Majsterkowanie

Odnawianie parapetu – czym pomalować?

Odnawianie parapetu – czym pomalować?
Designed by Freepik

Parapet ma chronić przed wilgocią i chronić ściany przed zabrudzeniem.  Z czasem jednak niszczeje. Warto wtedy go odnowić zwłaszcza jeśli wykonany jest z dobrej jakości drewna. Czym pomalować stary parapet? Jak go odnowić, żeby świetnie się prezentował? 

Do czego pomocny jest parapet?

W dobrej jakości parapet warto zainwestować przynajmniej z kilku powodów. Chodzi przede wszystkim o stylowy wygląd wnętrza. Parapet chroni ściany przed zabrudzeniami. Sprawia też, że zmniejsza się utrata ciepła, unikamy też nadmiaru wilgoci. Dzięki niemu ciepło rozchodzi się we wnętrzu w pożądany sposób. Oczywiście może też stanowić dodatkową i niezwykle atrakcyjną półkę, na której ustawimy nasze rośliny, ramki ze zdjęciami czy książki.  

Z czego może być wykonany parapet?

Zanim zaczniemy odnawiać parapet, sprawdźmy najpierw, z jakiego materiału jest on wykonany. Może on być wykonany z: 

  • drewna – często jest to sosna, ale może to być też dąb lub buk;
  • PCV – są tanie i dostępne w wielu kolorach; 
  • ceramiki – wykonywane z płytek ceramicznych;
  • kamienia – trwałe, estetyczne i funkcjonalne, ale drogie; wykonuje się je z granitu, marmuru lub piaskowca.

Co świadczy o tym, że parapet powinno się odnowić?

Jeśli na naszym parapecie widoczne są liczne rysy, ubytki i pęknięcia, a kolor już wyblakł, to znak, że czas na jego renowację! 

Malowanie parapetu – prosty sposób na jego odświeżenie

Renowacja parapetu może się odbywać poprzez:

  • malowanie,
  • okleinowanie,
  • wykorzystanie nakładek PCV. 

Dlaczego malowanie jest świetnym pomysłem na odnowienie parapetu?

Przede wszystkim jest to metoda prosta i tania, która sprawdzi się w renowacji każdego parapetu, bez względu na materiał, z którego jest wykonany. Nie wymaga takiej wprawy i precyzji jak w przypadku okleinowania. 

Jaką farbę wybrać? 

Wiele zależy od tego, jaki materiał będziemy malować. Dobrej jakości farba powinna mieć bardzo dobry poziom przyczepności – ten parametr docenimy, kiedy będziemy malować różne materiały oraz być odporna na:

  • ścieranie;
  • wilgoć; 
  • promieniowanie UV. 

Co zrobić, żeby malowanie parapetu farbą przyniosło dobre rezultaty?

Przede wszystkim trzeba zadbać o podłoże. Tutaj zaczynają się problemy: nie zawsze przygotowanie podłoża oznacza to samo. W przypadku parapetu drewnianego podstawą jest przeszlifowanie jego powierzchni papierem ściernym. Po odpyleniu i pomalowaniu farba będzie mieć lepszą przyczepność. Co z parapetami wykonanymi z innych materiałów?  Te wykonane z PVC należy przed malowaniem dokładnie umyć i odtłuścić. Zawsze też powinno się dokładnie usunąć poprzednią powłokę malarską. 

Jak malować parapet? Przed rozpoczęciem trzeba powierzchnię zagruntować. Malować można zarówno pędzlem, jak i wałkiem. Liczba warstw powinna być dostosowana do wskazań producenta. Czasami po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba wyszlifować parapet, aby usunąć powstałe nierówności. 

Inspiracje do pisania tekstów często czerpie z własnych zainteresowań. Poszukuje ciekawych sposobów aranżacji ogrodu, ale także nietypowych rozwiązań wnętrzarskich. Wszędzie, gdzie to możliwe, chciałby stosować naturalne materiały – najlepiej z dodatkiem bujnej zieleni. Z wykształcenia historyk i ekonomista.
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Jak wybrać idealne drzwi zewnętrzne? Poradnik krok po kroku

Wybór drzwi zewnętrznych nie zawsze jest prosty. Dowiedz się, jakie parametry są najważniejsze i jak krok po kroku dobrać idealne drzwi do Twojego domu.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jak skutecznie zwalczyć gryzonie w domu bez użycia chemikalii?

Odkryj skuteczne, ekologiczne metody zwalczania gryzoni w domu, bez użycia szkodliwych chemikalii. Porady, techniki oraz bezpieczne sposoby na pozbycie się nieproszonych gości.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jak wybrać odpowiednią oczyszczalnię ścieków dla twojego domu lub biznesu

Poznaj, jak wybrać oczyszczalnię ścieków idealną dla domu lub biznesu. Artykuł omawia różne typy oczyszczalni, kluczowe kryteria wyboru i dodatkowe wskazówki dla wyboru najodpowiedniejszego systemu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *