Życie singla

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Artykuł sponsorowany

Szybkimi krokami zbliża się sezon rowerowy. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko kradzieży jednośladu? Przeczytaj, z jakich metod często korzysta złodziej i jakie kroki prewencyjne warto podjąć.

Profesjonalne zapięcie rowerowe 

W sklepach rowerowych można znaleźć różnego rodzaju blokady i  zabezpieczenia, które różnią się od siebie ceną oraz jakością. Do najpopularniejszych modeli należą: linka rowerowa, u-lock, składane zabezpieczenie (szekla) oraz łańcuch. Ceny zabezpieczeń do rowerów mogą się wahać od kilkunastu do kilku tysięcy złotych. Warto zainwestować w solidne zapięcie do roweru, które udaremni, a przynajmniej utrudni złodziejowi kradzież pojazdu. 

Cechy poszczególnych zabezpieczeń:

  • linka rowerowa – pracownicy sklepów rowerowych zwykle ją odradzają, ponieważ zwykłe szczypce do cięcia metalu lub przecinak wystarczą, żeby złodziej w kilka minut pozbawił nas roweru;
  • u-lock – jest to gruby pręt ze stali hartowanej w kształcie litery “u”, który trudniej przeciąć niż linkę rowerową, ale więcej waży i może zajmować dużo miejsca w torbie;
  • składane zabezpieczenie; szekla- zajmuje mało miejsce i waży mniej niż u-lock;
  • łańcuch – zwykle jest ciężki i może być nieporęczny, w dodatku model wysokiej jakości sam może stanowić obiekt zainteresowania złodziei. 

Przechowywanie i przypinanie roweru

Rowery stają się coraz popularniejsze, a złodzieje znajdują coraz to nowsze sposoby na ich kradzież. Warto zwrócić uwagę nie tylko na zabezpieczenie pojazdu, ale również na miejsce jego pozostawienia. Nie powinno się przypinać roweru do siatki, którą złodziej może łatwo przeciąć nożycami do drutu, ani do niestabilnej barierki. Złodzieje potrafią przewrócić znak drogowy, do którego przywiązany jest rower, a także sforsować czy wyrwać z ziemi różnego typu metalowe konstrukcje. Najlepiej przypinać rower do nieruchomej części otoczenia – zabezpieczenie powinno trzymać ramę z kołem, a nie tylko samo koło, które łatwo jest odkręcić i zdjąć.

Ryzyko kradzieży zwiększa także pozostawienie roweru na niskim balkonie czy klatce schodowej bez dobrego zabezpieczenia. Nawet jeśli wchodzimy na chwilę do sklepu czy restauracji, warto zabezpieczyć jednoślad. Przyjmuje się, że na dluższy postój najlepiej przypinać rower do miejsca uszczęszczanego przez wiele osób, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś zauważy i zgłosi ewentualną kradzież. Jeśli przechowujemy rowery w piwnicy czy wózkarni, powinno się zadbać o solidne i trudne do sforsowania drzwi. Warto także uczyć dzieci, aby nie zostawiały niezabezpieczonych rowerów bez nadzoru. 

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty

Miłośnicy jednośladów mogą zdecydować się także na ubezpieczenie, które ochroni ich w przypadku kradzieży roweru z zamkniętego pomieszczenia (np. garażu, piwnicy), jak i „z ulicy”. Warto jednak pamiętać, że warunkiem tego typu ubezpieczeń jest stosowanie blokad rowerowych określonych w regulaminie. Zasady doboru zabezpieczeń często są uzależnione od rodzaju oraz wartości roweru. Dobrą praktyką jest również sfotografowanie swojego pojazdu, co  w przypadku ewentualnej kradzieży może ułatwić jego odnalezienie.

Oznakowanie roweru na komisariacie

Dobrą opcją może być również udanie się na komisariat, gdzie na prośbę właściciela rower może zostać oznaczony bezbarwnym markerem, który będzie widoczny w świetle lampy UV nawet pod dodatkową warstwą lakieru. Numer naniesiony w ten sposób pomoże w odzyskaniu roweru w przypadku, gdy Policja go odnajdzie.

Co, jeśli jednak dojdzie do kradzieży?

W przypadku, gdy rower zostanie skradziony, należy natychmiast powiadomić Policję. Przy zgłoszeniu powinno się podać miejsce kradzieży, wygląd roweru, a także jego numery identyfikacyjne oraz charakterystyczne cechy. Na komisariat warto zabrać ze sobą dowód zakupu roweru oraz kartę gwarancyjną z numerami ramy – w odnalezieniu pojazdu może także pomóc obserwowanie aukcji internetowych.

Zdj. główne: Carl Nenzen Loven/unsplash.com

Absolwentka filologii szwedzkiej. W designie ceni sobie skandynawską prostotę, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Lubi pisanie kreatywne i bullet journaling.
Polecane artykuły
Życie singla

Elastyczność wynajmu apartamentów - dlaczego warto wybrać długoterminowy lub krótkoterminowy najem?

Dowiedz się, jak elastyczność wynajmu apartamentów długoterminowego i krótkoterminowego kształtuje Twoje możliwości. Zrozum, dlaczego jeden z nich może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Czytaj więcej
Życie singla

Życie singla: Jak czerpać radość i spełnienie?

Znajdź radość i spełnienie w każdym dniu, niezależnie od tego, czy jesteś singlem, czy w związku.
Czytaj więcej
UrządzanieŻycie singla

Sypialnia dla singla - jak zaprojektować funkcjonalne miejsce odpoczynku

Każdy powinien mieć swoją idealną sypialnię, która pozwala mu odpocząć i zrelaksować się po trudnym dniu. Projektowanie sypialni dla singla wymaga nieco innej strategii niż projektowanie sypialni dla pary lub rodziny. W tym artykule przedstawimy kilka porad, jak zaprojektować funkcjonalne i stylowe miejsce odpoczynku dla singla.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *