Polecamy
5 roślin, które warto hodować w domu
Urządzanie

5 roślin, które warto hodować w domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rośliny stanowią piękną ozdobę wnętrza, dostarczają wrażeń estetycznych, a także polepszają jakość powietrza. Odpowiednio dobrane mogą poprawić komfort snu, a także działać relaksująco i pozytywnie wpływać na samopoczucie domowników. Przeczytaj, jakie rośliny stanowią efektowny element wystroju mieszkania. 

Jeśli zadbamy odpowiednio o rośliny, one odwdzięczą nam się szybkim wzrostem, pięknym wyglądem i lepszej jakości powietrzem w mieszkaniu. Warto pamiętać o tym, że niektóre rośliny doniczkowe mogą również zwiększać wilgotność powietrza i wykazywać zdolność pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych z pomieszczenia. Otaczając się zielenią, zapraszamy do domu naturę i uczymy się uważności. Uprawa roślin jako nowe hobby może stać się pretekstem do rozmowy i wymiany doświadczeń z wieloma osobami. Wybierając rośliny do domu, upewnij się, że są bezpieczne dla małych dzieci i posiadanych przez Ciebie zwierząt.

1. Monstery

Monstera jest rośliną prostą w uprawie i cały czas niezwykle modną. Jej atutem jest szybki wzrost i to, że dobrze odnajduje się w zacienionych mieszkaniach. Ten gatunek słynie z niewielkich wymagań stanowiskowych i uprawowych. Ważne jest, aby monstery dziurawe trzymać w odległości dwóch, trzech metrów od okna. Monstery posiadają intensywnie rosnące pnącza, dlatego należy zapewnić im stabilną podporę, po której będą mogły się wspinać. Piękne okazy kolekcjonerskich roślin, zarówno popularne gatunki, jak i rynkowe nowości, oferuje Flora Point.

2. Filodendrony

Filodendron to niezwykła roślina, która wprowadza do wnętrza klimat dżungli. Filodendrony mogą być jednolicie zielone lub barwne. Warto wiedzieć, że ten rodzaj rośliny jest jednym z najpopularniejszych wśród kolekcjonerów. Na rynku dostępne są tysiące odmian, hybryd oraz okazów botanicznych, które naturalnie występują w przyrodzie.

Mimo egzotycznego pochodzenia filodendrony nie wymagają zapewnienia im szczególnego traktowania. Gatunki uprawiane w doniczkach potrzebują umiarkowanego dostępu do światła, ciepła i dużej wilgotności powietrza.

3. Anthurium

Anthurium zachwyca entuzjastów flory swoimi dekoracyjnymi kwiatostanami. Ten rodzaj obejmuje zarówno popularne gatunki, jak i kolekcjonerskie unikaty. Anthuria mogą kwitnąć w warunkach domowych nieprzerwanie przez cały rok. Są bardzo skuteczne w oczyszczaniu powietrza z m.in. formaldehydu, amoniaku i ksylenu.

4. Alokazje

Alokazje są wyjątkowe – nie tylko ze względu na wspaniałe liście, ale również dlatego, że oczyszczają powietrze. Ten gatunek lubi rozproszone światło i ciepło, najlepsze będą dla niej temperatury powyżej 18 stopni Celsjusza. Należy pamiętać o tym, aby chronić ten rodzaj roślin przed wiatrem, silnym deszczem i bezpośrednim słońcem. Alokazję najlepiej podlewać miękką wodą. Roślina magazynuje wodę w liściach, więc wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, chociaż zdarza się, że alokazje o cieńszych liściach mogą wymagać większej regularności.

Warto wyposażyć roślinę w trochę większą doniczkę, aby zapewnić jej cyrkulację. Należy pamiętać także o tym, żeby nie dopuścić do przesuszenia podłoża.

5. Maranty 

Maranta to roślina dekoracyjna, która jest stosunkowo łatwa w uprawie i bezpieczna dla zwierząt. Świetnie sprawdzi się dla osób, które dopiero próbują swoich sił w ogrodnictwie. Należy pamiętać, że ten gatunek nie lubi bezpośredniego wystawienia na światło słoneczne – preferuje raczej stanowisko o rozproszonym i umiarkowanym świetle. 

zdj. główne: vadim kaipov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy zmywarka w kawalerce to dobry pomysł?
Czy zmywarka w kawalerce to dobry pomysł?
Urządzenie kawalerki nie jest łatwym zadaniem. Przy bardzo ograniczonej ilości miejsca trudno jest wszystko pomieścić. Dlatego często osoby, które mieszkają w takich przestrzeniach zastanawiają się, czy jest sens inwestować w zmywarkę?
Jak wybrać idealne akcesoria do organizacji przestrzeni w domu?
Jak wybrać idealne akcesoria do organizacji przestrzeni w domu?
Przekształć swój dom dzięki skutecznym strategiom utrzymania porządku. Dowiedz się, jak wybrać idealne akcesoria do organizacji przestrzeni, żeby stworzyć harmonijne, wydajne i przytulne otoczenie.
Jak powiesić lustro bez wiercenia? Mamy na to sposób!
Jak powiesić lustro bez wiercenia? Mamy na to sposób!
Jak powiesić lustro bez wkrętów i wiertarki? Podpowiadamy ciekawe i przydatne rozwiązania.
Ostatnie wpisy