Polecamy
Na czym polega lutowanie?
Majsterkowanie

Na czym polega lutowanie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Współczesne sprzęty produkowane są w taki sposób, by były coraz mniej trwałe. Niska jakość i wytrzymałość materiałów, błędy w wykonaniu, strategiczne umiejscowienie części, by szybciej dochodziło do usterek. To tylko kilka z powodów, dla których coraz częściej musisz wymieniać telefon, laptopa czy kupować do nich ładowarki. Ale czy kupno nowego urządzenia albo oddanie starego do serwisu są konieczne? Bynajmniej! Wystarczy, że nauczysz się lutować, a większość drobnych usterek będziesz w stanie naprawić samodzielnie. Dowiedz się, na czym polega ten proces. 

Czym jest lutowanie?

Lutowanie to proces, w wyniku którego szybko i skutecznie możesz połączyć ze sobą dwa elementy wykonane z metalu. Lutownica jest urządzeniem, które potrafi nagrzać się do bardzo wysokiej temperatury, co ułatwia stapianie ze sobą metalu. Jednak to nie sama temperatura jest czynnikiem, który spaja ze sobą kable czy inne elementy. Spoiwem, którego używa się podczas lutowania jest lut. To tworzywo posiada fizykochemiczne właściwości pierwiastków z grupy metali, dzięki czemu wykonane połączenie jest solidne, trwałe i doskonale przewodzi prąd. Materiał ten topi się w dosyć niskiej temperaturze, około 200 stopni Celsjusza. Mimo tego, że miejsce lutowania będzie zauważalne na pierwszy rzut oka, ale nie ma to żadnego wpływu na jakość wykonanej pracy.

Czym lutowanie różni się od spawania?

Obie te metody to sposoby na obróbkę, a konkretniej na połączenie ze sobą co najmniej dwóch metalowych elementów. Lutowanie to jednak dużo bardziej koronkowa robota. Za pomocą lutownicy możesz w precyzyjny sposób połączyć ze sobą naprawdę małe elementy. Spawanie z kolei jest przeznaczone do spajania metalu na większą skalę. Spawa się na przykład konstrukcje stalowe, statki czy ożebrowanie budynków. Lutownica jest dość małym urządzeniem, którym można bardzo dokładnie wycelować w niewielki fragment, natomiast typowa spawarka potrzebuje dużo większej przestrzeni.

Co można lutować?

Lutowanie to bardzo przydatna technika, między innymi, przy naprawie sprzętów elektronicznych. Dzięki precyzji, jaką zapewnia lutownica, możesz na przykład na nowo spoić ze sobą złamany kabel i tym sposobem naprawić ładowarkę do telefonu lub laptopa. Jest to również przydatne przy naprawie niektórych usterek na płycie głównej urządzeń. Dzięki lutowaniu łączenia między poszczególnymi segmentami lub cienkimi przewodami można wzmocnić lub stopić na nowo. Ta umiejętność może okazać się drogą do zaoszczędzenia naprawdę pokaźnych kwot w serwisach czy sklepach z elektroniką. Czy jest bardziej zachęcający powód do tego, by zapisać się na kurs lutowania? Jest to też sposób na to, by zacząć tworzyć swoje własne projekty i urządzenia. Jeśli interesujesz się automatyką lub robotyką, lutowanie to niezbędna do kreowania systemów umiejętność. 

Poza elektroniką, lutować możesz także niewielkie ubytki na przykład w metalowych rurach oraz rynnach. Lut pozwala na stworzenie trwałego i stabilnego łączenia, które nie przecieka i nie pęka pod wpływem ciśnienia. Dzięki umiejętności lutowania możesz uniknąć zalania sąsiadów czy uratować elewację domu przed zniszczeniem przez wodę deszczową. 

Lutownica ma w domu wiele zastosowań i pozwala na dokonywanie drobnych zmian i napraw, które inaczej wymagałyby interwencji serwisanta. Jeśli lubisz majsterkować, a przy okazji oszczędzać pieniądze, naucz się lutować i zacznij obrabiać metal w domu. 

Zdjęcie główne: Blaz Erzetic/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*