Urządzanie

Kino domowe w domu – jak je stworzyć?

Dylan Calluy/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Kto z nas nie chciałby codziennie oglądać filmów w kinowej jakości? Jest to możliwe! Wystarczy, że zaaranżujesz w swoim domu kino domowe. Podpowiadamy, czego będziesz potrzebować oraz jak możesz je stworzyć, aby poczuć prawdziwy kinowy klimat we własnych czterech ścianach. 

Oglądanie filmów w kinie cechuje się najwyższą jakością obrazu i dźwięku oraz niepowtarzalnym klimatem. Czasami jednak wolelibyśmy obejrzeć film w domowym zaciszu, ale ani telewizor, ani laptop nie dają takiego komfortu jak sala kinowa. Co więc zrobić? Urządzić kino domowe! Dowiedz się, jak możesz wprowadzić prawdziwy kinowy klimat we własnym domu.

Jak urządzić salę kinową we własnych czterech ścianach?

Aby urządzić domową salę kinową, warto zagospodarować w tym celu osobne pomieszczenie, co zagwarantuje najlepszą jakość dźwięku. Jeśli jednak nie pozwala Ci na to metraż, to z powodzeniem możesz zorganizować salę kinową w salonie. Świetnie sprawdzi się także przerobienie na kino piwnicy lub strychu, jeśli ich nie używasz. Skoro masz już wybrane pomieszczenie, możesz przejść do zakupu sprzętu.

Projektor

Najważniejszym elementem kina domowego jest projektor. Jaki wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na technologię (DLP lub LCD). Ważna jest także wielkość i format projektora – najpopularniejsze to 4:3, czyli format zbliżony do kwadratu, lub panoramiczny 16:9. Pamiętaj także, aby rozdzielczość i kontrast projektora  były jak najwyższe, ponieważ dzięki temu odwzorowanie kolorów będzie znacznie lepsze. Również jasność powinna być wysoka, ponieważ im będzie ona mniejsza, tym gorsza widoczność w niezaciemnionym pomieszczeniu. Kiedy wybierzesz już projektor, to warto dokupić do niego także specjalistyczny ekran. Do jego powieszenia możesz użyć specjalnego uchwytu ściennego, który znajdziesz na stronie https://centrumelektroniki.pl/uchwyty-scienne-c1018.

Nagłośnienie

Równie ważny, co dobry obraz, jest także dobry dźwięk. Dlatego też w przypadku domowego kina istotna jest nie tylko jakość zakupionych głośników, ale również ich rozmieszczenie. Dzięki temu każdy efekt dźwiękowy będzie słyszany idealnie bez konieczności zmiany głośności. Jak to osiągnąć? Najbardziej podstawową zasadą jest stworzenie trójkąta. To znaczy głowa słuchacza i głośniki powinny przyjmować kształt trójkąta równobocznego lub równoramiennego. Najlepiej, jeśli głośnik centralny znajduje się jak najbliżej ekranu. Kolumny przednie zaś ustaw tak, aby były one skierowane pod kątem 45 stopni do widza siedzącego naprzeciwko ekranu. Głośniki efektowe umieść po bokach widza, nieco powyżej poziomu uszu.

Kinowy klimat

Salę kinową charakteryzuje nie tylko najwyższa jakość obrazu i dźwięku, ale także niepowtarzalny klimat. Warto więc postarać się go odtworzyć w swoim kinie domowym. Aby to zrobić, zadbaj przede wszystkim o wygodne fotele, uwzględniając ich odpowiednią ilość. Pamiętaj także o odpowiedniej kolorystyce wnętrza. Wybierz raczej ciemne kolory, od których światło emitowane przez ekran nie będzie się odbijać. Dodatkowo możesz zamontować delikatne i dyskretne światło w podwieszanym suficie, co zapewni typowo kinowy klimat. Możesz także zawiesić lampki, na przykład te ledowe na taśmie, dla przytulnego klimatu. Innym sposobem na urządzenie domowej sali kinowej jest rozłożenie na podłodze materacy oraz miękkich poduszek i koców.

Zdjęcie główne: Dylan Calluy/unsplash.com

Polecane artykuły
Urządzanie

Pomysły na aranżację sypialni w kawalerce

Podpowiadamy, co jest ważne przy wykańczaniu niewielkiej sypialni.
Czytaj więcej
Urządzanie

Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Nie każdą własność trzeba ubezpieczać. Czasami wykup danej polisy zależy wyłącznie od Ciebie. Podobnie jest z mieszkaniem czy domem jednorodzinnym.
Czytaj więcej
Urządzanie

Czym charakteryzuje się dom ekologiczny?

Zainteresowanie ekologią stale rośnie, a troska o środowisko naturalne przejawia się w wielu aspektach życia.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *