Polecamy
Odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na życie – ile i kiedy przysługuje?
OrganizacjaŻycie singla

Odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na życie – ile i kiedy przysługuje?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie na życie zapewnia fundusze, które pomogą Tobie i Twoim bliskim utrzymać się po śmierci bliskiej osoby. Jednak ubieganie się o świadczenie na wypadek śmierci może być trudne. Szczególnie w czasie stresu towarzyszącemu stracie bliskich. Znając różne możliwości i wiedząc, czego się spodziewać, wszystko może jednak pójść bezproblemowo. W takim razie na co zwrócić uwagę?

Jak działa ubezpieczenie na życie?

Polisa ubezpieczeniowa na życie wypłaca świadczenie na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Aby zapewnić sobie lub komuś innemu ochronę ubezpieczeniową, wykupuje się polisę i płaci składki firmie ubezpieczeniowej. Przy zakładaniu polisy, właściciel ubezpieczenia wymienia jednego lub więcej beneficjentów, którzy otrzymują świadczenie na wypadek śmierci. Warto zauważyć, że te pieniądze są zwolnione z podatku dochodowego.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie na życie występuje w kilku formach. Istnieją dwa główne rodzaje: ubezpieczenie terminowe i ubezpieczenie stałe. Ubezpieczenie terminowe ma niższe składki miesięczne. Oferuje ono pokrycie na określoną liczbę lat, np. 30. Polisy terminowe są dobrym wyborem dla rodzin zabezpieczających się na wypadek przedwczesnej śmierci rodzica. Polisy stałe są przeznaczone na całe życie. Zawierają one wartość pieniężną, która może narastać z biegiem czasu. Właściciel polisy może korzystać z tej wartości przez cały okres swojego życia.

Do kogo trafiają świadczenia z tytułu ubezpieczenia?

Polisy ubezpieczeniowe na życie wypłacają świadczenie na wypadek śmierci beneficjentom. Dlatego bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, kto jest beneficjentem. Często są to małżonkowie lub partnerzy, dzieci, a także rodzice, partnerzy biznesowi, organizacje charytatywne, czy rodzinne fundusze powiernicze. Warto zauważyć, że polisa ubezpieczeniowa w świetle naszego prawa nie jest traktowana jako spadek, dlatego beneficjent może z niej skorzystać nawet w przypadku, gdy zrzeknie się spadku. 

Świadczenie z tytułu śmierci trafia w pierwszej kolejności do głównych beneficjentów. Może być ich więcej niż jeden. Właściciel polisy określa, jaki procent idzie do każdego z nich. Warto zauważyć, że procenty nie muszą być równe. Jeśli główny beneficjent umrze lub nie będzie można go znaleźć przed wypłatą z polisy, świadczenie na wypadek śmierci może trafić do beneficjentów warunkowych, którzy są dokładnie wyszczególnione w umowie podpisanej z usługodawcą. 

Odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na życie – ile pieniędzy otrzymuje beneficjent?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj polisy wykupi klient usługodawcy. Jeżeli chodzi o najczęściej spotykane stawki, to górna granica może nawet przekroczyć milion złotych, jednak zazwyczaj są to kwoty w granicach 100 000 złotych lub więcej. Gdzie można znaleźć ofertę ubezpieczyciela, który oferuje najlepszą polisę na życie, tak aby zabezpieczyć swoich bliskich?

Gdzie znaleźć dobrą polisę ubezpieczeniową na życie?

Aby znaleźć dobrą ofertę ubezpieczenia na życie, ważną kwestią jest to, aby dobrze porównać pakiety poszczególnych usługodawców. Dzięki temu wybranie tej jednej będzie znacznie łatwiejsze. Praktycznym narzędziem, które można wykorzystać w tym celu, jest http://www.rankingubezpieczennazycie.pl/. Obejmuje zestawienia najpopularniejszych usługodawców, a dzięki szczegółom na temat każdej z ofert, można dowiedzieć się, która z nich będzie najbardziej odpowiednia w danym przypadku. Jeżeli polisa ubezpieczeniowa na życie prowokuje do stawiania dalszych pytań, można zapoznać się z innymi informacjami na ten temat na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/odszkodowanie-za-smierc-rodzica-z-polisy-na-zycie/110.html.

Zdjęcie główne: lucas Favre/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Spis Powszechny a wynajem mieszkania
Spis Powszechny a wynajem mieszkania
Spis Powszechny 2021 trwa. Co zrobić, jeśli jestem właścicielem mieszkania pod wynajem lub jeśli takowe wynajmuję? Sprawdź!
Wyprzedaże w sklepach – na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się oszukać?
Wyprzedaże w sklepach – na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się oszukać?
Zbliżają się wielkie przedświąteczne wyprzedaże, a Ty boisz się oszustwa ze strony sprzedawców?
Jak odkamienić żelazko?
Jak odkamienić żelazko?
W Twoim żelazku osadził się kamień? Nie zwlekaj z oczyszczaniem – nagromadzony kamień może zabrudzić Twoją odzież i skrócić trwałość sprzętu. Zobacz, jak w prosty sposób odkamienić żelazko!
Ostatnie wpisy