Inspiracje

Tresura psa w domu, czyli jak szkolić zwierzę? Praktyczny poradnik

Mawia się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nie ma nic lepszego niż merdający ogon czekający przy drzwiach na Twój powrót z pracy. Kiedy w domu pojawia się młody pies lub szczeniak musi nauczyć się przestrzegać reguł w nim rządzących. Właśnie dlatego już od samego początku powinno się zacząć tresurę psa. 

Wychowanie i ułożenie psa nie jest prostym zadaniem, dlatego dość często korzystamy z pomocy specjalistów. Jeśli jednak zdecydowałeś się trenować ze swoim czworonogiem w domu, oto kilka rad, które z pewnością Ci się przydadzą.

Kiedy i od czego zacząć tresurę psa? 

Praca z psem tak naprawdę powinna zacząć się jeszcze w hodowli, jednak nie zawsze mamy na to wpływ, dlatego tak istotne są pierwsze dni pobytu w nowym domu. Jeśli zaczniemy ćwiczenia później, trudno nam będzie odzwyczaić szczeniaka od niektórych jego zwyczajów. Zamiast karcenia i kar wybierz metody pozytywne, dzięki którym zwierzak Ci zaufa i podejmie współpracę. Na początku najważniejsza jest nauka czystości. Jeśli piesek przyjął już konieczne szczepienia, możemy wychodzić z nim na spacery. Nie zapominajmy o smyczy, na której musi nauczyć się chodzić! Oczywiście tak jak w przypadku ludzi, na naukę nigdy nie jest za późno i dorosłe psy również możemy tresować, choć zabierze nam to więcej czasu i wysiłku.

Podstawowe komendy

Najlepszą opcją, zwłaszcza w przypadku szczeniaka, będzie nauka przez zabawę. Pies w życiu codziennym powinien umieć zachować się w różnych sytuacjach i słuchać poleceń właściciela. Przeważnie odbywa się to na zasadzie wykonywania komend, które bardzo ułatwiają codzienne życie z psem. Pies powinien chodzić na smyczy.

Naukę rozpocznij od wkładania mu obroży, by ponosił ją w domu przez kilka godzin i się do niej przyzwyczaił. Później wprowadzamy przypięcie smyczy i komendę „noga”. W tym ćwiczeniu zależy nam, by pies trzymał się nas i nie wyrywał się w trakcie spaceru. Kolejnymi komendami są „siad”, „waruj” i „zostań”. Kiedy nauczymy psa zostawać na miejscu, znacznie łatwiej będzie nam oduczyć go skakania na powitanie, co bywa kłopotliwe.

Po komendzie „siad” lekko dociskamy psu lędźwie, by usiadł – chwalimy go i nagradzamy. Następnie powoli oddalamy się wraz z powtarzaniem komendy „zostań”. Jeśli pies ją wykona – nagradzamy go. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy. W kolejnej sesji możemy nauczyć pupila komendy „waruj” – podobna zasada jak przy „siad”, tym razem naciskamy lędźwie i kark psa. 

Jedną z najpopularniejszych komend, którymi często chwalą się psi właściciele, jest „daj łapę”. Wystarczy dać komendę „siad”, a następnie „daj łapę” i na początku bierzemy prawą łapę, a wolną ręką podajemy smakołyk.

Ostatnią przydatną umiejętnością, która pomaga nam również zorganizować zabawę z psem, jest aportowanie. Można zacząć od rzucania zabawki wraz z komendą „aport”. Kiedy ją nam odniesie, nagradzamy go. 

Garść porad

  • Na szkolenie wybierz miejsce, w którym nie będzie dodatkowych rozpraszaczy: pusty ogród lub ciche pomieszczenie w domu.
  • Sesja szkoleniowa nie powinna przekraczać 15 minut.
  • Wyraźnie zaznacz początek i koniec sesji, pomoże to lepiej zorganizować pracę z czworonogiem.
  • Dostosuj ćwiczenia i ich czas do psa.
  • Nagradzaj sukcesy, np. smaczkami.
  • Pamiętaj, że tresura psa to trudne zadanie wymagające dużych pokładów cierpliwości. To Wasza wspólna przygoda, w której musicie odnaleźć się we dwoje.

Zdj. główne: Angel Luciano/unsplash.com

Z wykształcenia polonistka. Z zawodu dziennikarka i copywriterka. Miłośniczka dobrej literatury i gier planszowych. Swój dom uważa za centrum wszechświata, choć nie ma problemu z opuszczaniem go, by poznać nowe miejsca i ludzi.
Marta Kozłowska
Polecane artykuły
Inspiracje

Jakimi zasadami kierować się przy wyborze mebli?

Jak kupić meble, którymi będziemy cieszyć się przez wiele lat? Jak zadbać o to, aby aranżacja była spójna? Co ma największe znaczenie przy zakupie mebli? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Czytaj więcej
Inspiracje

Jak szukać wyjątkowych obrazów?

Szukasz wyjątkowej ozdoby swojego wnętrza? Strzałem w dziesiątkę będą obrazy na ścianach! Jak je znaleźć? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Czytaj więcej
Inspiracje

Jak zaoszczędzić na kosztach opakowania

Z poniższego tekstu dowiesz się, jak zmniejszyć koszty związane z opakowaniami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *