Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Grill w ogrodzie to nieodłączny element wiosennych i letnich spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Aby grillowanie było maksymalnie komfortowe i przy tym bezpieczne, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Najważniejszą jest oczywiście wybór grilla jako dodatek do mebli ogrodowych. W sklepach znajdziesz różne rodzaje grillów, począwszy od jednorazowego, przez klasyczne węglowe, po elektryczne i gazowe. Jaki grill wybrać do ogrodu? Sprawdź, czym się różnią!
Grillowanie ma wiele zalet. Potrawy przyrządzone w ten sposób mają wyjątkowy, charakterystyczny smak, są również lżejsze niż np. smażone. Jednak ostateczny efekt zależy nie tylko od jakości składników, ale także od rodzaju grilla, na jakim potrawy są przygotowywane. Jakie grille masz do wyboru, jakie mają zalety i wady?
Najpopularniejszym rodzajem grilla jest węglowy. To właśnie on kojarzy się z tradycyjnym grillowaniem. Niepowtarzalny smak i aromat potraw i zapach dymu podbity zapachem jedzenia – to niemal definicja sezonu!
Największą zaletą grillów węglowych jest ich niska cena (najprostsze, niewielkie modele kupisz nawet za kilkanaście złotych!), a także duży wybór kształtów i rozmiarów. Są również bardzo proste w obsłudze i tanie w eksploatacji. Do rozpalenia potrzebujesz tylko nieco węgla lub drewna i podpałkę. Grille węglowe z reguły mają niewielkie gabaryty, dlatego bez problemu można przewieźć je samochodem i zabrać w plener.
Grill elektryczny najmniej kojarzy się z tradycyjnym grillowaniem w ogródku, jednak potrawy przygotowywane na nim są równie smaczne. Ogromną zaletą grilla elektrycznego jest to, że pieczenie nie generuje dymu, nie ma również ognia. To zwiększa komfort użytkowania takiego sprzętu: nie przeszkadza sąsiadom, nie ma także ryzyka zaprószenia ognia przez odskakujący żar z paleniska.
Dodatkową zaletą grilla elektrycznego jest to, że można swobodnie kontrolować temperaturę, dzięki czemu ryzyko przypalenia czy spalenia potraw jest minimalne. Przyrządzanie potraw na grillu elektrycznym jest również zdrowsze, ze względu na to, że do jedzenia nie przenikają toksyczne związki wydzielające się wskutek kapania tłuszczu na rozgrzany węgiel.
Do potencjalnych wad grilla elektrycznego można jednak zaliczyć to, że używanie go wymaga podłączenia do źródła energii elektrycznej, a to wymusza grillowanie w pobliżu gniazdka. Ponadto dania z grilla elektrycznego są pozbawione charakterystycznego, dymnego posmaku (choć dla niektórych to zaleta!).
Grill gazowy nie jest rozwiązaniem stosowanym powszechnie, jednak ma kilka zalet. Po pierwsze – jest bardzo łatwy w obsłudze. Po drugie – szybko i bezproblemowo się go rozpala. Po trzecie – podobnie jak elektryczny, grill gazowy pozwala na łatwe kontrolowanie temperatury pieczenia.
Wśród grillów gazowych można wyróżnić dwa rodzaje, ze względu na zasilanie: to grille zasilane z sieci lub z butli z propan-butanem. Grille gazowe są także dostępne w różnych rozmiarach, jednak najczęściej są dość duże i ciężkie, dlatego są używane przeważnie w stałym miejscu. Znajdziesz jednak również modele turystyczne, które są mniejsze i lżejsze. Na Homebook.pl bez trudu znajdziesz grill, który będzie idealny dla Twoich potrzeb.
Wybór sprzętu to jedna sprawa. Druga to miejsce, w którym będziesz grillować: wpływa nie tylko na przyjemność, ale także na bezpieczeństwo pieczenia.
Miejsce na grilla powinno być przede wszystkim osłonięte od wiatru – w przeciwnym wypadku dym będzie się rozprzestrzeniał, drażniąc sąsiadów czy przechodniów. Druga ważna sprawa to otoczenie. Grill powinien znajdować się w oddaleniu od drzew i krzewów, a także suchej trawy, siana czy drewnianych konstrukcji. Wystarczy przewrócenie przez wiatr czy potrącenie przez kogoś, by doprowadzić do pożaru. Podłoże, na którym ma stać grill, musi być również płaskie i stabilne.
Ostatnia kwestia to zabezpieczenie przed insektami. Wieczorowa pora, zapach jedzenia, światło – wszystko to sprawia, że w pobliżu będą się gromadzić komary, meszki czy osy. Warto zabezpieczyć się przed nimi w naturalny sposób, np. sadząc w pobliżu grilla rośliny, które odstraszają je zapachem. Należy do nich między innymi mięta czy bazylia.
Jeśli grillujesz często i zapraszasz wiele osób, a ogródek jest Twoją własnością, rozważ stworzenie kącika do grillowania. Możesz postawić w nim większy, stabilniejszy i cięższy grill, który będzie miał tam swoje stałe miejsce. Możesz również zbudować palenisko z rusztem – do tego potrzebne będzie Ci tylko kilkanaście cegieł, zaprawa murarska i… wyobraźnia.
Kącik do grillowania powinien być również urządzony w taki sposób, by wszystko, co potrzebne do przygotowywania potraw, było w zasięgu ręki. Warto ustawić tam również stół i krzesła.
Aby grillowanie było w pełni bezpieczne, musisz pamiętać o kilku prostych zasadach. Jeśli używasz grilla elektrycznego lub gazowego, zadbaj przede wszystkim o bezpieczne podłączenie do sieci (lub butli). Grilla używaj zawsze zgodnie z przeznaczeniem i pilnuj, by w pobliżu nie znajdowały się dzieci. Palenisko w grillu węglowym zawsze dokładnie wygaś po zakończeniu pieczenia. Nigdy nie zostawiaj również potraw na grillu bez nadzoru!
Grillowanie to sama przyjemność: okazja do spotkań w większym gronie, delektowania się niecodziennymi smakami, a także do relaksu na świeżym powietrzu. Smak potraw zależy nie tylko od sposobu ich przyrządzenia, ale także od sprzętu, na jakim są pieczone. Grill elektryczny i gazowy dają możliwość regulacji temperatury, dzięki czemu ryzyko przypalenia potraw jest niewielkie. Grill węglowy jest z kolei najtańszy i zapewnia charakterystyczny smak potraw. Korzystanie z niego jest jednak jednocześnie najmniej bezpieczne, ze względu na rozżarzony węgiel. Wybór zależy przede wszystkim od częstotliwości grillowania i tego, czy sprzęt ma być zabierany w plener, czy będzie miał swoje stałe miejsce w ogrodzie.