Jeżeli nie chcesz aby Twoje ręczniki straciły kolor, dobrze chłonęły wilgoć i ładnie pachniały warto zastosować się do kilku prostych zasad! Sprawdź jak je prać, suszyć i użytkować aby na długo pozostały w dobrym stanie.
Warto zwrócić uwagę na detergenty w jakich pierzesz swoje ręczniki. Jasne ręczniki zaleca się prać w uniwersalnym proszku do prania, za to ciemne ręczniki w proszku do prania kolorowych tkanin. Tylko w przypadku jeżeli ręczniki są bardzo brudne, zaleca się dodawać pełną zalecaną dawkę proszku. Należy też ograniczać ilość płynu do płukania oraz środków zmiękczających, ponieważ zmniejszają one chłonność ręczników.
Zamiast wybielaczy, które zawierają chlor i niszczą kolor ręcznika, warto zastosować ocet. Co kilka prań umieścić je przed praniem w wodzie z kilkoma łyżkami octu, i z powodzeniem pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, potu czy tłuszczu.
Po zakupi nowego ręcznika obowiązkowo wypierz go przed pierwszym użyciem. Pozbędziesz się wtedy składników chemicznych użytych przy produkcji oraz zwiększysz wchłanianie wilgoci przez niego z naszej skóry.
Zatem jak prać ręczniki? Najważniejsze aby sprawdzić co zalecił producent na metce. Dobrą metodą na upranie bardzo zabrudzonych ręczników jest namoczenie ich w chłodnej wodzie przez godzinę przez włożeniem do pralki. Ręczniki do ciała i kuchenne ręczniki należy prać osobno, w temperaturze przynajmniej 60°C, wtedy giną bakterie i wirusy. Najwyższa możliwa temperatura prania w pralce to 95°C, wtedy masz pewność pozbycia się bakterii jak i pasożytów oraz grzybów, lecz gotować powinno się tylko ręczniki dla dzieci lub ręczniki chorego. Pranie jasnych ręczników zalecane jest w temperaturze od 60°C do 95°C, a kolorowe w temperaturze 40°C – 50°C. W wyższej mogą blaknąć.
Ręczniki z mikrofibry, czyli zazwyczaj te szybkoschnące powinno prać się w temperaturze do 40°C i zawsze bez dodatku płynu zmiękczającego oraz unikać suszenia na słońcu i prasowania. W przeciwnym razie może stracić właściwości mikrofibry.
Jest to kwestia indywidualna, zależy od tego jak często ręcznik jest używany i jakie warunki panują w łazience. Wilgoć to najlepsze środowisko dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów, zatem jeżeli w pomieszaniu często jest para wodna a jest słabo wentylowane wówczas należy zmieniać je nawet co 2-3 dni.
Przy kupnie ręczników, zwróć uwagę na jakość. Najlepiej aby wykonane były w 100% z bawełny. Jeżeli będziesz o nie odpowiednio dbać, z pewnością posłużą przez długie lata.