Majsterkowanie

Odnawianie parapetu – czym pomalować?

Odnawianie parapetu – czym pomalować?
Designed by Freepik

Parapet ma chronić przed wilgocią i chronić ściany przed zabrudzeniem.  Z czasem jednak niszczeje. Warto wtedy go odnowić zwłaszcza jeśli wykonany jest z dobrej jakości drewna. Czym pomalować stary parapet? Jak go odnowić, żeby świetnie się prezentował? 

Do czego pomocny jest parapet?

W dobrej jakości parapet warto zainwestować przynajmniej z kilku powodów. Chodzi przede wszystkim o stylowy wygląd wnętrza. Parapet chroni ściany przed zabrudzeniami. Sprawia też, że zmniejsza się utrata ciepła, unikamy też nadmiaru wilgoci. Dzięki niemu ciepło rozchodzi się we wnętrzu w pożądany sposób. Oczywiście może też stanowić dodatkową i niezwykle atrakcyjną półkę, na której ustawimy nasze rośliny, ramki ze zdjęciami czy książki.  

Z czego może być wykonany parapet?

Zanim zaczniemy odnawiać parapet, sprawdźmy najpierw, z jakiego materiału jest on wykonany. Może on być wykonany z: 

  • drewna – często jest to sosna, ale może to być też dąb lub buk;
  • PCV – są tanie i dostępne w wielu kolorach; 
  • ceramiki – wykonywane z płytek ceramicznych;
  • kamienia – trwałe, estetyczne i funkcjonalne, ale drogie; wykonuje się je z granitu, marmuru lub piaskowca.

Co świadczy o tym, że parapet powinno się odnowić?

Jeśli na naszym parapecie widoczne są liczne rysy, ubytki i pęknięcia, a kolor już wyblakł, to znak, że czas na jego renowację! 

Malowanie parapetu – prosty sposób na jego odświeżenie

Renowacja parapetu może się odbywać poprzez:

  • malowanie,
  • okleinowanie,
  • wykorzystanie nakładek PCV. 

Dlaczego malowanie jest świetnym pomysłem na odnowienie parapetu?

Przede wszystkim jest to metoda prosta i tania, która sprawdzi się w renowacji każdego parapetu, bez względu na materiał, z którego jest wykonany. Nie wymaga takiej wprawy i precyzji jak w przypadku okleinowania. 

Jaką farbę wybrać? 

Wiele zależy od tego, jaki materiał będziemy malować. Dobrej jakości farba powinna mieć bardzo dobry poziom przyczepności – ten parametr docenimy, kiedy będziemy malować różne materiały oraz być odporna na:

  • ścieranie;
  • wilgoć; 
  • promieniowanie UV. 

Co zrobić, żeby malowanie parapetu farbą przyniosło dobre rezultaty?

Przede wszystkim trzeba zadbać o podłoże. Tutaj zaczynają się problemy: nie zawsze przygotowanie podłoża oznacza to samo. W przypadku parapetu drewnianego podstawą jest przeszlifowanie jego powierzchni papierem ściernym. Po odpyleniu i pomalowaniu farba będzie mieć lepszą przyczepność. Co z parapetami wykonanymi z innych materiałów?  Te wykonane z PVC należy przed malowaniem dokładnie umyć i odtłuścić. Zawsze też powinno się dokładnie usunąć poprzednią powłokę malarską. 

Jak malować parapet? Przed rozpoczęciem trzeba powierzchnię zagruntować. Malować można zarówno pędzlem, jak i wałkiem. Liczba warstw powinna być dostosowana do wskazań producenta. Czasami po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba wyszlifować parapet, aby usunąć powstałe nierówności. 

Inspiracje do pisania tekstów często czerpie z własnych zainteresowań. Poszukuje ciekawych sposobów aranżacji ogrodu, ale także nietypowych rozwiązań wnętrzarskich. Wszędzie, gdzie to możliwe, chciałby stosować naturalne materiały – najlepiej z dodatkiem bujnej zieleni. Z wykształcenia historyk i ekonomista.
Kamil Michaluk
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Serwisowanie auta – o co zadbać?

Regularne serwisowanie samochodu to gwarancja sprawności i komfortu jazdy, Dowiedz się więc, o co należy zadbać podczas wizyty u serwisanta.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Wymiana wkładki w drzwiach krok po kroku

Przynajmniej raz w życiu będziemy musieli wymienić wkładkę w drzwiach. Na szczęście nie jest to skomplikowane zadanie, więc poradzimy sobie sami.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Od czego zacząć majsterkowanie?

Majsterkowanie to bardzo użyteczne hobby. Aby jednak je zacząć – potrzebne są odpowiednie narzędzia i podstawowa wiedza. Od czego więc zacząć i co kupić na początek?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *