Artykuł sponsorowany
Opieka nad zwierzęciem to ogromna radość, ale również duża odpowiedzialność. Jeżeli chcesz zaadoptować kota lub już jesteś opiekunem dla pupila, koniecznie wyedukuj się w obszarze opieki nad nim, w tym zakresu podstawowych potrzeb fizjologicznych zwierzaka.
Kocia dieta nie jest bardzo skomplikowana, a mając dostępne na rynku karmy suche i mokre – dostępne na przykład na stronie: https://animalo.pl/product-category/koty/karmy-dla-kotow/ – jej zorganizowanie nie powinno być żadnym problemem. Pamiętaj jednak, że duża dostępność produktów nie zwalnia Cię z obowiązku uważnego czytania etykiet i obserwowania swojego pupila. Co więc powinno znaleźć się w kociej karmie, aby zwierzak prawidłowo się rozwijał? Koty potrzebują przede wszystkim podstawowych makroelementów: białka, tłuszczu i (choć w mniejszych ilościach niż ludzie) węglowodanów. Ważne są również mikroelementy, czyli witaminy i minerały, a także przeciwutleniacze, glukozaminy czy betakaroteny. Ogromną rolę w zdrowo zbilansowanej diecie odgrywa również optymalna ilość wody. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne opcje, możesz zdecydować się na karmienie swojego podopiecznego karmą suchą, mokrą lub jedzeniem domowym. W przypadku zwierząt wychodzących czasami nie da się również uniknąć samodzielnego uzupełniania diety o drobne kręgowce i bezkręgowce przez kota. A jednak tam, gdzie to Ty decydujesz, warto podjąć racjonalną i najlepszą dla zwierzęcia decyzję.
Na stronie: https://animalo.pl/product-category/koty/ znajdziesz szeroką ofertę kociej karmy, zarówno w suchych, jak i mokrych odmianach. Jakie są zalety suchej karmy? Przede wszystkim łatwość w przechowywaniu, duże bezpieczeństwo mikrobiologiczne i, co z nim związane, długa data przydatności do spożycia. To wszystko zachęca do kupowania i ułatwia życie z kotem. Czy jednak sucha karma jest wystarczająca? Tak jak wspomnieliśmy, warto pamiętać o uzupełnieniu diety kota w odpowiednią ilość wody. Jeżeli o to zadbasz, dostarczanie pozostałych składników odżywczych w postaci suchej karmy nie powinno stanowić problemu – jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, konieczne skonsultuj się z weterynarzem.
Alternatywą dla karmienia pupila karmą suchą, jest stosowanie karmy mokrej. Zazwyczaj w jej skład wchodzą ryby, różnego rodzaju mięso oraz warzywa. Niestety, należy uważnie czytać etykiety, ponieważ niektórzy producenci zamieniają pełnowartościowe składniki na uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego, na przykład podroby i odpady poubojowe. Jedzenie ich zazwyczaj nie jest zagrożeniem dla kota, ale może przekładać się na mniejszą wartość odżywczą posiłków i nie zapewniać zwierzętom wszystkich potrzebnych składników. Zazwyczaj jednak karma mokra i tak cechuje się większą zawartością mięsa niż karma sucha – a co za tym idzie, warto urozmaicać nią od czasu do czasu dietę pupila żywiącego się głównie „na sucho”.
Fot.: Piotr Musioł/unsplash.com