Reklama

Jak stworzyć magiczny ogród? Dzięki tym roślinom otoczenie Twojego domu rozkwitnie

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Marzysz o nietuzinkowym ogrodzie, który zachwyca intensywnością kolorów i pięknym zapachem kwitnących kwiatów? Podpowiemy Ci, jakie rośliny wybrać, by otoczenie Twojego domu oddziaływało na zmysły i było miejscem kojącego relaksu. Oto przegląd kwiatów i krzewów ogrodowych, które z pewnością zachwycą każdego wielbiciela natury. Zaczynamy!

Pięknie kwitnąca magnolia 

Wiosna to czas, gdy kwitnące kwiaty magnolii zachwycają różnorodnymi odcieniami różu. Niestety wiele osób wciąż uważa, że uprawa tej rośliny jest w Polsce utrudniona, ze względu na panujące warunki klimatyczne. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że rośliny te, nie są aż tak wrażliwe na mrozy i można je z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogrodzie. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad, by cieszyć się pięknym kwiatostanem o imponujących odcieniach. O czym należy pamiętać?

W miejscach zacienionych rośliny te bardzo słabo kwitną

Niewątpliwie najlepszym miejscem do uprawy magnolii jest miejsce bardzo dobrze nasłonecznione. Musimy również pamiętać, by nasza magnolia była chroniona przed intensywnym wiatrem. Dopuszczalne jest miejsce lekko ocienione, jednak pamiętajmy o tym, by zapewnić roślinie dostęp do słońca. Warto wiedzieć, że magnolia kwitnie zwykle od kwietnia do maja. Występują również gatunki, które kwitną już w marcu, np. gatunek magnolia stellata. Niektóre gatunki magnolii ponownie zakwitają latem. 

Należy chronić korzenie rośliny przed zamarznięciem i zadbać o właściwą wilgotność gleby 

Jaka ziemia jest najlepsza dla tej rośliny? Należy wybrać ziemię lekko kwaśną, przepuszczalną i próchniczą. Należy również pamiętać o tym, by po posadzeniu rośliny wyściółkować glebę znajdującą się dookoła krzewu. W tym celu należy użyć kory sosnowej lub torfu organicznego. Takie wyściółkowanie gleby nie tylko uchroni naszą roślinę przed przemarznięciem, ale również zapewni utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. 

Niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiednio kwaśnej gleby. W tym celu warto wykorzystać zjawisko mikoryzy, gdzie glebę zakwaszamy poprzez zmieszanie jej z torfem od iglaków.

Musisz pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny

W okresie wiosenno-letnim (najczęściej od maja do końca lipca) występują największe susze, dlatego magnolia wymaga regularnego podlewania w tym okresie. Magnolie najlepiej jest podlewać deszczówką, a jeśli decydujemy się na stosowanie wody z wodociągów, najlepiej by odstała ona przez minimum jeden dzień. Pamiętajmy, że regularnego podlewania wymagają zwłaszcza młode magnolie, które zasadziliśmy w ciągu dwóch lat. 

Stokrotka afrykańska zachwyca bujnym kwiatostanem

To kwiat, który jest bardzo często mylony z magnolią. To zachwycająca kolorami roślina doniczkowa, której kwiat osiągają średnicę do nawet 10 centymetrów! Stokrotki afrykańskie występują w wielu kolorach, a najpopularniejsze są kwiaty różowe, fioletowe, żółte i białe. Zwykle stokrotka afrykańska osiąga wysokość od 25 centymetrów do 35 centymetrów. W Polsce rośliny te są zwykle uprawiane jako rośliny jednoroczne. Są jednak skuteczne sposoby na to, by stokrotkę afrykańską przezimować, by następnej wiosny ponownie cieszyła intensywnym kolorem kwiatów. 

Jak uprawiać stokrotkę afrykańską?

Roślinę tę można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na balkonie lub tarasie. Stokrotka afrykańska rozwija się w niemalże każdej glebie, musimy jednak pamiętać, by ziemia nie była zbyt wilgotna i ciężka. Niezwykle ważne jest zagwarantowanie roślinie słonecznego stanowiska. Gdy stokrotka nie ma zapewnionego odpowiedniego nasłonecznienia, przestaje produkować nowe pąki i ostatecznie obumiera. Z kolei, gdy znajduje się w cieniu, jej pąki kwiatowe zamykają się. Co ważne, kwiaty stokrotki zamykają się również podczas deszczu i pochmurnej pogody i jest to całkowicie naturalne zjawisko.

Co ważne, roślina ta uprawiana w ogrodzie dość dobrze znosi susze, jednak uprawiana w donicy wymaga intensywnego i regularnego podlewania. W czasie upałów kwiat ten wymaga podlewania nawet dwa razy dziennie. Należy przy tym pamiętać o sporych otworach w donicy, by nadmiar wody mógł swobodnie przypływać. Niestety stokrotkę o zbyt wilgotnej glebie dość szybko atakują choroby grzybowe. 

Jak przezimować stokrotkę?

Pod koniec września należy roślinę przenieść na okres dwóch tygodni do pomieszczenia, w którym panuje od 9 do 12 stopni Celsjusza. Po tym czasie należy odciąć sadzonki, a następnie umieścić je w torfie, który wcześniej został wymieszany z piaskiem. Ukorzenione sadzonki należy trzymać w temperaturze pokojowej, w nasłonecznionym miejscu. 

Migdałek trójklapowy to krzew, który zachwyca od pierwszego zakwitnięcia

Migdałek nazywany jest powszechnie również migdałowcem. Jego krzewy osiągają wysokość do nawet dwóch metrów, a intensywne różowe kwiaty mogą przenieść nas do bajkowej krainy. Różowe kwiaty migdałowca to prawdziwy zwiastun wiosny. Kwiaty migdałka kwitną zwykle pod koniec kwietnia. Podobnie jak magnolia, migdałek wymaga lekko kwaśnej gleb, dużego nasłonecznienia i dobrej ochrony przed mroźnymi wiatrami. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Polecane artykuły
Reklama

Jak rozpoznać depresję?

Depresja to choroba, z którą styka się coraz więcej ludzi. Nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji – niestety sporo osób nadal lekceważy tę dolegliwość i nie jest do końca świadoma jej objawów. Jak rozpoznać depresję?
Czytaj więcej
Reklama

Dlaczego kuchnia na wymiar to najlepszy wybór?

Każdy miłośnik gotowania i funkcjonalności w domowym zaciszu marzy o perfekcyjnie rozplanowanej kuchni. W takiej przestrzeni jest przede wszystkim ładnie, jednak dla fanów pichcenia niezwykle istotny jest też zachowany ciąg roboczy, a kuchnie modułowe z sieciówek przeważnie nie spełniają takich oczekiwań. Czy warto zatem zdecydować się na zabudowę pod wymiar? 
Czytaj więcej
Reklama

Według jakich kryteriów wybrać smartfon Samsung z dobrym aparatem?

Smartfon Samsung z dobrym aparatem to pojęcie dosyć obszerne. W asortymencie marki możemy znaleźć przeróżne telefony, które mogą pochwalić się możliwością stworzenia z ich pomocą wyjątkowych zdjęć. Jednak czy wiesz, jakimi kryteriami warto kierować się podczas zakupu? Czy może będzie to na przykład smartfon z mocną baterią? Smartfon z dobrą baterią czy smartfon z dobrym aparatem? Są osoby, którym wciąż żyją z przeświadczeniem, że w przypadku telefonów musimy stawiać na pewne kompromisy. Będzie to na przykład smartfon z dobrą baterią, ale niekoniecznie dobrym aparatem. Czy rzeczywiście jest prawdą to, że musimy z czegoś zrezygnować? Otóż nie.  Dzisiejsze urządzenia oferują nam dużo, dużo więcej. Stały się praktycznie miniaturowymi komputerami, które nosimy w naszej kieszeni. Stąd też nie musimy się zastanawiać, czy lepiej wybrać na przykład smartfon Samsung z dobrym aparatem czy ten, którego bateria nie musi być często ładowana. Wszystko to będzie oferował nam jeden sprzęt.  Na przykład w ofercie produktów marki Samsung znajdziemy smartfon z mocną baterią, który w większości przypadków będzie ładowany tylko raz na dwa dni, a jednocześnie posiada aparaty zapewniające robienie zdjęć dobrej jakości w różnych warunkach oświetleniowych.  Jak wybrać smartfon z dobrym aparatem? Tutaj pojawia się jednak kluczowe pytanie związane z tym, jaki smartfon z dobrym aparatem powinniśmy kupić. W końcu nie jest to jeden czy dwa dostępne modele. Pod uwagę należy brać przede wszystkim budżet, jakim dysponujemy. Z reguły im droższy telefon, tym więcej ma nam do zaoferowania. Dla większości osób wyznacznikiem będzie liczba megapikseli. Rzeczywiście są one ważne, ale trudno jest uznać je za najważniejsze. Znaczenie będzie miało znacznie więcej parametrów. Upewnijmy się, że dostępny będzie między innymi obiektyw szerokokątny, makro czy ten do podstawowych zdjęć. Z przodu telefonu powinien znajdować się jeszcze jeden aparat, którym możemy zrobić efektowne selfie. Tutaj nie zapominajmy też o tym, że smartfon z dobrą baterią ma niejako powiązanie z obecnością dobrej jakości aparatu. Dlaczego? Otóż producentom zależy na tym, abyśmy mogli cieszyć się robieniem coraz to nowszych zdjęć nawet przez kilka godzin. Bez obawy, że telefon postanowi wyłączyć się w kluczowym momencie.  Czy smartfon z dobrym aparatem jest dla każdego? Skoro wiemy już, jaki smartfon z dobrym aparatem...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *