Polecamy
Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?
Urządzanie

Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każdą własność trzeba ubezpieczać. Czasami wykup danej polisy zależy wyłącznie od Ciebie. Podobnie jest z mieszkaniem czy domem jednorodzinnym. Są jednak pewne wyjątki. Kto musi ubezpieczyć swój dom? Ile go to będzie kosztować i od czego uzależniona jest wysokość składki? 

Ubezpieczenie mieszkania – kto ma obowiązek wykupić polisę? 

Wykup polisy mieszkaniowej nie jest obowiązkowy poza dwoma przypadkami. Zobligowane są do tego osoby, które posiadają zaciągnięty kredyt hipoteczny oraz rolnicy. Warto się zatrzymać na moment przy tej drugiej grupie społecznej. Według ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy rolnik musi posiadać przynajmniej trzy polisy. Pierwsza to OC pojazdów, druga to OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz trzecia, czyli ubezpieczenie budynków, które wchodzą w jego skład. Od tej reguły również jest wyjątek. Otóż rolnicy, których powierzchnia gospodarstwa rolnego nie przekracza 1 ha, nie muszą wykupywać polisy mieszkaniowej. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj artykuł https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/kiedy-ubezpieczenie-domu-jest-obowiazkowe.

Wykup polisy mieszkaniowej przez rolnika wiąże się z pewnymi wytycznymi. Przede wszystkim powierzchnia użytkowa budynku musi wynosić co najmniej 20 m2. Zakres ochrony ma obejmować zdarzenia losowe, pożar oraz powódź. Umowa ubezpieczeniowa musi być także zawarta na okres nie krótszy niż rok. 

Dlaczego warto wykupić polisę mieszkaniową? 

Jak już wspomniano, decyzja o wykupieniu ubezpieczenia mieszkania jest dobrowolna i zależy wyłącznie od Ciebie. Musisz jednak wiedzieć, że jest to opłacalne. Budowa czy zakup domu wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Ubezpieczenie mieszkaniowe to gwarancja bezpieczeństwa na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Polisa może obejmować również mienie ruchome, czyli wyposażenie. Dom trzeba urządzić, a to wiąże się z zakupem mebli, elektroniki oraz innych dodatków. Ubezpieczenie mieszkaniowe chroni również Twój dobytek. Czasami zdarza się tak, że wyjeżdżasz na wakacje czy w delegację, a dom pozostaje pusty. Jest wówczas narażony na kradzież z włamaniem. Polisa mieszkaniowa umożliwia Ci ubezpieczenie domu na taką ewentualność. Niektóre polisy obejmują również usługę „home assistance”. Dzięki niej możesz bezpłatnie korzystać z usług fachowców np. hydraulika czy ślusarza. Nie każdy jest złotą rączką i ma dryg do majsterkowania, dlatego taka pomoc specjalisty może być nieoceniona.

Co składa się na wysokość składki polisy mieszkaniowej? 

Koszt ubezpieczenia mieszkania nie jest zawsze taki sam. Towarzystwa określają wysokość składki na podstawie kilku czynników. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. W zależności od zakresu wybranego pakietu może to być od 75 do nawet 1000 zł rocznie. Jeśli chcesz sprawdzić ofertę różnych firm, wypróbuj porównywarki online. Jedna z nich dostępna jest na stronie ubezpieczeniemieszkania.pl. Na wysokość składki wpływa wiele różnych kwestii. Przede wszystkim jest to zależne od rodzaju pakietu oraz ewentualnych rozszerzeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również wartość nieruchomości, katalog ryzyk, powierzchnię użytkową czy lokalizację. Innym czynnikiem jest także zabezpieczenie własne oraz ukształtowanie terenu wokół domu czy mieszkania. Jeśli budynek położony jest nad rzeką czy jeziorem, istnieje wyższe ryzyko wystąpienia powodzi. Ubezpieczyciel sprawdzi także, czy miałeś wcześniej wykupione polisy oraz czy doświadczyłeś w tym czasie szkody. 

Zdjęcie główne: Terrah Holly/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne do budowy naszego domu?
Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne do budowy naszego domu?
Przekonaj się, jak wybierać drewno konstrukcyjne do budowy domu. Czytaj dalej i dowiedz się, które rodzaje są najodpowiedniejsze pod względem właściwości i zastosowań.
Jakie korzyści przynosi inwestycja w domowe panele słoneczne?
Jakie korzyści przynosi inwestycja w domowe panele słoneczne?
Dowiedz się, jak domowe panele słoneczne mogą przynieść korzyści nie tylko dla twojego domowego budżetu, ale również dla środowiska.
Wybieranie odpowiednich paneli podłogowych z drewna: Przewodnik dla kupujących
Wybieranie odpowiednich paneli podłogowych z drewna: Przewodnik dla kupujących
Wybór odpowiednich paneli podłogowych z drewna to kluczowy element projektowania wnętrz.
Ostatnie wpisy