Polecamy
Jak powiesić lustro bez wiercenia? Mamy na to sposób!
Majsterkowanie

Jak powiesić lustro bez wiercenia? Mamy na to sposób!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Powieszenie pięknego lustra w przedpokoju lub łazience niekoniecznie wymaga wiercenia dziur w ścianie. Istnieją mniej drastyczne sposoby – należy jednak zadbać o to, żeby przedmiot nie spadł pod wpływem własnego ciężaru. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Dlaczego wiercenie w ścianie bywa problematyczne?

Wiercenie w ścianie może nas przyprawić o całą gamę problemów. Od konieczności posiadania odpowiedniego sprzętu, poprzez znajomość materiału, z którego wykonana jest ściana, aż po zapylenie powodowane przez nawierty. O czym warto pamiętać?

Brak odpowiednich narzędzi

Nie każda wiertarka sprawdzi się z niektórymi typami ścian. W przypadku szczególnie twardych materiałów, jak choćby silikatów lub betonu, potrzebna jest wiertarka z udarem pneumatycznym, bo zwykła nie poradzi sobie. Konieczny jest też odpowiedni dobór wierteł, co generuje koszty i zabiera czas.

>> Zobacz: Jaki samochód dla studenta wybrać?

W czym przyjdzie nam wiercić?

Poza twardym betonem lub silikatem możemy oczywiście trafić na bardziej przyjazne podłoża – choćby gazobeton lub drewno. Jeśli jednak posiadamy ścianki z płyty karton-gips lub wykonane z płyty OSB, to również pojawi się problem z tym, żeby stabilnie zamocować kołki, na których powiesimy lustro. Szczególnie uważać trzeba też wtedy, gdy przyjdzie nam wiercić w ścianie pokrytej płytkami, aby nie spowodować pęknięć.

Czystość i zaoszczędzony czas

Pamiętajmy, że dokonanie wierceń w ścianie to również dość duża ilość pyłu i kurzu, który będziemy musieli usunąć. Najlepiej wcześniej przykryć wszystkie sprzęty folią. Pamiętajmy jednak, że specyficznym zanieczyszczeniem jest też hałas – nie planujmy więc wiercenia wtedy, gdy panuje cisza nocna. W każdym przypadku tradycyjny sposób wieszania lustra wymaga od nas jednak poświęcenia dużej ilości własnego czasu.

Na co uważać, wieszając lustro bez wiercenia?

Niezależnie od tego, jakich materiałów przyjdzie nam użyć, powinniśmy zwracać uwagę na:

  • maksymalny udźwig – lustro jest ciężkim przedmiotem. Jego upadek i rozbicie może być niebezpieczne. Przed zawieszeniem trzeba się więc upewnić co do udźwigu danego sposobu mocowania;
  • czas wiązania – po jakim czasie dane mocowanie jest ostatecznie gotowe i pozwala zawiesić lustro?
  • sposób przygotowania podłoża – czy wystarczy tylko je oczyścić, czy trzeba np. odtłuścić powierzchnię?
  • odporność na wilgoć – czy dany sposób nadaje się do mocowania lustra w łazience, gdzie panuje duża wilgoć?

Podstawowe sposoby, dzięki którym powiesimy lustro bez wiercenia

W jaki sposób powiesić lustro na ścianie bez wiercenia? Oto popularne sposoby:

Za pomocą kleju

Klejenie jest popularne z uwagi na swoją prostotę. Również w tym przypadku należy jednak odpowiednio zadbać o szczegóły.

Najpierw musimy oczyścić i wyrównać podłoże. To absolutna podstawa do tego, żeby klej miał odpowiednią czepność. Z tego powodu powierzchnia musi też być stabilna – w przeciwnym wypadku będzie nam grozić to, że lustro odpadnie np. z fragmentem tynku. 

Mimo, że można sobie z łatwością wyobrazić zamocowanie lustra przy pomocy jednego z klejów ogólnoużytkowych, to zdecydowanie poleca się sięgnięcie po specjalistyczne produkty przeznaczone do mocowania.

Na taśmę

Innym przedmiotem, który może nam umożliwić montaż lustra bez zbędnego wiercenia dziur w ścianie, jest dwustronna taśma montażowa. Z uwagi na specyfikę zadania konieczny jest zakup właśnie taśmy dwustronnej.

W tym przypadku często pojawia się obawa, że taki produkt nie będzie w stanie utrzymać lustra lub z czasem puści. Z tego powodu zaleca się stosowanie taśm montażowych uznanych marek.

Klipsy z klejem

Można też postawić na gotowe klipsy z klejem, które  przytwierdza się do odpylonej i stabilnej powierzchni. Rozwiązanie takie jest jednak wykorzystywane raczej w przypadku lżejszych przedmiotów. Stąd duże znaczenie ma waga lustra, które pragniemy powiesić. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z czym prać szare ubrania?
Z czym prać szare ubrania?
Sortowanie prania może być nieco kłopotliwe. Jaka jest odpowiedź na pytanie, z czym prać szare ubrania? My już wiemy! Dowiedz się i Ty!
Jaka bateria wannowa sprawdzi się w Twojej łazience?
Jaka bateria wannowa sprawdzi się w Twojej łazience?
W poniższym tekście przedstawimy porównanie różnych typów baterii wannowych, trendy w designie oraz sposoby na rozwiązanie częstych problemów z nimi związanych.
Co należy wiedzieć o lutowaniu?
Co należy wiedzieć o lutowaniu?
Dowiedz się, na czym dokładnie polega proces lutowania oraz jakie są jego najpopularniejsze rodzaje.
Ostatnie wpisy