Omlet jest potrawą dobrze znaną na całym świecie. Zyskał popularność dzięki Francuzom, którzy dokładnie dopracowali jego proces przyrządzania. Idealnie sprawdzi się na śniadanie jak też kolację.
W najbardziej klasycznej wersji omlet przygotowuje się z roztrzepanych jajek połączonych z mlekiem, przyprawionych solą i pieprzem. Jego walory smakowe można dodatkowo podkreślić, smażąc go na maśle. Tak przygotowany omlet podaje się w tradycyjny sposób. Często przed podaniem posypuje się go dodatkowo startym serem.
Istnieje wiele modernizacji podstawowego przepisu, w związku z tym są różne formy serwowania tej znakomitej potrawy. Można przyrządzić omlet w wersji wykwintnej z dodatkiem warzyw, np. brokułów, szparagów. Omlet jest też przyrządzany w zależności od kuchni świata, po hiszpańsku, chińsku lub meksykańsku. Istnieją jeszcze słodkie wersje omleta, z owocami, czekoladą i bitą śmietaną.
Jeśli chcesz przyrządzić klasyczny omlet, potrzebujesz tylko czterech składników:
Przygotowanie:
Tak przygotowany omlet możesz podawać sam lub w wersji z ulubionymi dodatkami.
Omleta można przyrządzić według własnych upodobań. W zależności od pory dnia, czy ma być to lekki posiłek na kolację, czy jednak bardziej pożywny posiłek na śniadanie lub lunch.
Omlet można przyrządzić w wersji na słodko; z bananami i czekoladą, z jabłkiem i cynamonem, z dżemem, z budyniem i truskawkami, z owocami i bitą śmietaną, z cukrem pudrem lub polany syropem klonowym.
Omlety w menu najczęściej można spotkać przy śniadaniach. Najpopularniejszymi omletami są te podawane z szynką, serem i warzywami. Ponadto wyróżniamy omlety ze szpinakiem, z pomidorami i mozzarellą, z szynką i cebulką, z pieczarkami i serem.
Dla bardziej wymagających klientów i gości można przygotować omlety z krewetkami, z krabami, ze szparagami i smardzami.
Jak wiadomo, każdy kraj ma swój obyczaj, ta teoria sprawdza się również podczas przygotowania omletów. Wyróżniamy danie po hiszpańsku z dodatkami ziemniaków, po chińsku z groszkiem cukrowym i kiełkami, po meksykańsku z kukurydzą, pomidorami i salsą, oraz po grecku z pomidorami i serem fetą.
Wszystkie propozycje omletów są pyszne i zasługują na spróbowanie. Każdy może sobie przyrządzić omleta według własnych kubków smakowych.
W kuchni powstały różne modernizacje podstawowego przepisu na omlet. Oprócz tradycyjnego sposobu przyrządzania wiele osób stawia na bardziej puszyste wersje, tzw. omlet biszkoptowy. Jego przygotowanie wymaga więcej czasu niż podstawowa wersja i jest zdecydowanie mniej jajeczny. Do jego przygotowania oprócz znanych już składników potrzebna będzie jeszcze mąka. Chcąc go przygotować, oddziel białka od żółtek i ubij je na puszystą i sztywną pianę. Następnie do uzyskanej piany dodawaj stopniowo żółtka, cały czas mieszając. Do masy kolejno wlej mleko i dodaj mąkę. Wszystkie składniki delikatnie, ale dokładnie ze sobą wymieszaj, aby się połączyły. Na rozgrzaną wcześniej patelnię wlej tak przygotowaną masę i smaż na małym ogniu z jednej i drugiej strony na złoty kolor.
Będąc w Austrii w kawiarni można spotkać się ze słynnym omletem Kaischermarrn. Nie jest to nic innego jak przygotowany wcześniej omlet biszkoptowy, który widelcem rwiemy na mniejsze kawałki i ponownie obsmażamy na patelni na maśle. Tak przygotowany omlet najlepiej zaserwować z cukrem pudrem wraz z dodatkiem powideł śliwkowych. W Austrii często jest podawany z rodzynkami.