Polecamy
Jaki fotel do biurka wybrać?
Urządzanie

Jaki fotel do biurka wybrać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przed komputerem spędzamy coraz więcej czasu, zwłaszcza pracując zdalnie, ale również i w czasie wolnym. Dlatego wybór odpowiedniego fotela do biurka przy naszym domowym stanowisku pracy lub rozrywki jest niezwykle ważny. 

Wiele godzin w pozycji siedzącej to duże obciążenie dla kręgosłupa, dlatego powinniśmy zadbać o wybór fotela, który swoją wygodą i odpowiednim wyprofilowaniem pomoże nam utrzymać prawidłową postawę.

Dlaczego wygodny fotel do biurka jest tak istotny?

Utrzymywanie pozycji siedzącej przez dłuższy czas jest dla ciała męczące i nie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Niewygodne stanowisko, przy którym spędzamy wiele godzin, może powodować takie dolegliwości jak: bóle pleców, karku, nadgarstków, ogólne obniżenie nastroju, problemy z krążeniem krwi w kończynach, a w dłuższej perspektywie nawet skrzywienia kręgosłupa. Aby zadbać o wygodę – i tym samym o zdrowie – warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim fotelu do biurka, który pomoże zminimalizować możliwe dolegliwości oraz zwiększy nasz komfort.

Szczególnie ważnym elementem fotela jest oparcie

Wybierając fotel, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na jego oparcie, które powinno być właściwie wyprofilowane. Kształt oparcia powinien odpowiadać anatomicznemu ułożeniu kręgosłupa – w szczególności dobrze podtrzymywać odcinek lędźwiowy oraz wspierać plecy co najmniej od wysokości łopatek. Najlepiej jednak jeżeli fotel wyposażony jest także w zagłówek, który będzie podtrzymywał odcinek szyjny kręgosłupa. 

Siedzisko fotela

Kolejnym bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi wygodę i ergonomię, jest siedzisko. Nasz przyszły fotel nie powinien mieć twardego i cienkiego siedziska, ale również nie może być ono zbyt miękkie. Takie miękkie siedziska męczą kręgosłup i powodują bóle pleców. Istotna jest również jego wielkość – musi być dostatecznie obszerne, abyśmy mogli czuć się wygodnie. Optymalna głębokość siedziska powinna zapewnić podparcie od ⅔ do ¾ długości ud. Siedzisko musi być również delikatnie wyprofilowane – dobrze, kiedy przednia jego część lekko opada ku dołowi, dzięki czemu nie będzie uciskać ud. Dodatkowa możliwość regulacji głębokości siedziska pozwoli nam lepiej dopasować jego formę do wymiarów naszego ciała.

iframe src=”https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=317503842487936815″ height=”647″ width=”345″ frameborder=”0″ scrolling=”no” >

Podłokietniki

Ważną częścią fotela są podłokietniki, które zapewniają znaczący komfort podczas pracy. Pomagają one utrzymywać nadgarstki w odpowiedniej pozycji, a także odciążają kręgosłup. Przy wyborze należy kierować się ich wysokością i dobrać ją odpowiednio do swojego wzrostu. Nie powinny być również nazbyt szerokie. Najlepiej jeżeli podłokietniki mają możliwość regulacji wysokości.

Podstawa fotela

Tutaj szczególnie istotna jest funkcja regulacji wysokości, która pozwoli dopasować wysokość fotela do naszego wzrostu. Większość foteli biurowych posiada podstawę z pięcioma odnogami na kółkach. Jeżeli w naszym pomieszczeniu znajduje się parkiet, czy panele, i obawiamy się zarysowań, możemy postawić na wersję fotela z gumowymi kółkami. Można również znaleźć modele bez kółek na dostatecznie stabilnej podstawie. 

>> Zobacz też: Jaki stolik na balkon wybrać?

Materiał 

Nie mniej ważnym elementem jest materiał, z jakiego wykonany jest fotel. Zazwyczaj do wyboru mamy skórę – naturalną lub ekologiczną – tkaninę, siatkę oraz plastik. Materiał najlepiej dobrać do swoich indywidualnych potrzeb, ponieważ w tym przypadku nie ma jednego najlepszego wyboru – każdy zwróci tutaj uwagę na coś innego. Skóra i plastik pozwalają z łatwością utrzymać fotel w czystości. Jednak utrudniają odprowadzanie ciepła i przyczyniają się do zwiększenia temperatury ciała podczas pracy. Fotele wykonane z tkanin mają lepszą wentylację, niestety jednak trudniej utrzymać je w czystości. Wyjątkowo przewiewnym materiałem jest siatka, którą pokryte są oparcia i siedziska niektórych modeli – jest to jednak materiał, który równie trudno jest czyścić.

Odpowiednia postawa

Wygodny i dobrze dobrany fotel powinien pomagać naszemu ciału utrzymać właściwą postawę podczas siedzenia przy biurku. Oto krótkie przypomnienie, jak wygląda taka prawidłowa postawa:

  • fotel powinniśmy przysunąć do biurka odpowiednio blisko i ustawić tak, aby siedzieć w pozycji wyprostowanej;
  • plecy wygodnie oprzeć, głowa zaś nie powinna być pochylona do przodu ani do tyłu, jeżeli nasz fotel posiada zagłówek, należy go odpowiednio ustawić, aby głowa znajdowała się w naturalnym położeniu;
  • kolana powinny być zgięte pod kątem 90°, stopy wsparte na podłodze (to ważne, aby nie wisiały w powietrzu);
  • łokcie ułożone na podłokietnikach, podłokietniki zaś powinny znajdować się na wysokości biurka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie pójść na randkę?
Gdzie pójść na randkę?
Pierwsza wspólna randka? Podpowiadamy, gdzie wybrać się na spotkanie!
Jaką kołdrę dla alergika wybrać?
Jaką kołdrę dla alergika wybrać?
Jaka jest najlepsza kołdra dla osób cierpiących na alergię? Sprawdź, jaki rodzaj pościeli wybrać!
Jak odkamienić żelazko?
Jak odkamienić żelazko?
W Twoim żelazku osadził się kamień? Nie zwlekaj z oczyszczaniem – nagromadzony kamień może zabrudzić Twoją odzież i skrócić trwałość sprzętu. Zobacz, jak w prosty sposób odkamienić żelazko!
Ostatnie wpisy