Polecamy
Szynoprzewody – jak kupić dobre systemy szynowe?
Urządzanie

Szynoprzewody – jak kupić dobre systemy szynowe?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Szynoprzewody jeszcze niedawno spotykaliśmy głównie w przestrzeniach wystawienniczych i witrynach sklepowych. Od niedawna jednak na dobre zagościły one w domach, będąc designerskim i bardzo praktycznym dodatkiem tworzącym nowoczesne oświetlenie wnętrz prywatnych.

Trzeba jednak pamiętać, że systemy szynowe składają się z kilku elementów, które kupuje się zazwyczaj oddzielnie. Podpowiadamy, jak wybrać dobre szyny oświetleniowe, które w mieszkaniu czy biurze posłużą długie lata.

Szynoprzewody – co to jest?

Jest to rodzaj układu oświetleniowego montowanego na suficie, który umożliwia zasilanie wielu lamp w jednej linii. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwe przesuwanie źródła światła w dowolne miejsce oraz zmiana kierunku jego padania. W skład systemów szynowych wchodzą: szyny, łączniki, uchwyty do mocowania, zasilanie, zaślepki oraz lampy na szynoprzewody. Ofertę oświetlenia znajdziesz w sklepie https://ardant.pl/oswietlenie-szynowe/, gdzie skompletowano przykładowe gotowe zestawy do zakupu i montażu.

Szynoprzewody 1-fazowe i 3-fazowe

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę decydując się na szynoprzewody, jest ich podział ze względu na ilość faz. Systemy szynowe dzielą się na wersje 1-fazowe i 3-fazowe.

Szyny oświetleniowe jednofazowe

Szynoprzewody jednofazowe to takie, w których zasilanie odbywa się wyłącznie poprzez dwa przewody obecne w szynie (fazę i przewód neutralny, zwany zerowym). Jest to standardowe rozwiązanie, które znajdziemy w każdej domowej instalacji elektrycznej. Wykorzystując je sprawimy, że wszystkie lampy podpięte do szynoprzewodu będziemy włączali i wyłączali jednocześnie.

Szyny oświetleniowe trójfazowe

Szynoprzewód 3 fazowy wyróżnia się tym, że w jego systemie spotkamy cztery przewody elektryczne: jeden zerowy oraz trzy fazowe. Pozwala to na stworzenie trzech niezależnych scen oświetleniowych, czyli włączanie niezależnie od siebie trzech źródeł światła. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie sprawdźmy, czy jest ono możliwe do zastosowania w naszych pomieszczeniach. Zwłaszcza w starszych wnętrzach może być konieczne przerobienie instalacji elektrycznej.

Systemy szynowe natynkowe i podtynkowe

Większość szynoprzewodów dostępnych w sklepach to szynoprzewody natynkowe, które można zastosować zarówno na sufitach murowanych, jak i tych stworzonych z płyt kartonowo-gipsowych. Jeśli jednak zależy nam na ukryciu listwy oświetleniowej i posiadamy w pomieszczeniu sufit podwieszany, wtedy z powodzeniem można zdecydować się na szyny oświetleniowe podtynkowe. Na zewnątrz widoczna jest tu tylko ich ramka, zaś pozostałe elementy są w pełni schowane.

Długości i łączenie szynoprzewodów

Szyny oświetleniowe występują najczęściej w czterech długościach: 1 m, 1,5 m, 2 m i 3 m. Pojedyncze szyny można ze sobą łączyć, tworząc jedną linię bądź zestawiając je ze sobą pod niemal dowolnym skosem. Należy jednak pamiętać, by nie łączyć szyn jednofazowych z trójfazowymi. Co ważne, szyny można przycinać na dowolną długość dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Elementami montażowymi pozwalającymi na rozbudowę systemów szynowych są łączniki i rozgałęzienia. Większość z nich zapewnia możliwość tworzenia połączeń podłużnych bądź pod kątem 90o. Znajdziemy jednak także łączniki nastawne do szynoprzewodów (łączenie w poziomie, w zakresie najczęściej 90-270o) oraz łączniki giętkie do szynoprzewodów (łączenie w pionie i w poziomie, w zakresie pełnych 360o). Na zakończeniu systemu należy natomiast zamontować zaślepki (nasadki) do szynoprzewodów.

Reflektory do szynoprzewodów

AZzardo Santos reflektor do szynoprzewodu różowy reflektor Milagro do szyny oświetleniowej AZzardo Tivoli – lampa na szynoprzewód Millagro Mica – lampa do systemu szynowego

Dopełnieniem szyn oświetleniowych są reflektory, spoty i lampy wiszące LED, które można łączyć ze sobą w niemal dowolnych konfiguracjach. Zazwyczaj mają one klasyczne, białe bądź czarne kolory, jednak po chwili szukania znajdzie się nawet różowe reflektory do szynoprzewodów (np. Milagro ML5709), które doskonale ożywią wnętrze. Dużą wygodę zapewnia fakt, że poszczególne źródła światła można przesuwać na długości szynoprzewodu, dopasowując do potrzeb w danym domu czy biurze.

Co więcej: stosując specjalne adaptery do szynoprzewodów, na szynach można zawieszać sporą ilość klasycznych lamp co do zasady nie dedykowanych tym systemom. Zanim kupi się takie źródła światła do szyn oświetleniowych, warto jednak skonsultować się ze sprzedawcą bądź elektrykiem, który będzie dokonywał montażu produktów.

Szynoprzewody do salonu – jak zaplanować ułożenie?

Gdy zastanawiasz się, jak poprawnie zamontować systemy szynowe, przydatne będzie wykonanie rysunku technicznego. Nie musi być to profesjonalny projekt z użyciem drogich programów. Wystarczy, że użyjesz kartki, na której narysujesz położenie i długość poszczególnych szyn oraz układ reflektorów. Dzięki temu sprzedawca będzie mógł Ci w pełni doradzić w wyborze najlepszego rozwiązania. Pamiętaj jednocześnie, by na obrazku zaznaczyć iksem miejsce zasilania. Jest to kluczowe dla późniejszego prawidłowego działania systemu.

Jak zamontować oświetlenie szynowe?

Wiele osób łapie się za głowę widząc oświetlenie szynowe LED. Jednak w praktyce okazuje się, że nie różni się ono zbyt wiele od mocowania standardowej oprawy oświetleniowej. Aby oświetlenie na szynie było prawidłowo zainstalowane, potrzeba przygotować narzędzia oraz samo miejsce, w którym będzie się ono znajdować. Na samym początku należy przygotować ołówek do zaznaczenia miejsca wiercenia otworów na suficie.

Jak podłączyć oświetlenie szynowe?

  • Sprawdzenie bez montażu, czy po złożeniu szyn przybierają one odpowiedni dla nas kształt
  • Sprawdzenie, czy mamy odpowiednie szyny na sufit
  • Zakreślenie na suficie ołówkiem miejsc na otwory (szyny posiadają już przygotowane otwory do montażu)
  • Wywiercenie otworów zgodnie z planem
  • Montaż szyn oświetleniowych na kołki i wkręty dołączone do opakowania
  • Montaż lamp na szynoprzewód
  • Podłączenie zasilania do szyn według instrukcji producenta

Dla bezpieczeństwa montaż szynoprzewodów powinien odbywać się na wyłączonym zasilaniu energetycznym w mieszkaniu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że istnieją dwa rodzaje szynoprzewodów. Są to szynoprzewody trójfazowe i jednofazowe. Trzeba pamiętać, aby kupić odpowiednie lampy do danego rodzaju systemu szynowego, gdyż kupienie nieodpowiedniego rodzaju może sprawić, że oświetlenie nie będzie działało poprawnie.

Czy szynoprzewody są uniwersalne?

W zależności do tego, czego oczekuje się od oświetlenia szynowego, jednym z najważniejszych atutów jest możliwość zmiany aranżacji w każdej chwili. Szynoprzewody mogą zostać zamontowane na stałe w suficie bądź ścianie, a chcąc zmienić lub odświeżyć wygląd wnętrza wystarczy zakupić nowe spoty oświetleniowe lub reflektorki. Czemu jest to rozwiązanie uniwersalne? Bowiem może zostać wykorzystane niemalże w każdym pomieszczeniu:

  • oświetlenie szynowe do przedpokoju
  • oświetlenie szynowe do sklepu
  • oświetlenie szynowe do łazienki
  • oświetlenie szynowe do kuchni
  • oświetlenie szynowe do salonu

A to nie wszystkie wnętrza, w których odnajdą się reflektorki na szynoprzewód. Producenci, którzy dysponują szynoprzewodami i akcesoriami do nich potrzebnymi, to: AZzardo, Holdbox, Italux, Light Prestige, Nowodvorski, Orlicki Design i wielu innych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie idealnego ogrodu. Wskazówki dotyczące wyboru drewnianych donic
Tworzenie idealnego ogrodu. Wskazówki dotyczące wyboru drewnianych donic
Zdobądź wyjątkowy wygląd swojego domu i ogrodu z drewnianymi pojemnikami na rośliny! Nasz przewodnik pomoże Ci dokonać idealnego wyboru.
Stacja pogody – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Stacja pogody – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Chcesz być na bieżąco z pogodą? Nie lubisz niespodzianek, szczególnie takich w postaci deszczu? Jest na to rozwiązanie – stacja pogody. Sprawdź, którą wybrać.
Jak kupować na AliExpress?
Jak kupować na AliExpress?
Zakupy przez internet stają się codziennością. Aliexpress to największy chiński sklep internetowy. Czasem nawet nazywany chińskim Allegro.
Ostatnie wpisy