Polecamy
Jakie powinno być tętno podczas biegania?
Życie singla

Jakie powinno być tętno podczas biegania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bieganie to nietracąca na popularności aktywność fizyczna. Wybiera ją coraz więcej osób, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że trzeba panować nad tętnem podczas biegu. A jakie ono powinno być?

Sport to zdrowie – to nie pusty frazes, a fakt. Aktywność fizyczna to jeden najważniejszych i najskuteczniejszych sposobów utrzymania naszego organizmu w dobrym zdrowiu. Co nam daje regularne bieganie? Przede wszystkim doskonale wpływa na pracę serca, zwiększa odporność i zmniejsza poziom stresu.

Jednak, by czerpać z tej aktywności fizycznej jak najwięcej, trzeba postępować według określonych zasad, w które wlicza się między innymi kontrola prawidłowego pulsu podczas biegu.

Bieganie a tętno. Jak je kontrolować podczas biegania?

W trakcie treningu biegowego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, z których najważniejszym jest tętno. To ważna kwestia, ponieważ tylko i wyłącznie bieganie z odpowiednim tętnem wpłynie na dobrą jakość i komfort biegu oraz na naszą kondycję i brak zadyszki. 

Oczywiście bieganie też dzieli się na etapy. Zależą one od naszej kondycji, regularności uprawiania tej aktywności i predyspozycji zdrowotnych. Wiadomo, że jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z bieganiem, to pierwsze treningi powinny głównie bazować na dążeniu do przebiegnięcia w spokojnym tempie 15 minut. 

Z czasem będziemy mogli zwiększać tempo i wydłużyć czas, ale najpierw powinniśmy opanować kwadrans biegu bez zatrzymywania się, z regularnym i nie przyśpieszonym tempem. A kiedy osiągniemy ten próg, to będziemy mogli pogłębiać swoją przygodę z bieganiem i zwiększać swoją wiedzę w kwestii stref tętna podczas biegania.

Tętno w biegu – strefy

A czym właściwie jest tętno? Jak je określić, kontrolować? Jak podają specjaliści, którzy zawodowo zajmują się pracą ze sportowcami, wartość tętna to nic innego, jak aktualna informacja o stanie obciążenia treningowego oraz o bieżącym poziomie wytrenowania. 

Intensywność wysiłku podczas biegania można podzielić na kilka stref. Zależy ona od tego, ile siły wkładamy w trening. Jeśli będzie to przebieżka i nie powoduje zbytniego zmęczenia, to nasze tętno nie wzrośnie za dużo – będzie w strefie lekkiej.

Wraz ze wzmożoną intensywnością będzie wzrastało także samo tętno. Jeżeli dojdzie do strefy intensywnej, wówczas u biegacza pojawi się zmęczenie i cięższy oddech, ale zacznie z kolei poprawiać się tolerancja organizmu na większy wysiłek.

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z bieganiem, zadają pytanie, czy istnieje idealne tempo. Nie ma czegoś takiego, to kwestia indywidualna, uzależniona od predyspozycji, naszej kondycji fizycznej. Możemy obrać sobie takie założenie, że wraz z regularnością treningów biegowych będziemy dążyć do tego, by utrzymywać stałe tętno.

Jak samodzielnie możemy obliczyć optymalne dla nas tętno? 

W czasach Internetu nie jest to trudna sztuka. Możemy skorzystać z darmowych kalkulatorów stref tętna, które są dostępne w sieci. Takie aplikacje są w stanie precyzyjnie podać nam nasze tętno maksymalne.

Do wyliczenia tętna można też skorzystać z różnych wzorów. Jednym z nich jest ten opracowany przez Sally Edwards, czyli słynną medalistkę mistrzostw świata IronMana. Wersja dla kobiet: Tmax = 210 – (0,5 × wiek w latach) – (0,022 × masa ciała w kilogramach), a dla mężczyzn: Tmax = 210 – (0,5 × wiek w latach) – (0,022 × masa ciała w kilogramach) + 4. W sieci można też znaleźć inne wzory do wyliczenia tętna maksymalnego.

Zdjęcie główne: Nataliya Vaitkevich/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Samodzielne tworzenie miniojca: kreatywne pomysły na małą przestrzeń
Samodzielne tworzenie miniojca: kreatywne pomysły na małą przestrzeń
Poznaj pomysły na małe przestrzenie, które zachwycą twoją kreatywność. Odkryj, jak tworzyć własne miniojca i maksymalnie wykorzystać każdy centymetr.
Jak dbać o kominek?
Jak dbać o kominek?
Obawiasz się instalacji kominka? Sprawdź, jak przygotować się na ten element wystroju i spraw, by posiadanie go wiązało się wyłącznie z przyjemnością. Poznaj skuteczne metody dbania o kominek i ciesz się wypoczynkiem w jego pobliżu.
Jak ugotować warzywa na parze?
Jak ugotować warzywa na parze?
Lekarz zalecił Ci gotowanie warzyw na parze? Lubisz pełen smak i aromat gotowanych dań? A może po prostu chcesz wypróbować w kuchni coś nowego? Sprawdź, jak ugotować warzywa na parze!
Ostatnie wpisy