Polecamy
Serwis klimatyzacji domowej – jak często robić i co obejmuje
Organizacja

Serwis klimatyzacji domowej – jak często robić i co obejmuje

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Klimatyzacja w domu zyskuje na popularności i obecnie to już bardziej standard niż oznaka bogactwa i luksusu. Dziś dostępna jest dla każdego, kto chce cieszyć się komfortem termicznym niezbędnym podczas pracy czy wypoczynku. Jednak, aby prawidłowo i bezawaryjnie działała, wymaga regularnych przeglądów i czyszczenia. Co jaki czas należy zrobić przegląd klimatyzacji? Na czym polega i jak długo trwa taki przegląd? Kto może przeprowadzić serwis klimatyzacji, aby być pewnym, że jest bezpieczna dla domowników? Sprawdźmy!

Co obejmuje serwis klimatyzacji domowej?

Kompleksowy przegląd i konserwacja klimatyzacji przeprowadzane regularnie dają gwarancję poprawnej i wieloletniej pracy klimatyzatora. Serwis klimatyzacji obejmuje następujące czynności:

 • przegląd wizualny obudowy urządzenia,
 • przegląd elementów elektrycznych,
 • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego i uzupełnienie czynnika chłodzącego,
 • test sprawności sterownika klimatyzacji,
 • przegląd drożności układu odprowadzania skroplin,
 • czyszczenie skraplacza,
 • czyszczenie parownika,
 • czyszczenie filtrów powietrza,
 • sprawdzenie ciśnienia podczas pracy klimatyzatora,
 • naprawę i wymianę uszkodzonych podzespołów,

Zgodnie z obowiązującymi przepisami montaż lub serwis klimatyzacji typu Split, Multispilt i VRF może wykonać firma instalacyjna lub osoba mająca certyfikat F-gazowy.

Tylko profesjonalny serwis klimatyzacji zapewni jej sprawne działanie a przede wszystkim bezpieczne dla naszego zdrowia.

Na czym polega serwis klimatyzacji domowej?

Czyszczenie klimatyzacji polega na wyczyszczeniu zarówno obudowy klimatyzatora, jak i lameli wylotu powietrza, oraz wnętrza urządzenia, czyli czyszczeniu i wymianie filtrów, myciu skraplaczy, odgrzybianiu i dezynfekowaniu klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji

Do wyboru mamy kilka metod skutecznego odgrzybiania klimatyzacji domowej i zaliczamy do nich:

 1. Ozonowanie klimatyzacji – to metoda wykorzystująca ozon do pozbycia się z klimatyzacji bakterii, wirusów, grzybów oraz pleśni. Specjalista ozonuje klimatyzację za pomocą specjalnego generatora.
 2. Odgrzybianie za pomocą dźwięków – metoda ultradźwiękowa polega na zastosowaniu specjalnego płynu dezynfekującego oraz generatora dźwięku o częstotliwości 1,7 MHz.
 3. Piankowe odgrzybianie klimatyzacji – w celu lepszej aplikacji za pomocą wężyka rozprowadza się piankę po urządzeniu.

Odgrzybianie klimatyzacji warto zdecydowanie robić jak najczęściej – minimum raz na kwartał.

Czyszczenie filtrów

Czyszczenie filtrów to bardzo ważny etap czyszczenia klimatyzacji domowej, który można wykonać samodzielnie. Po otwarciu panela czołowego należy wyjąć filtry z urządzenia, a następnie odkurzyć i przepłukać pod bieżącą wodą. W przypadku silniejszych zabrudzeń rekomenduje się użyć delikatnych środków czyszczących o neutralnym odczynie.

W modelach, w których filtry są jednorazowe, należy je wymienić.

Nowoczesne urządzenia w większości mają wbudowane czujniki, które informują, że filtry klimatyzatora wymagają wyczyszczenia bądź są do wymiany.

Czyszczenie skraplacza

Skraplacz umieszczony jest na zewnątrz, dlatego jest on bardziej narażony na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia takie jak: kurz, pył, pyłki i cząstki roślin, osady powstałe z opadów atmosferycznych, a nawet martwe owady i pióra ptaków. Zanieczyszczenia osadzone na lamelach, hamują przepływ powietrza, tworząc warstwę izolacji cieplnej, poważnie ograniczając przepływ powietrza, co skutkuje:

 • większym zużyciem energii,
 • głośniejszą pracą,
 • większą awaryjnością,
 • zmniejszoną wydajnością,

Czyszczenie parownika

Parownik montowany jest w pomieszczeniu. Zanieczyszczenia na tej części urządzenia ograniczają wymianę ciepła i prowadzą do wzrostu ciepła w instalacji. Wszystko to skutkuje mniejszą efektywnością chłodzenia, większym poborem prądu oraz częstszymi awariami.

W przypadku parownika usunięcie brudu jest bardzo ważne. Odpowiednia temperatura i wilgotność stwarzają idealne warunki do rozwoju pleśni, grzybów oraz bakterii, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniu. Do czyszczenia parowników należy użyć preparatów posiadających właściwości biobójcze.

Czy można przeprowadzić serwis klimatyzacji domowej samodzielnie?

Bez odpowiedniego doświadczenia i sprzętu samodzielne przeprowadzenie serwisu klimatyzacji może się skończyć nawet uszkodzeniem urządzenia. Serwis klimatyzacji warto zlecić fachowcom, by mieć pewność, że został on przeprowadzony dokładnie i bezpiecznie dla rodziny lub osób użytkujących przestrzeń biurową.

Jedyną czynnością, która dla większości osób nie będzie stanowiła problemu, jest czyszczenie lub wymiana filtrów. Cały proces opisany jest w instrukcji obsługi urządzenia, choć zwykle wystarczy otworzyć panel i wyczyścić filtry za pomocą odkurzacza i mokrej ściereczki.

Serwis klimatyzacji należy zlecić profesjonalistom
Fot.: YuriArcursPeopleimages/elements.envato.com

Dlaczego warto serwisować klimatyzację?

Dlaczego systematyczny serwis klimatyzacji domowej jest bardzo istotny? Ponieważ serwisowane urządzenia pracują sprawnie przez wiele lat, zapewniając odpowiednią jakość powietrza chłodzonego i ogrzewanego. Poza tym nieprzestrzeganie zaleceń producenta dotyczących serwisowania grozi utratą gwarancji.

Nieserwisowana i nie czyszczona regularnie klimatyzacja spowoduje nagromadzenie w powietrzu grzybów, bakterii i wirusów niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Jak często należy serwisować klimatyzację?

Serwis klimatyzacji domowej według zaleceń ekspertów powinno się przeprowadzać średnio co pół roku – na przełomie września i października oraz na przełomie marca i kwietnia.

Filtry w klimatyzacji domowej, warto czyścić zdecydowanie częściej, czyli minimum raz na kwartał.

To jak często należy wykonywać przegląd klimatyzacji, uzależnione jest od:

 1. wymagań producenta,
 2. intensywności i warunków pracy,

Ile trwa serwis klimatyzacji domowej?

O tym, ile trwa serwis klimatyzacji, decyduje:

 • rodzaj klimatyzatorów,
 • stopień rozbudowy systemu klimatyzacji,
 • stopień zabrudzenia klimatyzacji,

Zazwyczaj cały proces kompleksowego serwisowania trwa około 2-3 godziny.

Co zyskamy, wykonując regularny serwis klimatyzacji?

Czysta klimatyzacja to przede wszystkim czyste powietrze w domu bez kurzu, alergenów, grzybów, bakterii i wirusów. Poprzez regularne wykonywanie okresowych przeglądów klimatyzacji zyskujemy również:

 • możliwie jak najdłuższą bezawaryjną pracę urządzenia,
 • zdrowie, komfort użytkowania i obsługi,
 • maksymalną wydajność przy minimum kosztów użytkowania,
 • brak kosztów związanych z naprawą,
 • gotowość klimatyzacji, gdy tylko jest potrzebna
Czysta serwisowana klimatyzacja zapewnia jej prawidłowe działanie
Fot.: Prostock-studio/elements.envato.com

Od czego zależy cena serwisu klimatyzacji domowej?

Koszt wykonania serwisu w przypadku klimatyzacji domowej uzależniony jest od:

 • typu i wielkości klimatyzatora,
 • stopnia zabrudzenia klimatyzacji,
 • ilości zamontowanych jednostek,
 • lokalizacji (dojazd),
 • użytych środków czyszczących, odkażających i grzybobójczych,
 • specyfiki urządzenia,

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji domowej?

Przed zakupem i zainstalowaniem klimatyzacji warto poradzić się eksperta, jaki model będzie odpowiedni do naszego domu lub mieszkania. Ponadto inżynier mechanik, który zainstaluje nam urządzenie, zapozna nas ze wszystkimi wskazówkami dotyczącymi użytkowania. Prawidłowy montaż klimatyzacji to bezpieczeństwo dla nas i całej rodziny.

Oto kilka wskazówek prawidłowego korzystania z klimatyzacji domowej:

 • Temperatura

W upalne dni idealna temperatura w pomieszczeniu zapewniająca komfort to 22 – 24 stopnie Celsjusza. Radykalne obniżenie temperatury klimatyzatora wbrew ogólnej opinii nie spowoduje szybszego wychłodzenia pomieszczenia.

 • Zamknięte środowisko

Gdy klimatyzacja jest włączona, należy pozamykać okna i drzwi. Otwarte drzwi i okna zmniejszają wydajność urządzenia i generują większe koszty energii.

 • Skraplacz klimatyzacji

Skraplacz służy do wymiany ciepła. Narażony na deszcz, słońce i zanieczyszczenia zużywa się z upływem czasu. Warto zatem pamiętać o jego regularnym czyszczeniu, aby uniknąć korozji.

 • Nasłonecznienie

Padające bezpośrednio na klimatyzator słońce, może zakłócać jego działanie. Im większe nasłonecznienie pomieszczeń, tym dłużej klimatyzacja będzie się schładzać generując przy tym większe zużycie energii. Należy zatem zasłonić zasłony, czy żaluzje.

Czy warto zainwestować w klimatyzację w domu?

Montaż klimatyzacji w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

 1. Zwiększa komfort termiczny domowników, znacząco poprawiając ich samopoczucie.
 2. Dzięki klimatyzacji osoby starsze oraz z chorobami kardiologicznymi, dla których wysokie temperatury są szczególnie groźne, mogą się czuć bezpiecznie.
 3. Klimatyzacja sprawdza się idealnie w przypadku alergików i osób cierpiących na problemy płucne. Zamontowany w urządzeniu filtr zasysa powietrze, wyłapując szkodliwe cząstki. W nowoczesnych klimatyzatorach umieszczone są filtry z jonami srebra lub antybakteryjne, które znaczący sposób poprawiają jakość powietrza w domu.
 4. Dobrej jakości klimatyzatory posiadają funkcję osuszania powietrza, dzięki czemu ograniczony zostaje rozwój grzybów i pleśni w pomieszczeniu.
 5. Oprócz funkcji chłodzenia średniej klasy klimatyzator posiada funkcję grzania. Jest to przydatne w okresach przejściowych, gdy na zewnątrz jest już trochę chłodniej.
 6. Nowoczesne klimatyzatory pracują cicho, nie utrudniając codziennego funkcjonowania nawet w nocy.

Podsumowanie

Klimatyzacja w domu, aby działała długo i bezproblemowo powinna być regularnie czyszczona i serwisowana. Na bieżąco należy za pomocą suchej lub lekko zwilżonej ściereczki (niedozwolone jest używanie jakichkolwiek rozpuszczalników, czy substancji polerujących), wycierać kurz zgromadzony na obudowie urządzenia i raz w miesiącu przeprowadzić kontrolę filtrów. I najważniejsze raz na pół roku zlecić fachowcom dokładny serwis klimatyzacji.

Zdjęcie główne: Lazy_Bear/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaka temperatura powinna być w mieszkaniu?
Jaka temperatura powinna być w mieszkaniu?
Od temperatury w pomieszczeniu zależy bardzo wiele, więcej innymi nasze samopoczucie i komfort. Jaka powinna być optymalna temperatura w mieszkaniu? Sprawdź!
Życie singla: Jak czerpać radość i spełnienie?
Życie singla: Jak czerpać radość i spełnienie?
Znajdź radość i spełnienie w każdym dniu, niezależnie od tego, czy jesteś singlem, czy w związku.
Jak wybrać idealny fotel do relaksu dla twojego domowego zacisza?
Jak wybrać idealny fotel do relaksu dla twojego domowego zacisza?
Odkryj sekrety wyboru idealnego fotela do relaksu, który podniesie komfort Twojego domowego zacisza. Naucz się, jak dobierać elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu.
Ostatnie wpisy