Majsterkowanie

Przyczyny i rodzaje uszkodzeń opon

Imthaz Ahamed/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Opony mogą ulec uszkodzeniu z różnych powodów. Czasami możemy od razu wyczuć, że pojawił się problem, a czasami jest on odczuwalny dopiero po jakimś czasie. Dowiedz się więc, jakie są przyczyny i rodzaje uszkodzeń opon, a przede wszystkim jak ich uniknąć. 

Nieregularne zużycie – najczęstsza przyczyna uszkodzenia

Nieregularne zużycie opon jest bez wątpienia najczęstszą przyczyną ich uszkodzenia. Jednak takie zużycie może mieć wiele postaci. Najbardziej typową jest ząbkowanie, czyli widoczny na zewnątrz objaw działania na bieżnik różnych odkształcających sił. Opony zużywają się w ten sposób szczególnie podczas długiej podróży ze stałą prędkością i po prostej drodze. Pewien poziom ząbkowania jest dopuszczalny i nie odbija się wyraźnie na komforcie jazdy. Silniejsze ząbkowanie może mieć jednak konkretne przyczyny, takie jak nieprawidłowe ciśnienie w oponie, nadmierna zbieżność kół oraz oszczędna eksploatacja.

Inną przyczyną uszkodzenia może być zużycie środkowej części bieżnika lub zużycie jednostronne. Ten pierwszy problem spowodowany jest energicznym przyspieszaniem, zwłaszcza podczas jazdy w mieście. Często spotykany jest on w samochodach posiadających mocny silnik. Drugi typ zużycia jest zaś spowodowany nieprawidłową geometrią osi. Odchylenia od standardowych wartości mogą rosnąć z biegiem czasu, na przykład wskutek agresywnego wjeżdżania na krawężniki. Na nieprawidłową geometrię kół w Twoim samochodzie może również wpłynąć obniżenie wysokości pojazdu w połączeniu z oponami niskoprofilowymi.

Jeśli więc Twoje opony zużyły się i potrzebujesz nowych, to koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego https://plusgum.pl/.

Pęknięcie opony na skutek uderzenia

Często spotykanym uszkodzeniem opon jest również pęknięcie powstałe na przykład na skutek uderzenia w przeszkodę. Pęknięcie jest najczęściej spowodowane najechaniem na krawężniki lub progi zwalniające ze zbyt dużą prędkością, lub pod nieodpowiednim kątem.  Skutkuje to nadmiernym naprężeniem osnowy i pękaniem pojedynczych kordów. Pamiętaj, aby nigdy nie ignorować tego rodzaju uszkodzenia, ponieważ może ono spowodować rozwarstwienie bieżnika i osnowy bądź pokruszenie się bocznej ściany opony.

Przecięcie lub przebicie opony

Na drogach często znajdują się ostre przedmioty takie jak gwoździe, szkoło czy kamienie. Najechanie na nie może prowadzić do przecięcia lub przebicia opony. Jeśli przedmiot uszkodzi oponę dostatecznie głęboko, możesz zaobserwować spadek ciśnienia. Pamiętaj, że w takiej sytuacji, lub gdy zobaczysz przedmiot wbity w Twoją oponę, jak najszybciej udaj się do zakładu wulkanizacyjnego, aby naprawić szkodę. 

Jak zapobiegać uszkodzeniom opon?

Na niektóre z uszkodzeń nie masz większego wpływu, jednak wielu z nich będziesz w stanie uniknąć, stosując kilka prostych zasad. Przede wszystkim pamiętaj, aby regularnie przekładać opony w swoim samochodzie, na przykład podczas wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Dzięki przekładaniu opon samochodowych z osi napędowej na nienapędową opony będą się  zużywać równomiernie. Sporą rolę odgrywa także technika jazdy. Unikaj gwałtownego ruszania lub hamowania oraz agresywnej jazdy po nieutwardzonej drodze, a jeśli zauważysz na drodze przeszkodę, zbliżaj się do niej powoli i prostopadle.

Zdj. główne: Imthaz Ahamed/unsplash.com

Studentka komunikacji wizerunkowej i była modelka. Od lat fanka Carrie Bradshaw i ekstrawaganckich stylizacji.
Polecane artykuły
Majsterkowanie

Jak wybrać idealne drzwi zewnętrzne? Poradnik krok po kroku

Wybór drzwi zewnętrznych nie zawsze jest prosty. Dowiedz się, jakie parametry są najważniejsze i jak krok po kroku dobrać idealne drzwi do Twojego domu.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jak skutecznie zwalczyć gryzonie w domu bez użycia chemikalii?

Odkryj skuteczne, ekologiczne metody zwalczania gryzoni w domu, bez użycia szkodliwych chemikalii. Porady, techniki oraz bezpieczne sposoby na pozbycie się nieproszonych gości.
Czytaj więcej
Majsterkowanie

Jak wybrać odpowiednią oczyszczalnię ścieków dla twojego domu lub biznesu

Poznaj, jak wybrać oczyszczalnię ścieków idealną dla domu lub biznesu. Artykuł omawia różne typy oczyszczalni, kluczowe kryteria wyboru i dodatkowe wskazówki dla wyboru najodpowiedniejszego systemu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *