Życie singla

Domowe sposoby na relaks po pracy

Chris Thompson/unsplash.com

Czy kiedykolwiek czułeś „wyprany” po całym dniu pracy? Takie uczucie towarzyszyło na pewno wielu osobom. W takich sytuacjach, gdy nie mają już energii, często wybierają odpoczynek przed telewizorem ze szklanką piwa, wina lub drinka. 

Od razu zaznaczamy, to rzeczywiście może być dobry sposób na relaks po pracy. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne rozwiązania związane z odprężeniem się po całym dniu wykonywania swoich obowiązków. Jakie są najlepsze domowe sposoby na relaks po pracy?

Pomimo tego, że trudno jest zebrać choć trochę energii zaraz po powrocie do domu, to dobrze jest rozważyć inne sposoby na relaks niż standardowe leżenie przed TV czy laptopem. Alternatywne czynności obejmują na przykład oddanie się ulubionemu hobby, np. malowaniu lub rysowaniu. Dobrym sposobem na rozładowanie emocji i przejście w stan „dom” z etapu „praca” jest też rozmowa z najbliższymi, nawet telefoniczna. W jej trakcie można porozmawiać o wydarzeniach, które miały miejsce, chociażby w biurze, i tym samym pozbyć się natłoku myśli czy emocji. Jakie inne domowe sposoby na relaks po pracy się sprawdzą?

Metoda Wima Hofa – kontrola oddechu, która działa cuda

To sposób na relaks, który w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność. Zresztą zasłużenie. Metoda została stworzona przez Wima Hofa, holenderskiego sportowca ekstremalnego, który na co dzień mieszka w polskich karkonoszach. Określa się go przydomkiem „Ice Man”. Jego sposób na oddychanie i kontrolowanie ciała pozwala uwolnić się od stresu i poczuć wewnętrzny spokój. Technika obejmuje ćwiczenia oddechowe, a także zimne prysznice. Początkujący mogą zacząć od pierwszej czynności – nie wymaga dużego zaangażowania i przełamywania własnych barier tak, jak wejście pod lodowaty prysznic. 

Efekty są odczuwalne natychmiast. U wielu osób kontrolowany oddech uwalnia emocje i wyzwala w niespodziewany sposób. Potwierdzenie tych słów można znaleźć w licznych komentarzach pod filmami Wima Hofa, gdzie ludzie dzielą się swoimi przeżyciami i dziękują za zmianę, jaka zaszła w ich codziennym życiu po praktykowaniu tej metody.

Dzięki metodzie Wima Hofa do organizmu dociera większa ilość tlenu, a osoba wykonująca ćwiczenia pozbywa się dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do wielu „cudownych metod” efektywność technik Wima Hofa jest potwierdzona naukowo. Wykazano, że pomaga w depresji, a także przy obniżonym nastroju. Wspiera koncentrację i pozwala się skupić. Można skorzystać z gotowego tutorialu na portalu YouTube, który jest dostępny tutaj:

Po zaledwie 11 minutach możesz poczuć się jak nowo narodzony i zapomnieć o nerwach, stresie i o tym, że spędziłeś cały dzień w pracy.

Aktywność fizyczna – sprawdzony sposób na relaks

Do popularnych sposobów na zrelaksowanie się po pracy zalicza się również aktywność fizyczna. Ćwiczenia poprawiają ogólny stan zdrowia i samopoczucie, co pozwala aktywować dodatkowe pokłady energii, nawet w środku dnia. 

Aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin. Praktycznie każda aktywność aerobowa zwiększa produktywność neuroprzekaźników. Może to być półgodzinny spacer, pompki, wizyta na siłowni, bieganie czy jazda na rowerze. Sport wspiera również działanie układu sercowo-naczyniowego, trawiennego oraz wzmacnia odporność. Chroni ciało i umysł przed szkodliwymi skutkami stresu i pomaga się odprężyć.

Zdj. główne: Chris Thompson/unsplash.com

Polecane artykuły
Życie singla

Z czego mogą wynikać zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji to wstydliwy temat, któremu nie poświęca się wystarczającej uwagi. Duża część mężczyzn cierpi z tego powodu i nie osiąga satysfakcji seksualnej. Sfera ta jest dla większości ludzi niezwykle istotna, szczególnie w związkach, dlatego warto poznać przyczyny impotencji i pozbyć się problemu, aby życie łóżkowe spełniało oczekiwania obu stron.
Czytaj więcej
Życie singla

Jak sobie poradzić z jesienną melancholią? Porady dla singla

Jak poprawić sobie humor, kiedy dookoła niezbyt korzystna jesienna aura? Oto kilka sposobów, które mogą pomóc ci poczuć się znacznie lepiej.
Czytaj więcej
Życie singla

Oszczędzanie pieniędzy dla singla - krok po kroku

Wciąż wydajesz zbyt dużo pieniędzy i zastanawiasz się, jak to zmienić? Istnieją proste sposoby na to, żeby poprawić swoją sytuację finansową na co dzień. Poznaj je i podreperuj nieco domowy budżet.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *