Artykuł sponsorowany
Spacer z psem wydaje się tak łatwą rzeczą, że nie wymaga dodatkowych instrukcji. Zapinasz psu smycz, wychodzisz, czekasz, aż zrobi swoje i wracasz, prawda? No, nie do końca prawda. Dla psa spacer to nie tylko toaleta. Wyjście na dwór to dla czworonoga największa atrakcja dnia – nowe zapachy, widoki, okazja do poznania innych psów i ludzi, a do tego oczywiście możliwość wybiegania się do woli. Co należy zabrać na spacer z psem, żeby nie było nudno?
Spacer to dla Ciebie i psa okazja, by poćwiczyć podstawowe komendy, takie jak przywołanie czy siadanie, które znacznie ułatwiają spacery. Komendy trzeba ćwiczyć z psem cały czas, ponieważ może po prostu ich zapomnieć. Do treningu na pewno przydadzą się snacki, za którymi większość psów przepada i są dla nich dużą motywacją do ćwiczeń. Pamiętaj tylko, żeby wybierać snacki dobrej jakości i z dobrym składem. Kolorowe kosteczki z odpadków, zapychane soją to nienajlepszy wybór. Przysmaki możesz zabierać ze sobą w wygodnej saszetce, którą zaczepia się o kieszeń lub pasek spodni. Dzięki temu zawsze będziesz mieć do nich szybki dostęp, kiedy pies wykona Twoje polecenie. Jeśli macie z psem wprowadzony do treningów kliker, oczywiście snacki nie są konieczne, sam kliker w zupełności wystarczy.
Czy Twój pies nosi na spacerach smycz w pysku lub ją gryzie? Trzymanie rzeczy w pysku to dla wielu psów strategia radzenia sobie z natłokiem bodźców, takich jak dźwięki, zapachy, widoki i inne spacerowe straszaki. Trzymanie czegoś w zębach dodaje psu pewności siebie, dlatego należy mu na to pozwalać. Gryzienie smyczy to jednak nie najlepszy pomysł, są one drogie i po prostu szkoda ich dla psich zębów. Dużo lepiej jest kupić psu zabawkę na spacery – piłkę, pluszaka, szarpak, gryzak, coś, co łatwo będzie mu się wygodnie niosło i żuło.
Podczas treningu agresji lękowej lub reaktywności, również warto mieć ze sobą zabawkę, jeśli to zabawa jest motywacją psa. W sytuacjach stresowych lepiej nie skarmiać psa, dlatego krótka zabawa szarpakiem lub maskotką będzie tu o wiele lepszym wyjściem. Ponadto rozszarpywanie pomoże psu rozładować nadmiar emocji i odczuć tak ważną dla niego ulgę. Zabawki idealne na spacer i nie tylko znajdziesz na https://johndog.pl/kategoria-produktu/pies/akcesoria-dla-psa/zabawki-dla-psa/.
Wśród psiarzy są dwa obozy – zwolennicy i zagorzali przeciwnicy smyczy. Pierwsi mówią, że to odpowiedzialne, bo pies nie ucieknie, nie wpadnie pod samochód i nie zrobi sobie krzywdy. Druga strona mówi, że ograniczanie wolności psa jest nienaturalne, okrutne i smycze to zło. Jak to zwykle bywa, prawda leży gdzieś po środku. W idealnym świecie pies powinien mieć przynajmniej jeden długi spacer, na którym będzie mógł swobodnie się wybiegać. Jeśli jednak mieszkasz w mieście przy ruchliwej drodze, nie spuszczaj psa ze smyczy w tak niebezpiecznym miejscu.
Jeśli nie masz w swojej okolicy przyjaznego psom miejsca – łąki, polany, wybiegu, postaw raczej na ok. 10 metrową linkę, na której pies będzie miał dużo więcej swobody niż na smyczy, ale wciąż będzie zabezpieczony przed ucieczką na przykład na drogę. Również jeśli Twój pies jest reaktywny i może ruszyć w pogoń za rowerem, innym psem czy zwierzęciem, zdecyduj się na linkę. Z kolei spokojne psy z perfekcyjnie opanowanym przywołaniem mogą spokojnie być wyprowadzane na wybiegu bez smyczy. W wypadku spacerów w mieście, gdzie jeżdżą samochody, rowery, hulajnogi, biegają dzieci, a psa z każdej strony bombardują bodźce, bezwzględnie powinien być trzymany na smyczy.
Spacery z psem to dla miłośników ogoniastych często najprzyjemniejsza część dnia, zwłaszcza teraz, kiedy temperatury rosną i na dworze robi się coraz bardziej wiosennie. Z kolei dla psa to nie tylko najprzyjemniejszy, lecz także najciekawszy i najbardziej ekscytujący punkt dnia. Dobrze przeprowadzony spacer może dać psu masę satysfakcji i znacznie podnieść mu pewność siebie, dlatego kup swojemu psiakowi zabawki na spacer i zapewnij mu najlepsze możliwe spacery.