Artykuł sponsorowany
Twoja szafa jest przepełniona, ale ciągle towarzyszy Ci poczucie, że nie masz w co się ubrać? A może Twój regał ugina się pod ciężarem książek, których nikt nie czyta? Sprawdź, jak odgracić mieszkanie z niepotrzebnych przedmiotów.
Nadmiar rzeczy, którym trzeba poświęcić uwagę, zabiera cenny czas i przestrzeń w mieszkaniu, dlatego coraz więcej osób dostrzega zalety płynące z minimalizmu oraz świadomej konsumpcji. Warto zerwać z nawykiem kupowania rzeczy pod wpływem impulsu czy wybierania się do centrum handlowego na poprawę humoru. Niebezpieczne są także wyprawy po outletach i wyprzedażach, które mogą skutkować spontanicznym zakupem niepotrzebnych rzeczy słabej jakości. Kluczem do stworzenia idealnej przestrzeni jest rozsądne planowanie zakupów, a także sukcesywne pozbywanie się zbędnych rzeczy z mieszkania.
Wielu ludzi ma emocjonalny stosunek do przedmiotów, w które zainwestowali pieniądze albo otrzymali w formie prezentu od bliskich. Niestety, nietrafione zakupy czy prezenty zajmują cenne miejsce w domu i nikomu nie służą. Warto zarezerwować sobie czas na porządki i przejrzeć przedmioty z całego mieszkania w ramach oddzielnych kategorii. Przy podjęciu decyzji, czy chcemy zatrzymać dany przedmiot, może pomóc zadawanie sobie pytań o uczucia, które budzi w nas dana rzecz oraz o to, czy kupilibyśmy ją ponownie. Warto kierować się metodami sprzątania japońskiej ekspertki w tej dziedzinie, Marie Kondo. Jednym z głównych zaleceń metody KonMari jest skupianie się na przedmiotach, które chcemy zatrzymać, a nie wyrzucić.
Książki, które kurzą się na regale, można zanieść do biblioteki, rozdać bliskim albo zostawić na regale miejskim. Dobrym rozwiązaniem jest również wystawienie ich na serwisach aukcyjnych typu allegro, skupszop, olx czy grupach czytelniczych na facebooku. Jeśli wolisz sprzedać książki w sposób tradycyjny, wybierz się do pobliskiego antykwariatu albo weź udział w targach używanej książki, które często odbywają się latem w dużych miastach – wydarzenia tego typu to dobra okazja, żeby sprzedać książki albo wymienić je na inne. Natomiast stare czasopisma, stare zeszyty ze szkoły czy ulotki reklamowe warto oddać na makulaturę.
Ubrania zachowane w dobrym stanie, które nie pasują już do naszego rozmiaru czy stylu, warto wystawić na portalach aukcyjnych, które specjalizują się w sprzedaży odzieży i dodatków, takich jak vinted czy szafa. Jeśli masz wątpliwości, czy będziesz jeszcze kiedyś nosić niektóre ubrania, spakuj je do kartonu i schowaj na jakiś czas, żeby przekonać się, czy przyjdzie Ci ochota, żeby je wyciągnąć. Segregowanie ubrań i dodatków według sezonów to także dobry sposób, żeby utrzymać porządek w garderobie. W tym celu warto sprawdzić produkty, które ma w ofercie hurtownia kartonów. Używaną odzież możesz również przekazać na cele charytatywne, oddać do recyklingu albo wrzucić do kontenera na odzież używaną.
Dbaj o to, aby elektrośmieci i zużyte baterie nigdy nie trafiały do odpadów komunalnych. Stare kable, ładowarki czy uszkodzony sprzęt elektroniczny powinno się wyrzucić do specjalnych pojemników, które można znaleźć w wybranych supermarketach i centrach handlowych. Warto wiedzieć, że wiele miast oferuje swoim mieszkańcom bezpłatny odbiór elektrośmieci o dużych gabarytach, na który można umówić się telefonicznie. Jeśli urządzenia są sprawne albo posiadają nieliczne wady, można też wystawić je za darmo na serwisie olx. Z pewnością ktoś zgłosi się po odbiór urządzenia i zrobi z niego użytek.
Zdj. główne: Faith Lee/unsplash.com