Artykuł sponsorowany
Aranżacja sypialni w kawalerce może być wyzwaniem ze względu na niewielki metraż. W wielu mieszkaniach składana kanapa pełni rolę łóżka i nie ma możliwości, aby stworzyć kameralną przestrzeń do spania. W takiej sytuacji warto skupić się na innych elementach wystroju, które podniosą komfort snu, poprawią samopoczucie i uczynią małe mieszkanie w stylu studio bardziej funkcjonalnym.
Planując rozstawienie mebli, warto pamiętać o tym, aby nie stawiać łóżka pod oknem, co pozwoli Ci nie narażać się na przeciągi. Dla komfortowego snu łóżko powinno znajdować się w najciemniejszym miejscu pokoju. Przestrzeń przy oknie lepiej wykorzystać na biurko albo stół, aby jak najdłużej pracować przy naturalnym świetle.
Żeby zapewnić sobie długi i spokojny sen, zadbaj o to, by spać w chłodnym, wyciszonym i dobrze zaciemnionym pomieszczeniu. Alternatywą dla ciężkich i zbierających kurz zasłon – które przy okazji optycznie pomniejszają przestrzeń kawalerki – mogą być żaluzje oraz rolety dzień i noc. Dopasowane do okien rolety zaciemniające sprawdzą się jako skuteczna ochrona przed promieniami słonecznymi i wzrokiem sąsiadów. Godne szczególnej uwagi są rolety harmonijkowe, na które składają naprzemiennie ułożone pasy półprzezroczyste i zaciemniające. Dzięki nim możesz dowolnie regulować poziom oświetlenia w mieszkaniu. Rolety tego typu są łatwe w montażu – nie trzeba nigdzie wiercić, wystarczy jedynie zamocować specjalne uchwyty na ramę skrzydła okiennego. Dzięki bezinwazyjnemu montażowi wygodnie jest później zdjąć rolety do czyszczenia.
Jeśli Twoje okna wychodzą na południe, rozważ zakup rolet wewnętrznych – mogą się okazać nieocenione w czasie upałów. Postaraj się dobrać rolety wewnętrzne do koloru ścian w Twoim mieszkaniu. Na rynku dostępna jest szeroka gama kolorów, ale aby powiększyć optycznie przestrzeń, wybierz jasne odcienie.
Podstawą spokojnego i regenerującego snu jest nie same łóżko, ale zastosowany w nim materac. Jego twardość powinna zostać dopasowana do Twojej masy ciała i preferowanego stylu snu. Jeśli lubisz spać na boku, rozważ zakup materaca elastycznego, który dopasuje się do ciała i pozwoli odpocząć ramionom. Jeżeli jednak częściej śpisz na plecach albo na brzuchu, pomyśl o twardszym materacu, tak, aby nacisk został rozłożony równomiernie. Jeśli borykasz się z problemami zdrowotnymi, przekonaj się, czy materac ortopedyczny nie będzie dla Ciebie odpowiedni.
Za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia możesz różnicować przestrzeń w Twoim mieszkaniu. W sypialni powinna panować relaksująca atmosfera, którą możesz stworzyć przez zastosowanie delikatnego światła o ciepłej barwie bieli. Dobrze sprawdzą się w tej roli lampki z abażurem i lampy zaprojektowane w stylu skandynawskim, które emitują miękkie, nieoślepiające światło.
W niewielkim mieszkaniu należy rozsądnie gospodarować przestrzenią, aby jej nie pozastawiać. Jeśli nie możesz podjąć decyzji dotyczącej oświetlenia, kup taśmy ledowe albo kinkiety zamiast lamp stojących.
W sypialni dobrze sprawdzą się rośliny oczyszczające powietrze lub produkujące nocą tlen. Należy do nich m.in. Zielistka Sternberga. Pamiętaj, że nie należy trzymać zbyt dużej ilości roślin w zamkniętej przestrzeni, ale kilka starannie dobranych gatunków może uczynić mieszkanie przyjemniejszym dla oka i poprawić komfort snu.
Zdjęcie główne: Nathan Oakley/unsplash.com