Majsterkowanie

Co należy wiedzieć o lutowaniu?

Artykuł sponsorowany

Umiejętność lutowania może okazać się bardzo przydatna. Lutownicy możesz bowiem użyć zarówno do mniejszych, jak i większych prac. Na czym jednak polega lutowanie? Dowiedz się, jak dokładnie przebiega lutowanie oraz poznaj wszystkie jego rodzaje.

Jak przebiega proces lutowania?

Lutowanie to nic innego jak łączenie ze sobą dwóch metalowych elementów. Dobrze wykonane lutowanie, to gwarancja mocnego i trwałego połączenia. Jak jednak przebiega sam proces lutowania? Do lutowania używa się specjalnego sprzętu, jakim jest lutownica. Umożliwia ona połączenie dwóch metalowych elementów przy użyciu spoiwa. Tworzywo, za pomocą którego spaja się dwa elementy metalowe, posiada fizykochemiczne właściwości pierwiastków z grupy metali. Dzięki temu łączenie wygląda estetycznie i jest bardzo stabilne.

Jak wygląda lutowanie krok po kroku? W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić elementy, które chcesz połączyć. Następnie należy nagrzać części do temperatury o 30 – 50 stopni wyższej niż temperatura topnienia lutu. W następnej kolejności należy zaaplikować topnik i lut na krawędzie części, które mają być ze sobą połączone. Następnie należy poczekać na proces dyfuzji i wzajemnej adhezji, a na koniec schłodzić spoiwa do skrzepnięcia.

Jeśli szukasz dobrej jakości lutownicy, która umożliwi Ci połączenie dwóch dowolnych metalowych elementów, z pewnością pomoże Ci ją znaleźć sklep elektroniczny Botland.

Lutowanie miękkie a lutowanie twarde

Warto pamiętać, że możemy wyróżnić kilka różnych rodzajów lutowania. Do najpopularniejszych z nich należy lutowanie miękkie i lutowanie twarde. 

Zdecydowanie prostszą metodą, która polecenia jest domowym majsterkowiczom, jest lutowanie miękkie. Jeśli chodzi o skład lutu miękkiego, to jest to przede wszystkim cyna oraz bizmut, kadm lub antymon. Lutowanie miękkie można wykorzystać do łączenia przewodów elektrycznych, układów elektronicznych, naprawy rurociągów, uszczelniania dachów i rynien, a także obróbki blacharskiej.

Lutowanie twarde wymaga zaś profesjonalnego sprzętu oraz umiejętności, ponieważ odbywa się ono w temperaturze powyżej 450 stopni. Wykorzystuje się tutaj zazwyczaj lut z mieszanek srebra. Lutowanie twarde znajduje zastosowania przede wszystkim w przemyśle, a w szczególności w branży chłodniczej i motoryzacyjnej.

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Studentka komunikacji wizerunkowej i była modelka. Od lat fanka Carrie Bradshaw i ekstrawaganckich stylizacji.
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Jak dbać o dach w Lublinie - poradnik dla właścicieli domów

Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby cieszyć się pięknych dachem jak najdłużej.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Czym kierować się podczas wyboru wypożyczalni sprzętu budowlanego?

Z wypożyczalni sprzętu budowlanego korzysta coraz więcej ludzi. To popularne rozwiązanie nie tylko dla firm budowlanych, ale też dla prywatnych inwestorów chcących wykonać prace remontowe bądź budowlane.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jakie zastosowanie ma rusztowanie do 3 metrów?

Rusztowanie to konstrukcja stosowana do prowadzenia prac na wysokościach. Dzięki niemu można wykonywać wiele różnych czynności, w tym malowanie ścian, montaż konstrukcji, prace budowlane, a także naprawy. Istnieją różne rodzaje rusztowań, które można stosować w zależności od potrzeb i wymagań danej pracy. W tym tekście poznasz zastosowanie rusztowania do wysokości 3 metrów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *