Polecamy
Wymiana wkładki w drzwiach krok po kroku
Majsterkowanie

Wymiana wkładki w drzwiach krok po kroku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zgubiłeś klucze lub czujesz, że zamek w drzwiach się zacina? Prawdopodobnie musisz wymienić wkładkę. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane zadanie. Poniżej wyjaśniamy kroku po kroku, jak to zrobić.

Określenia „zamek” i „wkładka” często są stosowane zamiennie, co jest błędem, ponieważ to dwa różne elementy w drzwiach, które spełniają inne funkcje i inaczej wyglądają. Najprościej ujmując, zamek jest niewidocznym w większości mechanizmem, zainstalowanym w skrzydle drzwi. Gdy przekręcimy klucz, rygiel może wejść do otworu w ościeżnicy i zablokować drzwi. Z kolei wkładka to wkład do zamka. I jeżeli na przykład zgubiliśmy klucze albo zauważyliśmy, że zamek się zacina, wystarczy, że wymienimy jedynie wkładkę, która stanowi całość z kluczami, a nie cały zamek.

Jakie narzędzia będą potrzebne do wymiany wkładki?

Zanim zabierzesz się za wymianę wkładki w drzwiach, pamiętaj, aby najpierw kupić nową. Jeśli nie jesteś pewien, po jaką sięgnąć w sklepie, zabierz ze sobą starą wkładkę, a sprzedawca na pewno pomoże Ci wybrać odpowiedni model. Ważne jest, aby prawidłowo dobrać wkładkę, bo jeżeli na przykład kupimy za krótką, nie będziemy mogli włożyć do niej klucza po zamontowaniu. W przypadku za długiej wkładki nie przymocujemy szyldów. Warto też zapamiętać, że wkładka nie może wystawać więcej niż 3 mm poza szyld zewnętrzny i wewnętrzny.

Aby samodzielnie wymienić wkładkę, będziesz potrzebować:

  • nowej wkładki,
  • klucza do zamka,
  • śrubokrętu.

Jeżeli chcesz samodzielnie wybrać wkładkę w sklepie, możesz potrzebować jeszcze linijki bądź metrówki. Wkładkę należy mierzyć od środka otworu, w który wkręca się śrubę mocującą, aż do krawędzi szyldu zewnętrznego i wewnętrznego.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach? Instrukcja krok po kroku

Krok 1: Demontaż starej wkładki

Aby usunąć starą wkładkę, najpierw otwórz drzwi, a następnie odkręć śruby widoczne na zewnątrz zamka oraz śrubę mocującą wkładkę. Po odkręceniu śrub włóż klucz do zamka i przekręć go o 45 stopni – w prawo, a później w lewo – i wyjmij środek zamka.

Po demontażu wkładki można sprawdzić, czy drzwi nie wymagają drobnych napraw w miejscu zamka. Konieczne może się okazać odnowienie okleiny albo dokładne oczyszczenie z zabrudzeń, które mogły zgromadzić się przez lata.

Krok 2: Montaż nowej wkładki

Po zdemontowaniu starej wkładki przyłóż do niej nową, dzięki czemu upewnisz się, że zakupiony model na pewno będzie pasować do zamka. Do nowej wkładki włóż klucz i przekręć go w prawo o 45. Teraz możesz umieścić wkładkę w zamku. Ponownie przekręć klucz. Następnie wsadź śruby do otworów i mocno je dokręć.

Krok 3: Sprawdzenie, czy wszystko poprawnie działa

Pamiętaj, aby na koniec sprawdzić i upewnić się, czy wkładka została prawidłowo zamontowana. W tym celu obróć klucz w jedną i drugą stronę. Zwróć uwagę, czy rygiel zamka wysuwa się tak, jak powinien. Jeśli uznasz, że wszystko działa prawidłowo, możesz dokręcić szyld zamka do drzwi.

Nie zapominaj, żeby dbać i systematycznie konserwować cały mechanizm zamka, dzięki czemu będzie bezawaryjnie działał przez wiele lat. Warto stosować specjalne środki konserwujące, które chronią przed korozją spowodowaną niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, na przykład zanieczyszczeniami i pyłkami.

Zdj. główne: Jaye Haych/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

trzy + osiem =

Rekomendowane
Mycie okien krok po kroku
Mycie okien krok po kroku
Chcesz porządnie umyć okna w swoim domu? Przeczytaj, jak to zrobić w 8 krokach.
Jak zaoszczędzić na prądzie, mieszkając samemu?
Jak zaoszczędzić na prądzie, mieszkając samemu?
Mieszkasz sam(a) i chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej? Nic trudnego! Zobacz, jakie mamy dla Ciebie porady.
Oszczędzanie pieniędzy dla singla – krok po kroku
Oszczędzanie pieniędzy dla singla – krok po kroku
Wciąż wydajesz zbyt dużo pieniędzy i zastanawiasz się, jak to zmienić? Istnieją proste sposoby na to, żeby poprawić swoją sytuację finansową na co dzień. Poznaj je i podreperuj nieco domowy budżet.
Ostatnie wpisy