Organizacja

Jak ustawić głośniki 5.1?

Prawidłowe ustawienie głośników 5.1 w salonie może stanowić nie lada wyzwanie. Zanim weźmiesz się za ich rozmieszczenie, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Co kryje się za tajemniczym skrótem 5.1? To oznaczenie odnosi się do układu systemów wielokanałowych. W konfiguracji 5.1 jest pięć kolumn głównych – dwie przednie i tylne oraz centralna – i subwoofer, w oznaczeniu symbolizowany jedynką po kropce.

Głośniki 5.1 będą doskonałym wyborem dla osób, które w domowym zaciszu chciałyby poczuć się jak w kinie i marzą o uzyskaniu najlepszej jakości dźwięku. Ten rodzaj głośników pozwala odnieść wrażenie, że dźwięk rozchodzi się dookoła nas, jednak aby móc cieszyć się takim efektem, trzeba pamiętać o tym, żeby sprzęt rozstawić w prawidłowy sposób. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Jak wybrać najlepsze głośniki 5.1?

Wybór najbardziej dopasowanych głośników 5.1 nie należy do prostych i może budzić wątpliwości. Przed zakupem sprzętu zwróć uwagę, aby:

  • głośniki miały wystarczająco dobrą moc – głośnik centralny: 50 W, subwoofer: 150 W, głośnik satelitarny: do 50 W;
  • w zestawie nie brakowało gniazda słuchawkowego i pilota zdalnego sterowania;
  • w subwooferze znajdowały się podpinane kable i drewniana płyta;
  • kabel zasilający miał wystarczającą długość, która będzie dostosowana do naszego pomieszczenia.

Warto również pamiętać, że dobre głośniki powinny mieć certyfikaty jakości, na przykład Dolby Digital. Poza tym, jeśli wybierzemy zestaw ze wzmacniaczem, uzyskamy lepsze efekty dźwiękowe.

link

Prawidłowe ustawienie głośników 5.1

Głośniki 5.1 mają szerokie zastosowanie, możemy je bowiem podłączyć do komputera czy telewizora, a także wykorzystać w kinie domowym. Bez względu na to, w jakim celu chcemy wykorzystać nasz zestaw, musimy pamiętać o jego prawidłowym ustawieniu. Jeśli zrobimy to źle, dźwięk nie będzie spójny z obrazem wyświetlanym na ekranie.

W systemie 5.1 dwa głośniki przednie i centralny odpowiadają za najważniejsze efekty dźwiękowe, w tym głosy i muzykę filmową. Dzięki dwóm głośnikom efektowym otrzymujemy dźwięk przestrzenny. Z kolei subwoofer zapewnia efekty basowe.

Przede wszystkim głośniki powinny być ustawione w równej odległości między sobą i od oglądającego, wówczas uzyska się większe wrażenie przestrzenności, a jedne dźwięki nie będą głośniejsze od innych.

Głośnik centralny należy umieścić, jak wskazuje sama nazwa, najbardziej centralnie, czyli pod lub nad ekranem. Najlepiej, by znajdował się na wprost oglądających, na wysokości ich uszu. Z przodu ustawia się również dwie kolumny frontowe, po obu stronach ekranu, w równej odległości od głośnika centralnego. Kolumny kierujemy „ku sobie” pod odpowiednim kątem – kąt oddzielający lewą i prawą kolumnę powinien wynosić od 44° do 60°. Dzięki takiemu ustawieniu uzyskamy brzmienie przestrzenne.

Głośniki tylne odpowiadają za dźwięki ze scen, które odgrywają się „za nami”, na przykład przejazd samochodu, strzelanie. Te głośniki ustawiamy za kanapą lub fotelami. Kąt, który oddziela głośniki tylne od głośnika centralnego, musi wynosić od 110° do 120°.

W rozstawieniu głośników 5.1 najmniej kłopotliwy jest subwoofer odpowiedzialny za niskie tony. Można ustawić go w dowolnym miejscu, ponieważ ludzki słuch nie wychwytuje, w którym kierunku rozchodzą się basy. Najlepiej jednak ustawić subwoofer przynajmniej kilka metrów od kanapy.

Zdj. główne: Sandy Kawadkar/unsplash.com

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytutu Sztuki PAN. Redaktorka i copywriterka na swoim, więc mnóstwo czasu spędza w domu, ale dzięki temu wie, jak urządzić przestrzeń wokół siebie, by było przytulnie i komfortowo. Jeśli nie pisze, nie redaguje i nie czyta, to biega po Wrocławiu lub piecze ciasta w hurtowych ilościach.
Agata Dobosz
Polecane artykuły
Organizacja

Jak skutecznie rozplanować wydatki świąteczne?

Dowiedz się, w jaki sposób można skutecznie rozplanować wydatki świąteczne. Praktyczne porady znajdziesz u nas!
Czytaj więcej
Organizacja

Zdrowa dieta na 10 dni - składniki, o których trzeba pamiętać

Chcesz zaplanować zdrową dietę? Sprawdź, jakie produkty powinny się w niej znaleźć, abyś dostarczał swojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze.
Czytaj więcej
Organizacja

Czy zmywarka w kawalerce to dobry pomysł?

Urządzenie kawalerki nie jest łatwym zadaniem. Przy bardzo ograniczonej ilości miejsca trudno jest wszystko pomieścić. Dlatego często osoby, które mieszkają w takich przestrzeniach zastanawiają się, czy jest sens inwestować w zmywarkę?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *