Wśród modnych i popularnych stylów – zarówno w modzie, jak i designie oraz aranżacji wnętrz – od kilku sezonów króluje styl boho, który sprawdza się i w dużych, i w małych pomieszczeniach.
Styl boho może kojarzyć się z artystyczną cyganerią wprost z Francji. Nie bez powodu – słowo boho wywodzi się od francuskiej la bohème. Mianem bohemy w XIX wieku określano grupę artystów, którzy cenili wolność i kreatywność w twórczości oraz życiu. We wnętrzach urządzonych w stylu boho można od razu zauważyć swobodę w łączeniu etnicznych wzorów, naturalnych materiałów, roślin, stonowanych, ale i wyrazistych barw. Aranżacje boho nie są sztywno planowane, za to cechują się przytulnością i pozwalają na wyeksponowanie własnej indywidualności. Co istotne, ten styl można łatwo – bez skomplikowanych remontów i wielkich wydatków – wprowadzić do własnych wnętrz, nawet tych o niewielkim metrażu.
Styl boho przywodzi na myśl letnie, słoneczne dni podczas egzotycznych podróży, bowiem nawiązuje do kultur Afryki, Australii i Ameryki Południowej oraz stawia na naturalność w barwach i materiałach. We wnętrzach boho dominują jasne, stonowane kolory, szczególnie biały i różne odcienie beżu, choć równie pożądane są barwy ziemi, czyli: głębokie zielenie, delikatne szarości, musztardowe odcienie żółci, rdzawe czerwienie, ciepłe brązy. Naturalna kolorystyka powinna stanowić bazę w stylu boho, ale można przełamać ją żywszymi akcentami, na przykład przez pomalowanie jednej ze ścian na kolor turkusowy bądź fuksjowy. Warto też podkreślić, że jasne barwy optycznie powiększają i rozjaśniają niewielkie przestrzenie, więc świetnie sprawdzą w małych mieszkaniach.
W stylu boho wyróżniają się również naturalne materiały – najlepiej zdecydować się na tekstylia wykonane z lnu, bawełny, zamszu. Uroku wnętrzom dodadzą drewniane akcenty, dywaniki z juty, wiklinowe koszyki i rattanowe krzesła.
We wnętrzach boho powinno się znaleźć miejsce na meble z duszą i historią. Znajdziesz je na targu staroci lub na strychu w domu babci. Warto wybierać lekkie modele, drewniane lub w jasnych odcieniach, które nie przytłoczą niewielkich pomieszczeń. W małych mieszkaniach wykorzystuj każdą wolną przestrzeń – zdecyduj się na wysokie szafy, a na ścianach powieś drewniane półki, na których postawisz książki, ramki ze zdjęciami i wyeksponujesz pamiątki z egzotycznych podróży. Przedmioty o sentymentalnym znaczeniu są istotnym elementem w stylu boho i sprawiają, że jest on tak wyjątkowy.
We wnętrzach boho często spotyka się wiklinowe i rattanowe meble, szczególnie krzesła i fotele. Nie zajmują one wiele miejsca i dodają pomieszczeniom pożądanej lekkości oraz letniego uroku.
W mieszkaniu boho nie może zabraknąć żywej i sztucznej roślinności. Kwiatki w glinianych i ceramicznych doniczkach poustawiaj na parapecie i półkach, a do ręcznie wykonanych wazonów włóż bukiet z ususzonych traw. Na ścianach powieś ulubione dzieła sztuki, okrągłe lustra i plecione ozdoby z makramy. Przytulności i ciepła we wnętrzach boho dodadzą liczne poduszki w etniczne wzory i z frędzlami. Nie zapomnij o tkanych i plecionych dywanach.
Zdj. główne: Curology/unsplash.com