Artykuł sponsorowany
Stworzenie przytulnej przestrzeni w domu nie musi być wcale trudne czy skomplikowane. W istocie wystarczy jedynie odpowiednia gra światłem, kolorami i teksturami. Jeśli budżet Ci na to pozwala, możesz spróbować zabawy kształtami mebli, by spotęgować uczucie nastrojowości i ciepła.
Przede wszystkim powinieneś zamienić syntetyczne materiały i błyszczące powierzchnie na te naturalne, takie jak lekko zabarwione drewno, ratan, juta, bawełna organiczna lub len. Faktura tych rzeczy jest także inna, bardziej przez nas pożądana, ponieważ większość z nas ceni sobie to, co naturalne. Nieskazitelne powierzchnie mogą wydawać się nudne, jednowymiarowe i z czasem mogą przypominać bardziej sterylne warunki laboratoryjne niż domowe pielesze. Na pewno docenisz zagięcia lnianej poduszki, dotyk wełny lub widok drewnianych słojów. Jeśli mowa o dodawaniu tkanin do pomieszczenia, warto pomyśleć o kupnie odpowiedniej firany.
Kiedy omówiliśmy materiały, czas wskazać, jaki kształt powinny przybierać przedmioty, które są z nich wykonane. Aby nadać przytulny charakter Twojemu domu, zaleca się stosowanie gładkich, delikatnie zakrzywionych wzorów. Agresywne, ostre krawędzie i mnóstwo prostych linii sprawiają uczucie sztywności, a wnętrza, które posiadają takie zastosowanie, sprawiają wrażenie nieprzyjaznych.
Aby stworzyć bardziej relaksującą atmosferę, która kojarzyć będzie się z ciepłem rodzinnego domu, beztroskością i przytulnością. Meble powinny sprawiać wrażenie, jakby Cię obejmowały, przytulały, zwłaszcza wtedy, kiedy zwiniesz się w kłębek na sofie. Okrągły stolik kawowy zachęca do gromadzenia się wokół niego, niczym przy ognisku. Zaokrąglone rogi przedmiotów, takich jak sofy i fotele sprawiają, że są bardziej przytulne. Efekt ten pogłębi umieszczenie na nich miękkich poduszek, a pod nimi dywanu.
Białe ściany mogą poszerzać przestrzeń w małych pomieszczeniach, a w ciągu dnia tworzyć wrażenie przewiewności i przestronności, ale często bywa tak, że są zimne i surowe. Możesz dodać subtelną nutę, by rozgrzać wnętrze. Nawet złamana biel lub jasny beż sprawią, że przestrzeń będzie bardziej przytulna, ponieważ będzie bardziej naturalna. Możesz też wprowadzić nieco koloru, dodając do aranżacji różnych akcesoriów. Mogą być to poduszki, dywany, koce lub dzieła sztuki na ścianach.
Zapewne wielu z nas nie chciałoby siedzieć w salonie przy ostrym świetle, jakie daje główna lampa w pomieszczeniu. Sprawia ono bowiem, że stajesz się czujny i przebudzony, a po całym dniu oczy zaczynają piec i łzawić. Zainstaluj zatem ściemniacz na światłach i zastosuj abażury, by stworzyć ciepłe, zachęcające otoczenie, w którym odpoczniesz Ty i Twoje oczy. Warto zastosować światła akcentujące konkretne elementy, by nadać całej scenie jeszcze bardziej przytulny charakter, a to za sprawą rozproszonego światła. W salonie użyj lamp, aby stworzyć punkty przy stolikach, kredensach i półkach.
Stwórz odpowiedni nastrój dzięki kojącym zapachom. Ważne jest, by w ciągu dnia wietrzyć dom, bo w końcu nikt nie lubi zapachu stęchłego powietrza, bielizny lub niektórych gotowanych potraw, a zwłaszcza wtedy, kiedy zapach ten wchłoną tkaniny, np. poduszki. Wieczorem możesz zapalić świecę lub spryskać ekologicznym odświeżaczem. Używaj zapachów, które przypominają Ci chwilę relaksu. Dzięki drzewnym zapachom możesz przenieść się na zewnątrz, a lawenda stworzy klimat spa. Wiadomo nie od dziś, że zapach ma ogromny wpływ na nastrój, a osiągnięcie efektu jest stosunkowo tanie.