Artykuł sponsorowany
Gdy poziom wody gruntowej jest zbyt wysoki, prace budowlane są utrudnione, a czasem nawet niemożliwe do wykonania. Konieczne jest więc odwodnienie wykopów. Polega to na obniżeniu zwierciadła wody gruntowej, za pomocą odwodnienia wgłębne lub powierzchniowe. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o odwodnieniu? Podpowiadmy!
Powierzchniowe odwadnianie wykopów. zwane także metodą bezpośrednią, polega na przechwyceniu wód gruntowych i powierzchniowych spływających w głąb wykopu za pomocą drenaży poziomych, rowów i studni zbiorczych. W tym celu korzysta się z systemu rowów wypełnionych kamieniami lub innym gruboziarnistym materiałem. Rowy nachylone są w taki sposób, aby odprowadzać gromadzącą się wodę poza rejon budowy, bezpośrednio do studni zbiorczej.
Alternatywną metodą do powierzchniowego odwadniania wykopów jest odwadnianie wgłębne. Polega ono na instalacji w miejscu wykopów systemu rur zaopatrzonych w filtry. Całość montuje się w podłożu, a napływająca woda odprowadzana jest do studni wierconej oraz wpłukiwanej. Zwierciadło wody gruntowej obniża się, a ciśnienie zmniejsza. Można bezpiecznie przystąpić do wykonywania wykopu. Niekiedy obie metody odwadniania łączy się ze sobą, by uzyskać lepszy efekt końcowy.
Jedną z popularniejszych metod odwadniania wykopów jest stosowanie igłofiltrów. Jest to rura perforowana o średnicy dosyć małej średnicy, owinięta siatką i wciśnięta w grunt. Połączona jest ona z pompą wytwarzającą podciśnienie za pomocą kolektora ssącego. Pompy wysokiego ciśnienia działają odrobinę inaczej niż te, które znajdują się w standardowej studni. Te drugie są zanurzone wewnątrz, a ich działanie nie opiera się na wytwarzaniu podciśnienia, lecz na jedynie zbierają wodę, która spływa dzięki sile grawitacji.
Igłostudnie natomiast stosują rozwiązanie pośrednie. Woda zasysana jest z gruntu, na takiej samej zasadzie, jak w igłofiltrach, lecz średnica rury filtracyjnej w gruncie jest znacznie większa, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie z gruntu nie tylko czystej wody, lecz także wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych.
Choć na pierwszy rzut oka odwadnianie wykopów wydaje się dość prostym i mało skomplikowanym procesem, warto się jednak do niego odpowiednio przygotować. Nieodpowiednie wykonanie może prowadzić nawet do zniszczeń w obrębie placu budowy i otaczających działek. Aby tego uniknąć, warto wykonać projekt odwadniania wykopu. Takie rozwiązanie pozwoli na profesjonalne przeprowadzenie całego procesu i uniknięcie dodatkowych kosztów.
Projekt odwodnienia wykopów zawiera wiele cennych informacji dla wykonawców, dotyczących chociażby schemat przepływu wód, oraz prognozy oddziaływania odwodnienia na obiekty budowlane w okolicy. Aby je prawidłowo sporządzić, hydrolodzy wykonują szereg analiz, badań oraz obliczeń.
Fot.: SmartGeoPL/pixabay.com