Polecamy
Jak stworzyć magiczny ogród? Dzięki tym roślinom otoczenie Twojego domu rozkwitnie
Inspiracje

Jak stworzyć magiczny ogród? Dzięki tym roślinom otoczenie Twojego domu rozkwitnie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Marzysz o nietuzinkowym ogrodzie, który zachwyca intensywnością kolorów i pięknym zapachem kwitnących kwiatów? Podpowiemy Ci, jakie rośliny wybrać, by otoczenie Twojego domu oddziaływało na zmysły i było miejscem kojącego relaksu. Oto przegląd kwiatów i krzewów ogrodowych, które z pewnością zachwycą każdego wielbiciela natury. Zaczynamy!

Pięknie kwitnąca magnolia 

Wiosna to czas, gdy kwitnące kwiaty magnolii zachwycają różnorodnymi odcieniami różu. Niestety wiele osób wciąż uważa, że uprawa tej rośliny jest w Polsce utrudniona, ze względu na panujące warunki klimatyczne. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że rośliny te, nie są aż tak wrażliwe na mrozy i można je z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogrodzie. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad, by cieszyć się pięknym kwiatostanem o imponujących odcieniach. O czym należy pamiętać?

W miejscach zacienionych rośliny te bardzo słabo kwitną

Niewątpliwie najlepszym miejscem do uprawy magnolii jest miejsce bardzo dobrze nasłonecznione. Musimy również pamiętać, by nasza magnolia była chroniona przed intensywnym wiatrem. Dopuszczalne jest miejsce lekko ocienione, jednak pamiętajmy o tym, by zapewnić roślinie dostęp do słońca. Warto wiedzieć, że magnolia kwitnie zwykle od kwietnia do maja. Występują również gatunki, które kwitną już w marcu, np. gatunek magnolia stellata. Niektóre gatunki magnolii ponownie zakwitają latem. 

Należy chronić korzenie rośliny przed zamarznięciem i zadbać o właściwą wilgotność gleby 

Jaka ziemia jest najlepsza dla tej rośliny? Należy wybrać ziemię lekko kwaśną, przepuszczalną i próchniczą. Należy również pamiętać o tym, by po posadzeniu rośliny wyściółkować glebę znajdującą się dookoła krzewu. W tym celu należy użyć kory sosnowej lub torfu organicznego. Takie wyściółkowanie gleby nie tylko uchroni naszą roślinę przed przemarznięciem, ale również zapewni utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. 

Niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiednio kwaśnej gleby. W tym celu warto wykorzystać zjawisko mikoryzy, gdzie glebę zakwaszamy poprzez zmieszanie jej z torfem od iglaków.

Musisz pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny

W okresie wiosenno-letnim (najczęściej od maja do końca lipca) występują największe susze, dlatego magnolia wymaga regularnego podlewania w tym okresie. Magnolie najlepiej jest podlewać deszczówką, a jeśli decydujemy się na stosowanie wody z wodociągów, najlepiej by odstała ona przez minimum jeden dzień. Pamiętajmy, że regularnego podlewania wymagają zwłaszcza młode magnolie, które zasadziliśmy w ciągu dwóch lat. 

Stokrotka afrykańska zachwyca bujnym kwiatostanem

To kwiat, który jest bardzo często mylony z magnolią. To zachwycająca kolorami roślina doniczkowa, której kwiat osiągają średnicę do nawet 10 centymetrów! Stokrotki afrykańskie występują w wielu kolorach, a najpopularniejsze są kwiaty różowe, fioletowe, żółte i białe. Zwykle stokrotka afrykańska osiąga wysokość od 25 centymetrów do 35 centymetrów. W Polsce rośliny te są zwykle uprawiane jako rośliny jednoroczne. Są jednak skuteczne sposoby na to, by stokrotkę afrykańską przezimować, by następnej wiosny ponownie cieszyła intensywnym kolorem kwiatów. 

Jak uprawiać stokrotkę afrykańską?

Roślinę tę można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na balkonie lub tarasie. Stokrotka afrykańska rozwija się w niemalże każdej glebie, musimy jednak pamiętać, by ziemia nie była zbyt wilgotna i ciężka. Niezwykle ważne jest zagwarantowanie roślinie słonecznego stanowiska. Gdy stokrotka nie ma zapewnionego odpowiedniego nasłonecznienia, przestaje produkować nowe pąki i ostatecznie obumiera. Z kolei, gdy znajduje się w cieniu, jej pąki kwiatowe zamykają się. Co ważne, kwiaty stokrotki zamykają się również podczas deszczu i pochmurnej pogody i jest to całkowicie naturalne zjawisko.

Co ważne, roślina ta uprawiana w ogrodzie dość dobrze znosi susze, jednak uprawiana w donicy wymaga intensywnego i regularnego podlewania. W czasie upałów kwiat ten wymaga podlewania nawet dwa razy dziennie. Należy przy tym pamiętać o sporych otworach w donicy, by nadmiar wody mógł swobodnie przypływać. Niestety stokrotkę o zbyt wilgotnej glebie dość szybko atakują choroby grzybowe. 

Jak przezimować stokrotkę?

Pod koniec września należy roślinę przenieść na okres dwóch tygodni do pomieszczenia, w którym panuje od 9 do 12 stopni Celsjusza. Po tym czasie należy odciąć sadzonki, a następnie umieścić je w torfie, który wcześniej został wymieszany z piaskiem. Ukorzenione sadzonki należy trzymać w temperaturze pokojowej, w nasłonecznionym miejscu. 

Migdałek trójklapowy to krzew, który zachwyca od pierwszego zakwitnięcia

Migdałek nazywany jest powszechnie również migdałowcem. Jego krzewy osiągają wysokość do nawet dwóch metrów, a intensywne różowe kwiaty mogą przenieść nas do bajkowej krainy. Różowe kwiaty migdałowca to prawdziwy zwiastun wiosny. Kwiaty migdałka kwitną zwykle pod koniec kwietnia. Podobnie jak magnolia, migdałek wymaga lekko kwaśnej gleb, dużego nasłonecznienia i dobrej ochrony przed mroźnymi wiatrami. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki fotel do biurka wybrać?
Jaki fotel do biurka wybrać?
Wygodny fotel do biurka jest niezbędny, aby zadbać o właściwą postawę i tym samym własne zdrowie. Dowiedz się dlaczego i zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego fotela.
Zalety i proces aplikacji pianki poliuretanowej jako metody ocieplania domów
Zalety i proces aplikacji pianki poliuretanowej jako metody ocieplania domów
Odkryj dlaczego pianka poliuretanowa jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod ocieplania domów. Dowiedz się więcej o jej zaletach i procesie aplikacji w naszym artykule!
Zalety i wady noszenia soczewek jednodniowych
Zalety i wady noszenia soczewek jednodniowych
Dla kogo są soczewki jednodniowe? Czy warto je nosić na co dzień, czy wypadają lepiej przy używaniu okazjonalnym?
Ostatnie wpisy