Odwiedzając kawiarnie i zamawiając kawę, można być pod wrażeniem umiejętności, jakimi dysponują bariści.
Warto wiedzieć, że, aby poczuć się jak barista, wcale nie trzeba przechodzić specjalnych kursów. Można nabyć pewne umiejętności w domowych warunkach, posługując się sprzętem dostępnym praktycznie dla każdego. Co warto wiedzieć na ten temat?
Żeby zacząć brać na poważnie parzenie kawy, należy się zaopatrzyć w kilka niezbędnych akcesoriów. Może to być waga cyfrowa, młynek do mielenia ziaren, a także czajnik z termometrem. Dostosowanie wielkości mielenia, mielenie kawy według wagi, a nie objętości oraz uzyskanie optymalnej temperatury wody niemal natychmiast poprawi jakość Twojej kawy. Jeśli chcesz pójść krok dalej, możesz zacząć robić notatki i notować ulubione odmiany ziarna, a także właściwą temperaturę wody oraz wielkość mielonych ziaren.
Z grupy dodatkowych elementów wyposażenia warto pomyśleć nad akcesoriami, które przydadzą się na przykład podczas podróży. Do podstawowych elementów zaliczają się podgrzewacze do kubków, rękawice izolujące czy przenośne spieniacze do mleka. Jeśli chcesz od razu poczuć się jak barista i zależy Ci też na aspektach estetycznych, to zdecyduj się na fartuch baristy. Połączenie grubo dzierganych materiałów i skórzanych pasków wygląda niezwykle stylowo.
Świetnym pomysłem na początek swojej przygody i podejmowania prób baristycznych jest eksperymentowanie z różnymi metodami parzenia kawy. Warto zapoznać się z takimi technikami jak: pour over, French press, cold brew, moka pot, espresso, perkolator i drip brew. Na początku wystarczy dysponować akcesoriami, które pozwolą przygotować od dwóch do trzech odmian naparu.
Chcąc parzyć kawę o najlepszym smaku, dobrze jest zdecydować się na ziarna z najwyższego segmentu jakości. Jest to specialta. To klasa, która cechuje się tym, że plantatorzy dokładnie sortują i wybierają ziarenka. Przekłada się to na najlepsze walory smakowe.
Chcąc zaparzyć kawę o niskiej kwasowości lub ze słodkimi, czekoladowymi nutami, warto zdecydować się na ziarna z Brazylii. Napar o deserowej charakterystyce można przygotować, używając kawy z Ameryki Środkowej, na przykład Gwatemali. Z kolei mocniejsze aromaty owocowości i wyższej kwasowości są odczuwalne w kawie z Etiopii.
Centrum każdej dobrze zaprojektowanej kawiarni i główny punkt odniesienia w trakcie pracy baristy stanowi ekspres do kawy. Jednak zanim się go dobierze, warto zainwestować w młynek, najlepiej elektryczny, który będzie umożliwiał sterowanie takimi parametrami, jak średnica i materiał ziaren, system regulacji, dozowanie oraz przeznaczenie.
W ekspresie do kawy warto zwrócić uwagę na to, żeby miał dołączony elektryczny młynek, który jest scalony z systemem urządzenia. Dzięki temu, wybierając każdy tryb pracy – espresso, latte czy cappuccino, można przyrządzić wspomniane napoje ze specjalnie dostosowanej mieszanki. Przy okazji można zwrócić uwagę na wbudowany spieniacz, a także osobną wylewkę. Niekiedy jest tak, że mleko jest dostarczane z tej samej dyszy, co sama kawa. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. To dlatego, że niekiedy resztki mleka pozostają i mogą znaleźć się na przykład w espresso, co oczywiście jest niepożądanym zjawiskiem.
Zdj. główne: Charmoré Nel/unsplash.com