Urządzanie

Wiercenie dla początkujących – wszystko, co musisz wiedzieć

Bidvine/pexels.com

Chcesz samodzielnie zrobić otwór w ścianie czy innym materiale, ale nie wiesz zupełnie nic o wierceniu? Bez obaw! Dzięki nam poznasz podstawowe informacje na temat tego procesu i dowiesz się, co trzeba mieć na uwadze. 

Jaką wiertarkę wybrać?

Urządzeniem, które pozwala na wykonanie różnego rodzaju nawierceń, jest oczywiście wiertarka. Obecnie rynek oferuje bardzo szeroki wybór tego sprzętu, dlatego trudno wskazać konkretny model dla początkujących. Wszystko zależy od tego, co i jak często zamierzasz wiercić. 

Jeśli będą to tylko drobne prace naprawcze, wystarczy Ci wiertarka o dość przeciętnej mocy i bez dodatkowych usprawnień, np. Black&Decker KR504CRESK (ok. 150 zł). Do twardych materiałów budowlanych (beton, metal) potrzebujesz zaś urządzenia z mocniejszym silnikiem i tzw. mechanizmem udarowym, np. Makita HP1630K.

Rodzaje wierteł 

Kolejnym elementem są wiertła, które różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia. Zazwyczaj można je kupić w zestawie lub są dołączane w gratisie do wiertarki, ale nie zawsze. Dobrze jest więc znać ich charakterystykę. Wyróżnić możemy wiertła:

  • uniwersalne – idealne do prostych prac w domu, które nie wymagają dużej precyzji;
  • stożkowe – do blach i tworzyw sztucznych;
  • diamentowe – do betonu, kamieni naturalnych oraz żelbetonu;
  • kręte – do otworów walcowych w drewnie;
  • spiralne – do głębokich otworów o dużym przekroju.

Pamiętaj, żeby przy zakupie wiertła zwrócić uwagę na uchwyt w wiertarce. Oba elementy muszą do siebie pasować. 

Ostatnie przygotowania

Kiedy masz już sprzęt, czas przystąpić do pracy. Przede wszystkim miej na uwadze, że w ścianie mogą znajdować się różnego rodzaju przewody. Aby ich nie zniszczyć, zastosuj specjalne urządzenie lokalizujące (wykrywacz). Następnie zaznacz wybrane miejsce ołówkiem i dobierz odpowiednią średnicę wiertła do kołka. Uzyskany otwór nie może bowiem być za duży. Zaznacz także na wiertle to, na jaką długość ma wniknąć w materiał. Wówczas nie zrobisz za głębokiej dziury. 

Zwróć też uwagę, że podczas wiercenia będzie się generować duża ilość pyłu, więc wcześniej połóż na podłodze folię albo przewierć się przez lekkie pudełko, by nieczystości wpadały prosto do niego.

Wiercimy! 

Żeby nie zniszczyć materiału, warto na początku ustawić dość małą ilość obrotów i zwiększać ją w trakcie pracy. Prędkość nie może sprawiać, że wiertarka będzie uciekać z rąk, ale jednocześnie musi być na tyle szybka, by móc stworzyć otwór.

Najłatwiejszym i przy okazji niezawodnym sposobem jest wiercenie pod kątem 90 stopni. Jeśli zauważysz, że robisz coś nie tak (np. wwiercasz się za bardzo do góry), wyłącz urządzenie, wysuń wiertło i włóż je ponownie. Inaczej może dojść do jego złamania. 

Trzymaj wiertarkę w sposób stabilny, nie pozwól jej się ślizgać. To zapewni Ci bezpieczeństwo i przy okazji zminimalizuje ryzyko odprysków.

link


Samodzielne wiercenie nie jest trudne, ale trzeba poświęcić chwilę na przestudiowanie instrukcji obsługi urządzenia oraz zastanowienie się, jakie wiertło będzie potrzebne. Ze względu na to, że uzyskany otwór jest trwały i trudny do zamaskowania, lepiej dobrze się przygotować i nie pracować w pośpiechu. Przy odrobinie cierpliwości na pewno Ci się uda!

Zdj. główne: Bidvine/pexels.com

Jej największą pasją zdecydowanie są podróże, choć większość swojego życia spędza przy biurku, gdzie zawzięcie stuka w klawiaturę. Zawsze ma w głowie najbardziej zaskakujące ciekawostki, a gdyby mogła, zaadoptowałaby wszystkie koty świata. To osoba, która nigdy się nie nudzi.
Polecane artykuły
Urządzanie

Zalety i zastosowanie aluminiowych szyn sufitowych w aranżacji wnętrz

Odkryj jak aluminiowe szyny sufitowe mogą zmienić Twoje wnętrze. Zrozumieją ich zalety i zastosowania, które czynią aranżacje pomieszczeń praktycznymi oraz stylowymi.
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak wybrać idealne elementy małej infrastruktury do twojego parku lub placu?

Odkryj, jak skutecznie dobierać elementy małej infrastruktury, aby twój park lub plac stał się przyjaznym i atrakcyjnym miejscem dla użytkowników.
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak wybrać idealny żyrandol do pokoju dziecięcego - praktyczne porady i inspiracje

Odkryj niezawodne sposoby na wybór idealnego żyrandolu do pokoju dziecięcego. Zdobądź praktyczne porady i inspiracje, które sprawią, że Twoje dziecko pokocha swoje miejsce.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *