Przerabianie starych ubrań jest zgodne z filozofią slow fashion, jest to jeden z gorętszych trendów w modzie. W jaki sposób można przerobić stare ubranie?
Przemysł odzieżowy plasuje się na drugim miejscu w rankingu przemysłów zanieczyszczających planetę. Wiele osób kupuje ubrania pod wpływem impulsu i często ich w ogóle nie nosi, a po dłuższym czasie wyrzuca. W Polsce co roku utylizowane jest 2,5 mln tekstyliów. Dobrej jakości ubrania są wyrzucane, bo przestają się podobać lub mają minimalne defekty, które można zniwelować poprzez oddanie do naprawy.
Jeśli zakupiona spódnica okazała się po czasie za długa lub za szeroka, to oddaj ją do lokalnej krawcowej. Podarła się koronkowa koszula albo na delikatnej bluzce masz dziurkę? Znajdź punkt artystycznego cerowania, w którym dziurka zostanie zszyta w niewidoczny dla oka sposób. Podobnie można postąpić z obuwiem. Zerwany fleczek, odklejona podeszwa czy pogryziony skórzany but to już nie problem. W dobrym zakładzie szewskim za niewielkie pieniądze można naprawić obuwie.
Jeśli masz smykałkę, to możesz swoje stare ubrania przerobić samodzielnie. Nie trzeba mieć do tego dużych umiejętności. Wystarczą tylko chęci oraz mała maszyna do szycia (można ją zakupić już za około 300 zł). Samodzielne przerabianie ubrań jest od kilku sezonów modowym hitem i nic nie wskazuje na to, aby to się zmieniło.
Ze starego miękkiego ręcznika można wykonać ciekawy dywanik. Do wykonania go będzie potrzebny ręcznik i gumowa antypoślizgowa mata. Wymiary maty należy dopasować do rozmiarów ręcznika. Następnie należy połączyć oba materiały ze sobą np. poprzez obszycie dywaniku ze wszystkich stron.
Jeśli masz stary filcowy kapelusz lub torebkę, to możesz z tych rzeczy zrobić podkładki pod szklanki. Zrobienie ich jest bardzo proste. Wystarczy tylko wyciąć kółka o średnicy kubków i podkleić je tekturką.
W ten sam sposób z filcowych ubrań można wykonać ciekawe podkładki pod talerze np. w kształcie liścia.
Wykonanie takiej wstawki jest bardzo proste i nie wymaga żadnych umiejętności szycia. Wystarczy tylko przygotować szablon w dowolnym kształcie, nożyczki, taśmę do klejenia tkanin, dowolną tkaninę (na wstawkach najlepiej prezentuje się koronka) oraz bawełnianą bluzkę.
Jeśli w bluzce lub bluzie masz przetarte łokcie, to przyszyj na nie ozdobne łaty. W pasmanteriach można znaleźć wiele różnych modeli. Wystarczy je dopasować, przyszyć lub zaprasować (najnowsze łaty przymocowywane są za pomocą kleju) i gotowe.
Jeśli na koszuli jest plama, której nie da się usunąć, to przyszyj na nią naszywkę lub ciekawe dżety. Dzięki temu koszula zyska drugie życie.
Jeśli stare jeansy lub gładka bluzka stały się nudne, to nadaj im nowe życie poprzez naszycie dowolnego haftu. Wykonanie go nie jest drogie, a dzięki niemu można zmienić wygląd starych ubrań.
Frędzle są hitem od kilku sezonów. Dzięki nim można odświeżyć ubranie i dodać niepowtarzalnego stylu boho. Wystarczy tylko doszyć frędzle np. na zakończeniu nogawek lub na dole bluzki.
Perły są od kilku sezonów bardzo popularne. Dlatego, jeśli nie masz zdolności manualnych, wystarczy, że naszyjesz na stare ubranie kilka perełek. Bardzo elegancko prezentują się na kołnierzyku koszuli, torebce, a nawet trampkach.
Za pomocą koronki możesz zmienić wygląd ubrań oraz akcesoriów. Wystarczy wszyć lamówkę z koronki w spodenki jeansowe. W ten sposób można przerobić też bluzkę oraz krótkie spódnice.