Majsterkowanie

Jak pomalować parapet na balkonie?

Czym pomalować parapet na balkonie?
Obraz pasja1000 z Pixabay

Jeśli parapet na Twoim balkonie nie wygląda już najlepiej – farba wyblakła lub popękała, to w bardzo prosty sposób możesz go samodzielnie odnowić. Jeśli nie wiesz jak to zrobić i obawiasz się efektu, przeczytaj nasz krótki poradnik. 

Malowanie parapetu

Najszybszym sposobem na odnowienie parapetu na balkonie jest jego pomalowanie. Zanim zaczniemy go malować, bardzo ważne jest pozbycie się starej farby lub innych preparatów, które się na nim znajdują. Możemy to zrobić za pomocą szlifierki kątowej lub papieru ściernego. Zaczynamy od dużej gradacji papieru, a kończymy na nieco mniej chropowatym papierze ściernym. Małym problemem może okazać się renowacja parapetów plastikowych. W tym przypadku należy zeszlifować wierzchnią warstwę farby – jeśli parapet jej nie ma, to wystarczy tylko lekko zmatowić jego powierzchnię, dzięki czemu farba i lakier lepiej będą się na nim trzymać. 

Farba do parapetów 

Farba do parapetów powinna:

  • być odporna na działanie temperatury – parapety zewnętrzne potrafią nagrzać się do bardzo wysokich temperatur, dlatego należy wybierać farby, które nie rozpuszczają się pod wpływem wysokiej temperatury. Na opakowaniach farb znajdują się specjalne oznaczenia, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem, 
  • mieć dobrą przyczepność – farba o dobrej przyczepności sprawia, że malowany przedmiot jest dobrze nią pokryty i farba się nie odspaja, 
  • być odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścieranie,
  • mieć  filtry UV – dzięki nim farba nie łuszczy się, ani nie matowieje, pozostawiając na powierzchni parapetu ochronną warstwę w ładnym odcieniu, który nie blaknie z czasem,
  • być odporna na żółknięcie, jeśli jest to biała farba,
  • być odporna na działanie czynników zewnętrznych (śnieg, deszcz, słońce). 

Po zmatowieniu powierzchni parapetu należy go jeszcze zagruntować, dzięki czemu farba idealnie pokryje parapet. Przed gruntowaniem trzeba oczyścić parapet z kurzu i brudu oraz odtłuścić go za pomocą benzyny lub specjalnego preparatu. Po zagruntowaniu możemy pokryć parapet farbą. Warto pomalować parapet dwa razy, aby krycie było pełne. Duże powierzchnie możemy pomalować wałkiem, a te trudniej dostępne małym, precyzyjnym pędzelkiem.  

Inne sposoby na szybką renowację parapetu

Nie każdy parapet można pomalować. Są jednak inne sposoby na jego renowację:

  1. Okleina

Okleina jest jednym z najszybszych i najtańszych sposobów na odnowienie parapetu. Dzięki niej możemy uzyskać spektakularny efekt. Należy dokładnie wyciąć okleinę, a przed jej naklejeniem dokładnie odtłuścić i oczyścić parapet z brudu i kurzu. Okleinę należy docisnąć za pomocą długiej linijki, by nie powstały pod nią  nieestetyczne bąbelki powietrza.

  1. Nakładki

Jest to prosty i szybki sposób na uzyskanie całkiem nowego parapetu. Nakładki PCW są odporne na kurz oraz działanie wysokiej temperatury. To idealne rozwiązanie, jeśli parapet jest bardzo zniszczony. Możesz kupić nakładki PCW na wymiar, dzięki czemu idealnie dostosujesz je do swojego parapetu.

Copywriterka z pasji, ale również z zawodu. Ukończyła filologię polską ze specjalizacją redakcyjno-wydawniczą. Dzięki śledzeniu nowych trendów wnętrzarskich potrafi ocenić, które wnętrza są ciekawe. Przekazuje również swoją wiedzę na temat nowoczesnych technologii budowlanych.
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Jak dbać o dach w Lublinie - poradnik dla właścicieli domów

Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby cieszyć się pięknych dachem jak najdłużej.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Czym kierować się podczas wyboru wypożyczalni sprzętu budowlanego?

Z wypożyczalni sprzętu budowlanego korzysta coraz więcej ludzi. To popularne rozwiązanie nie tylko dla firm budowlanych, ale też dla prywatnych inwestorów chcących wykonać prace remontowe bądź budowlane.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jakie zastosowanie ma rusztowanie do 3 metrów?

Rusztowanie to konstrukcja stosowana do prowadzenia prac na wysokościach. Dzięki niemu można wykonywać wiele różnych czynności, w tym malowanie ścian, montaż konstrukcji, prace budowlane, a także naprawy. Istnieją różne rodzaje rusztowań, które można stosować w zależności od potrzeb i wymagań danej pracy. W tym tekście poznasz zastosowanie rusztowania do wysokości 3 metrów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *