rozplanować wydatki świąteczne?

Dowiedz się, w jaki sposób można skutecznie rozplanować wydatki świąteczne. Praktyczne porady znajdziesz u nas!
Czytaj więcej
Organizacja

Zdrowa dieta na 10 dni - składniki, o których trzeba pamiętać

Chcesz zaplanować zdrową dietę? Sprawdź, jakie produkty powinny się w niej znaleźć, abyś dostarczał swojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze.
Czytaj więcej
Organizacja

Czy zmywarka w kawalerce to dobry pomysł?

Urządzenie kawalerki nie jest łatwym zadaniem. Przy bardzo ograniczonej ilości miejsca trudno jest wszystko pomieścić. Dlatego często osoby, które mieszkają w takich przestrzeniach zastanawiają się, czy jest sens inwestować w zmywarkę?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *