Polecamy
Jak korzystać z kalendarza Google? Praktyczne triki!
Organizacja

Jak korzystać z kalendarza Google? Praktyczne triki!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bardzo często kalendarz Google traktowany jest „po macoszemu” i rzadko się z niego korzysta. Jednak jest to bardzo przydatne narzędzie, które pomaga w organizacji pracy własnej. W jaki sposób korzystać z kalendarza Google?

Jak rozpocząć korzystanie z kalendarza Google?

Kalendarz Google można znaleźć na stronie Google. Jeśli korzystasz z gmaila, to wystarczy, że zalogujesz się na swoją skrzynkę i już będziesz mieć dostęp do tego narzędzia. Warto zainstalować kalendarz na wszystkich urządzeniach, z których się korzysta, dzięki temu można mieć pewność, że każde ważne wydarzenie zostanie na pewno zapisane i o niczym nie zapomnisz.

Zanim zaczniesz korzystać z kalendarza Google, to powinieneś wpisać do niego wszystkie święta, możesz je dodać automatycznie. Wystarczy tylko wejść w funkcję „dodaj kalendarz”, następnie kliknąć okienko „przeglądaj pomocne kalendarze”. Zaznacz święta, które mają zostać naniesione na kalendarz.

Nowy kalendarz można dodać również w opcji „dodaj kalendarz”, a następnie „przeglądaj pomocne kalendarze”. Dzięki temu możesz:

  • utworzyć nowy kalendarz, który zostanie nazwany i zostanie mu przyporządkowana odpowiednia zakładka;
  • subskrybować kalendarz, jeśli ktoś ze współpracowników lub partnerów biznesowych prowadzi taki kalendarz i udostępnia go publicznie.

Jeśli chcesz, to możesz dodać lub usunąć weekendy. Możesz to zrobić w ustawieniach ogólnych, w funkcji widok. W tej funkcji można dokładnie sprecyzować, od jakiego dnia tygodnia ma rozpocząć się tydzień i ile dni ma być widocznych.

Automatyczne dodawanie wydarzeń, które przychodzą na maila 

Jest to bardzo ciekawa opcja, która ułatwia pracę. Nie trzeba ręcznie zaznaczać w kalendarzu wydarzeń, które przychodzą na maila. Aby ustawić automatyczne zapisywanie wydarzeń z gmaila, to należy wejść do ustawień ogólnych, następnie wybrać funkcję „wydarzenie z Gmaila” i ją zaznaczyć.

Aby lepiej korzystać z kalendarza Google, należy go zintegrować z innymi narzędziami do planowania, których używasz.

Codzienne korzystanie z kalendarza Google

Jeśli zaczynasz swój dzień od sprawdzenia skrzynki mailowej, to poranny mail z zaplanowanymi pracami na pewno się przyda. Jeśli używasz więcej niż jednego kalendarza Google, to dla każdego z nich musisz ustawić osobny mail z powiadomieniem o planie dnia.

W kalendarzu można zrobić listę konkretnych zadań z przypisanymi do nich godzinami realizacji. Jeśli dopiero rozpoczynasz pracę nad swoją organizacją dnia, to ta opcja będzie dla Ciebie szczególnie przydatna.

Jeśli chcesz być na bieżąco z kalendarzem innej osoby to możesz taki kalendarz dodać w okienku po lewej stronie. Musisz wiedzieć, że wybrana osoba musi wyrazić zgodę na dostęp do swojego kalendarza.

Dzięki kalendarzowi Google nie zapomnisz, że chcesz wziąć udział w jakimś wydarzeniu. Wystarczy tylko wejść na zakładkę wydarzenia na swoim profilu na Facebooku, następnie wejść w link „nadchodzące wydarzenia” i skopiować go do kalendarza Google do zakładki „z adresu url”.

Gdy coś się zmieni i zechcesz przeplanować wydarzenie w swoim kalendarzu, to wystarczy je przeciągnąć do innej daty. Nie trzeba przy tym nic zmieniać.

Jeśli usunąłeś wydarzenie w swoim kalendarzu przez przypadek, to możesz je odzyskać, klikając na kółko zębate w prawym górnym rogu, a następnie w ikonę kosz. Wydarzenia z kosza są usuwane po 30 dniach.

Umawianie wspólnych spotkań

Przez kalendarz Google można umawiać spotkania i dopasowywać jego czas do uczestników wydarzenia. Wystarczy w menu wydarzenia wejść do zakładki „znajdź czas”. Gdy dodasz kalendarze innych uczestników spotkania do swojego kalendarza, będziesz mógł je przejrzeć i zaplanować najlepszą datę spotkania.

Gdy dodajesz spotkanie, to warto określić jego dokładną lokalizację za pomocą Google Maps. Dzięki temu uczestnicy otrzymają dokładny adres wraz z mapą Google. Jeśli spotkanie ma się odbywać online, to warto od razu utworzyć pokój wydarzenia w Google Meet. 

Jeśli podczas spotkania będzie omawiany konkretny dokument, to należy go dodać jako załącznik do wydarzenia. Dzięki temu będzie wysyłany razem z mailem przypominającym o wydarzeniu. W kalendarzu możesz zmienić również właściciela wydarzenia – opcję tą można znaleźć w dodatkowych funkcjach spotkania.

Inne przydatne triki podczas korzystania z kalendarza Google

  1. Ustawiaj częste przypomnienia. Dzięki temu nie zapomnisz o nadchodzących wydarzeniach.
  2. Wykorzystuj wydarzenia cyklicznie i ustaw dla nich odpowiednie powiadomienia.
  3. W planowanych spotkaniach warto zapisywać orientacyjny czas dojazdu, dzięki temu nie spóźnisz się na spotkanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy naturalne składniki mogą zastąpić tradycyjne środki czystości?
Czy naturalne składniki mogą zastąpić tradycyjne środki czystości?
Dowiedz się, jak bezpieczne dla środowiska składniki naturalne mogą z powodzeniem zastąpić chemię w środkach czystości. Porady, przepisy i porównania.
Jak wybrać idealny kominek gazowy do swojego domu?
Jak wybrać idealny kominek gazowy do swojego domu?
Szukasz najbardziej efektywnego kominka gazowego do swojego domu? Dowiedz się, jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.
Jak pomalować parapet na balkonie?
Jak pomalować parapet na balkonie?
Malowanie parapetu nie jest trudne. Dowiedz się, jak krok po kroku pomalować parapet na balkonie.
Ostatnie wpisy