Artykuł sponsorowany
Fotowoltaika to popularny system ogrzewania i pozyskiwania energii elektrycznej. Jest zachwalana jako tania, ekologiczna i nowczesna – wciąż jednak wiele osób ma wątpliwości co do pozyskiwania energii ze światła słonecznego. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie.
Fotowoltaika reklamowana jest jako system, który pozwala oszczędzać pieniądze w długiej perspektywie czasowej. Czy to prawda? Panele fotowoltaiczne, produkowane przez polenergia pv, są inwestycją, której zadaniem jest zwrócić się i pozwolić Ci oszczędzić. Jest to możliwe, ponieważ wraz z zainstalowaniem fotowoltaiki zaczynają spadać Twoje rachunki za prąd, uniezależniasz się od podwyżek cen energii, a także zyskujesz możliwość odsprzedawania nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci miejskiej. Skąd bierze się to wszystko? Światło słoneczne padające na panele jest zamieniane w energię, która zaczyna zasilać Twój dom. Dzięki temu nie pobierasz prądu z sieci miejskiej – a Twoje rachunki spadają. Twoje gospodarstwo domowe zaczyna działać tak, jakby miało własną minielektrownię. W związku z tym przestają dotyczyć Cię również cenniki energii miejskiej i nie dotykają Cię związane z nimi podwyżki, ponieważ energię wyprodukowaną przez panele możesz wykorzystać do wszystkiego – zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych, ogrzewania domu czy podgrzewania wody. Oczywiście, instalacja fotowoltaiki wymaga pewnych nakładów finansowych – ponieważ jednak jest to rozwiązanie ekologiczne, zmniejszające emisję gazów cieplarnianych, wiele instytucji oferuje dofinansowanie instalacji paneli. Zorientuj się, które programy i dotacje działają w Twoim regionie, a zyskasz nawet piętnaście tysięcy złotych na start.
Istotną zaletą fotowoltaiki jako systemu pozyskiwania energii jest jej ekologiczność. Przede wszystkim, produkcja prądu przy użyciu paneli słonecznych nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, w tym gazów cieplarnianych, które są odpowiedzialne za globalne ocieplenie i katastrofę klimatyczną. W dodatku, panele słoneczne nie zużywają cennych zasobów naturalnych, na przykład wody pitnej, są produkowane z krzemu i aluminium, w pełni podlegają recyklingowi i nie generują hałasów. Dzięki tym cechom możliwość ochrony środowiska przez podjęcie decyzji o pozyskiwaniu energii przy użyciu fotowoltaiki jest bardzo wysoka. Warto również pamiętać, że w przeciwieństwie do węgla, gazu czy innych paliw stałych, płynnych i gazowych, Słońce jest niewyczepanym źródłem energii. Wykorzystanie jego światła jest więc nie tylko skuteczne i ekologiczne, ale również nie stwarza ryzyka wyczerpania się pierwotnego źródła. Wszystko to z pewnością przemawia za zdecydowaniem się na fotowoltaikę, a nie jest to wcale koniec zalet paneli słonecznych – są one również bardzo trwałe i łatwe w obsłudze, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność.
Fot.: Kindel Media/pexels.com