Mrożenie to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, aby zachować świeżość produktów na dłuższy czas.
Jednak istnieją produkty, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy wkładać do zamrażalnika.
Mrożenie jest prostym sposobem na konserwowanie jedzenia oraz spokojne przechowywanie nawet przez długi czas. Co więcej, proces mrożenia w większości przypadków zachowuje smak i zapach, a nawet wartości odżywcze produktów. Nie jest to proces czasochłonny i nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych konserwantów
Chociaż w większości przypadków mrożenie pozwala zachować trwałość na dłużej, istnieje też grupa produktów, których mrozić wręcz nie powinniśmy. Jakie to jedzenie?
Wiele rodzajów świeżych warzyw tuż po rozmrożeniu może wyglądać na zgniłe. Należą do nich przede wszystkim ogórki czy rzodkiew. Warzywa te mogą po wyjęciu z zamrażarki nie być zdatne do spożycia. Podobnie wygląda mrożenie w przypadku niektórych ziół.
Inne warzywa, jak pomidory, ale też cukinia, nie powinny być mrożone, bo po wyjęciu z zamrażarki nie smakują tak, jak świeże. Jednak nie należy się tym martwić, ponieważ wciąż można je wykorzystać do zup czy sosów.
Mrożenie wpływa również negatywnie na gotowane jajko. Po odmrożeniu traci swoją konsystencję, jest twarde i gumiaste. Nie powinno się też mrozić surowego jajka w skorupce, bo pęknie i wyleje się.
Jednak w przypadku świeżych jajek jest pewien sposób. Można je zamrozić, używając do tego pojemniczków. Najlepszy efekt uzyskamy, oddzielając białka od żółtek przed mrożeniem.
Ze względu na żywotność bakterii, nie wolno ponownie mrozić już raz rozmrożonych produktów i potraw, a w szczególności mięsa i lodów. Zamrażanie nie zabije drobnoustrojów, będących w jedzeniu. Kiedy rozmrażamy żywność, drobnoustroje szybko się namnażają.
Dlatego, aby nie szkodzić swojemu zdrowiu, nie powinno się mrozić produktów ponownie. Jest jeden wyjątek, rozmrożony produkt można ponownie zamrozić po obróbce termicznej.
Wskazane produkty zaraz po rozmrożeniu tracą walory smakowe. Dodatkowo zmianie ulega też konsystencja: ziemniaki, stają się suche, makaron zaś rozmięka.
Po rozmrożeniu tracą one swoją jednolitą konsystencję, rozwarstwiają się. Podobnie ma się proces mrożenia mleka, jogurtów czy kremów na bazie właśnie śmietany czy masła. Nie powinno się też mrozić sałatek czy innych dań z dodatkiem majonezu.
Kryształki lodu, pojawiające się podczas mrożenia w wypadku takich owoców jak pomarańcze, grejpfruty, winogrona i arbuz, uszkadzają ich struktury. W wyniku tego procesu owoce tracą swoja jędrność. Z kolei banany, kiwi i awokado ciemnieją i są nieapetyczne po odmrożeniu. Jednak są nadal możliwe do spożycia i wykorzystania, np. w koktajlach.
Ze względu na to, że galaretka w trakcie procesu mrożenia staje się mętna i wodnista nie jest wskazane jej mrożenie.
Puszystość i intensywność smaku to charakterystyczne cechy serka śmietankowego czy ricotty. Jednak po zamrożeniu tracą one swoją konsystencję i rozwarstwiają się. Również mrożenie twardych serów żółtych nie jest wskazane, ponieważ stają się wysuszone i dlatego kruszeją.
Zdj. główne: Bozhin Karaivanov/unsplash.com