Urządzanie

Jak urządzić miejsce do nauki?

Jak urządzić miejsce do nauki?
Designed by Freepik

Każdy uczeń i student powinien mieć własne miejsce do nauki, zwłaszcza w obecnym czasie pandemii, kiedy nauka przeniosła się do domu. Na co zwracać uwagę urządzając miejsce do nauki?

Odpowiednie miejsce do nauki

Miejsce postawienia biurka należy wybrać bardzo precyzyjnie, ponieważ uczeń będzie spędzać przy nim dużo czasu.

Wybierając miejsce do nauki należy zwrócić uwagę na naturalne światło – najlepiej jest, aby w miejscu, gdzie będzie biurko, było jak najwięcej jasnego i naturalnego światła. Świetnym rozwiązaniem jest ustawienie biurka zaraz obok okna. Uczeń praworęczny powinno mieć biurko po lewej stronie okna, a leworęczny po prawej.

Dzienne światło jest najlepsze, jednak bardzo często trzeba doświetlać biurko sztucznym światłem. Warto wybrać taką lampkę, która dobrze oświetli biurko, nie zabierając przy tym zbyt dużo miejsca. Najlepsza będzie lampka mająca regulację wysokości, dzięki temu można ją dostosować do własnych potrzeb. Osoby praworęczne powinny mieć lampkę po lewej stronie, a osoby leworęczne po prawej.

Żarówka w lampce powinna dawać jak najbardziej naturalną barwę światła, dlatego najlepszy będzie odcień 3000K lub 4000K. Natężenie światła powinno wynosić 500-600 lumenów.

Biurko i krzesło dopasowane do ucznia

Biurko musi być dobrze dopasowane do ucznia, dlatego powinno być wysokiej jakości – dzięki temu posłuży przez wiele długich lat użytkowania. Podczas zakupu biurka należy zwrócić uwagę na półki i szuflady, które będą idealnym miejscem do przechowywania różnych pomocy dydaktycznych. Świetnym rozwiązaniem jest zakup biurka z regulowanymi nóżkami – dzięki temu biurko posłuży dużo dłużej.

Krzesło powinno być dopasowane do wzrostu. Warto wybrać krzesło z regulowaną wysokością, ponieważ łatwiej można je dopasować do biurka.

Biurko połączone z regałem, czy warto?

Biurko połączone z regałem w ostatnim czasie stało się bardzo popularnym rozwiązaniem, dzięki któremu można zaoszczędzić miejsce w pokoju. Ma to szczególne znaczenia zwłaszcza przy małym metrażu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można również podzielić pokój na strefę wypoczynku i nauki.

Biurko dla dwóch uczniów 

Jeśli w domu jest dwóch uczniów, to potrzebne jest dwa razy więcej miejsca do nauki. Świetnym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce jest jedno długie biurko min. 180 cm, wyposażone w kilka szuflad. Dzięki temu każdy uczeń będzie miał swoją przestrzeń do nauki.

Kolory sprzyjające nauce

Urządzając miejsce do nauki, każdy powinien wybrać rzeczy w jasnych pastelowych barwach, które poprawiają koncentrację podczas nauki. Ciemne barwy sprawią, że będzie miało mniejszą motywację do nauki i szybciej będzie się rozpraszać.

Jak urządzić miejsce do zdalnej nauki?

Nauka zdalna stała się powszechna z powodu panującej pandemii. Zdalne zajęcia dotyczą uczniów na każdym poziomie nauczania. Każdy uczeń potrzebuje swojej przestrzeni, w której może się uczyć. Do takiej nauki niezbędny jest sprzęt elektroniczny oraz inne przybory szkolne.

Organizacja miejsca do zdalnej nauki

Zdalna nauka wymaga od ucznia większej dyscypliny i samozaparcia niż chodzenie do szkoły. Dlatego ważny jest nie tylko kącik do nauki, ale również przestrzeń dookoła, ponieważ podczas e-lekcji bardzo często trzeba włączać kamerkę.

Miejsca do nauki zdalnej

Odpowiednie miejsce do przechowywania rzeczy jest bardzo ważne w czasie nauki zdalnej. W trakcie lekcji nie ma czasu na szukanie niezbędnych przedmiotów np. długopisów, zakreślaczy czy notesów. Rzeczy przydatne w trakcie zdalnej nauki to:

  • akcesoria biurowe – niezbędny jest organizer na artykuły piśmiennicze,
  • segregatory i pudełka – są niezbędne do utrzymania porządku w rysunkach i notatkach studenta,
  • stojaki i podstawki – dzięki nim można bezpiecznie i wygodnie korzystać z tabletu podczas lekcji.

Z wykształcenia pedagog, fanka wszelkich robót DIY. Uwielbia tworzyć rzeczy, które przydadzą się w domu lub ułatwią w nim życie. Prywatnie mama nastolatki i kilkulatka.
Brygida König
Polecane artykuły
Urządzanie

Zalety centralnego ogrzewania

Budujesz dom i zastanawiasz się, jaki rodzaj ogrzewania będzie dla Ciebie najlepszy? Poznaj zalety centralnego ogrzewania!
Czytaj więcej
Urządzanie

Bateria z termostatem. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Baterie z termostatem stają się coraz popularniejsze. Jeśli nie wiesz, czy sprawdzą się w Twoim domu, przeczytaj nasz artykuł. Podajemy najważniejsze informacje!
Czytaj więcej
Urządzanie

5 niezbędnych ozdób świątecznych

Nie masz pomysłu na świąteczną aranżację domu? Przedstawiamy kilka naszych propozycji!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *