Polecamy
Prace ogrodowe na wiosnę
Urządzanie

Prace ogrodowe na wiosnę

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jakimi pracami ogrodowymi należy zająć się w pierwszej kolejności wczesną wiosną? Sprawdź, jakie działania zaplanować, po tym, jak miną już mrozy. 

Porządkowanie ogrodu po zimie 

Wiosenne porządki w ogrodzie warto rozpocząć już w drugiej połowie marca. Dobrze jest zacząć od posprzątania trawnika po zimie, aby murawa prezentowała się bardziej estetycznie i nawóz mógł głęboko przeniknąć do gleby. Należy wygrabić zeschnięte i zgniłe liście czy łodygi bylin, przekopać ziemię i usunąć mech oraz chwasty.  Koniec marca i pierwsza połowa kwietnia to doskonała pora na nawożenie, aerację (napowietrzanie gleby), wertykulację trawnika oraz dosiew trawy w miejscach, w których pojawiły się luki. Ogólnie rzecz biorąc, podlewamy i spulchniamy wierzchnią warstwę ziemi wokół krzewów i drzew. Wiosna to również dobry czas, aby trwale wydzielić różne strefy w ogrodzie. Ze względów estetycznych i funkcjonalnych warto wykończyć murawę profesjonalnym obrzeżem trawnikowym, wyprodukowanym z recyklingowanych materiałów. Nowoczesne obrzeża trawnikowe oddzielają część ogrodową i trawnik od alejek, ale przy tym także je stabilizują oraz zabezpieczają murawę przed uszkodzeniami. Obrzeża można wykorzystać również do aranżacji zielonych dachów czy zadbanych i estetycznych krawężników. 

Zdjęcie zimowych okryć z krzewów, drzew i bylin

Po ustąpieniu mrozów warto zsunąć lub częściowo rozchylić osłony zimowe z krzewów, drzew i bylin. Należy przy tym pamiętać, że odsłonięte rośliny mogą zbyt wcześnie podjąć wegetację. 

Pierwsze nawożenie 

Utrzymanie terenów zielonych w dobrym stanie wymaga regularnego nawożenia. Warto stosować nawozy dostosowane do konkretnych grup roślin, które pobudzą je do wzrostu.  Należy pamiętać o tym, aby stosować nawozy zgodnie z instrukcją producenta, tak aby rośliny mogły jak najlepiej przyswoić wszystkie składniki pokarmowe. 

Sadzenie

Wiosną można już przygotować glebę pod wysiew m.in. marchewki, pietruszki, sałaty czy rzodkiewki. Należy także wysiać nasiona warzyw i kwiatów ozdobnych do doniczek i rozsadników. Kiedy gleba na działce czy w ogrodzie już rozmarznie i ogrzeje się od słońca, można przystąpić również do sadzenia roślin. Warto pamiętać o obfitym podlewaniu świeżo posadzonej rośliny. Szeroki wybór pięknych i zdrowych sadzonek znajdziesz na stronie: https://fabrykarozsady.pl/kategoria-produktu/sadzonki/sadzonki-owocow/.

Konserwacja narzędzi i sprzętu

Dobrze jest wygospodarować czas także na posprzątanie i ewentualną renowację altany oraz mebli ogrodowych, wyczyszczenie dna oczka wodnego oraz konserwację narzędzi. To dobra okazja, żeby zaplanować zmianę aranżacji i zastanowić się nad zakupem nowych elementów, które poprawią estetykę i funkcjonalność przestrzeni, takich jak kamienie ogrodowe olsztyn, które można wykorzystać do wydzielenia różnych stref w ogrodzie, a także w celach dekoracyjnych. 

Fot.: Lisa Fotios/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zwalczyć gryzonie w domu bez użycia chemikalii?
Jak skutecznie zwalczyć gryzonie w domu bez użycia chemikalii?
Odkryj skuteczne, ekologiczne metody zwalczania gryzoni w domu, bez użycia szkodliwych chemikalii. Porady, techniki oraz bezpieczne sposoby na pozbycie się nieproszonych gości.
Proszek do prania czy kapsułki – co wybrać?
Proszek do prania czy kapsułki – co wybrać?
Nie wiesz jaki środek piorący wybrać? Proszek do prania czy kapsułki? Zobacz nasz poradnik.
Jak przechowywać szaliki? Sprytny sposób!
Jak przechowywać szaliki? Sprytny sposób!
Zastanawiasz się jak uporządkować szaliki i apaszki w swojej garderobie? Oto prosty sposób na ich organizację.
Ostatnie wpisy