Polecamy
Jak nie przekarmić zwierząt domowych?
Życie singla

Jak nie przekarmić zwierząt domowych?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każde zwierzę domowe jest inne. Różnią się charakterem, upodobaniami i zainteresowaniami, ale niezależnie od gatunku mają jedną wspólną cechę – kochają jeść. Opiekunowie kochają swoich pupili i chcą dla nich jak najlepiej, jednak często nieświadomie i w dobrej wierze szkodzą im, przekarmiając zwierzaki.

Nadwaga jest bardzo niebezpieczna dla futrzaków i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego prawidłowe żywienie zwierząt jest niezwykle ważne. Małe zwierzęta i gryzonie są szczególnie narażone na przekarmienie, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób je karmić, by były zdrowe i szczęśliwe. 

Żywienie gryzoni  

Gryzonie, choć należą do jednej rodziny, w zależności od gatunku mają bardzo różne potrzeby żywieniowe. Świnki morskie są bezwzględnymi roślinożercami, przez co nie trawią białka odzwierzęcego i nie mogą dostawać nabiału, jajek czy innych tego typu produktów. Ich układ pokarmowy nie jest także przystosowany do trawienia zawartego w ziarnach glutenu, przez co karma dla kawii domowej nie może zawierać zbóż, zwłaszcza w formie całych ziaren. Podczas gryzienia łamią się one w ostre drzazgi, które wbijają się w dziąsła i powodują poważne problemy stomatologiczne.

By ścierać zęby, świnki potrzebują też siana, które jest dla nich podstawą diety, karma jest zaledwie dodatkiem. Świnki morskie są workami bez dna i mogą jeść bez opamiętania, dlatego ich dieta powinna składać się z warzyw (10-15% masy ich ciała na dobę) oraz siana, które są niskokaloryczną i zdrową przekąską. Karma jest bardziej suplementem niż podstawą i ma zapewniać zbilansowaną dietę oraz uzupełnić ewentualne deficyty w organizmie. 

Chomiki z kolei są wszystkożerne, przez co potrzebują w diecie zarówno białka roślinnego, jak i zwierzęcego. Karma dla chomika powinna zawierać oba te źródła protein, a dodatkowo być suplementowana na przykład larwami mącznika, odrobiną białego sera lub białka ugotowanego jajka. Ziarna zbóż czy kukurydzy również nie stanowią problemu dla chomiczych zębów, które są skonstruowane z całkowicie inny sposób, niż te u świnek morskich czy królików. Dieta chomika i każdego innego gryzonia powinna składać się głównie ze świeżych warzyw i niewielkich porcji owoców, a karma powinna być jedynie dodatkiem. 

Żywienie królików  

Króliki nie są gryzoniami, a zajęczakami, przez co ich potrzeby są zgoła inne niż gryzoni. Żywienie i przysmaki dla gryzoni są dobre i zdrowe, jednak nie będą odpowiednie dla królika, którego układ pokarmowy działa w odmienny sposób. Sposób żywienia zajęczaków jest najbardziej zbliżony do karmienia świnek morskich – tak samo jak one, króliki nie mogą jeść ziarna i pieczywa. Tak samo jak kawie potrzebują też stałego i nieograniczonego dostępu do siana, które pozwala im na ścieranie nieustannie rosnących zębów trzonowych oraz siekaczy, a dodatkowo dostarcza potrzebnych minerałów i mikroelementów. Poza dostępem do siana i ziół przez 24 godziny na dobę, królik nie potrzebuje stałego dostępu do karmy, a jedynie porcję raz dziennie. 

Karma dla królika powinna składać się przede wszystkim z ziół i zawierać dużo włókna, które wspomaga perystaltykę jelit oraz ścieranie zębów. Dobra i zbilansowana dieta zarówno dla zajęczaków, jak i gryzoni zapewni im długie i szczęśliwe życie w zdrowiu. Odpowiednia karma to taka, która odpowiada na pełne spektrum zapotrzebowań danego gatunku, zawiera wszystkie potrzebne składniki, odpowiednie źródła białka oraz witaminy i minerały. 

Zdj. główne: Aswathy N/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aranżacja loftowej kawalerki
Aranżacja loftowej kawalerki
Chcesz uzyskać loftowy klimat w niewielkim mieszkaniu? Podpowiadamy, jak to zrobić.
Smarowanie łańcucha rowerowego krok po kroku
Smarowanie łańcucha rowerowego krok po kroku
Czy smarowanie łańcucha to trudna czynność? Czy musisz prosić o pomoc albo zgłosić się do serwisu? Absolutnie nie! Skorzystaj z naszych wskazówek!
Czego używa się w nowoczesnym budownictwie?
Czego używa się w nowoczesnym budownictwie?
Przeczytaj, jakie nowoczesne materiały budowlane cieszą się rosnącą popularnością w branży.
Ostatnie wpisy