Życie singla

E-sport – czym jest i jaki ma potencjał?

E-sport - czym jest i jaki ma potencjał?
Designed by Freepik

Dzieci, młodzież, a nawet dorośli uwielbiają grać w gry komputerowe. Niektórzy z nich marzą o tym, aby wejść do świata e- sportu. Czym jest świat e- sportu i jaki jest jego potencjał?

Czym jest e-sport?

E-sport jest mało znaną dyscypliną w Polsce. Sport kojarzony jest przede wszystkim jako zdrowa rywalizacja w rozmaitych dyscyplinach sportowych. Natomiast e- sport to nic innego jak sport elektroniczny i profesjonalny gaming. Zawodnicy e-sportu to programerzy, którzy rywalizują ze sobą w różnych dyscyplinach jedno- i wieloosobowych.

Krótka historia e- sportu

E- sport jest dyscypliną stosunkowo młodą. Powstał na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Wtedy był bardzo toporną zachodnią rozrywką, która zaczęła nabierać kształtu dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy popularność zdobyły takie tytuły jak:

 • Quake,
 • StarCraft,
 • Counter – Strike.

Gry te umożliwiały rywalizację przez internet. Z początkiem lat 90. zaczęły odbywać się wydarzenia, które przyciągały fanów gamingu, a były to:

 • QuakeCON,
 • Cyberathlete Professional League,
 • Professional Gamers League.

Na początku  XXI wieku popularność e- sportu rosła w szybkim tempie, zyskując szczególną renomę w Korei Południowej, dzięki dedykowanym kanałom telewizyjnym i rządowej działalności w dziedzinie e-sportu.

E-sportowe kanały telewizyjne były również bardzo popularne w innych krajach. Prawdziwy rozwój e- sportu nastąpił w 2011 roku wraz z rozpoczęciem działalności serwisu Twitch, który oferował darmowe transmisje z turniejów e-sportu na całym świecie.

Dyscyplina jest grą, a zawodnik graczem?

Każda gra daje możliwość rywalizacji jedno- lub wieloosobowej, tym samym może teoretycznie stać się sportową dyscypliną. Aby tak się stało, gra musi mieć:

 • dużą społeczność graczy,
 • nieustanne zaangażowanie ze strony twórców,
 • majętnych inwestorów.

Czynniki mające wpływ na popularność gry to:

 • cena gry,
 • możliwość cieszenia się z rozrywki na poziomie podstawowym.

Zawsze należy rozróżnić graczy, którzy podchodzą do gry jak do sportowego współzawodnictwa, od zwykłych graczy komputerowych.

Gracz, który chce zostać e-sportowcem musi:

 • świadomie i konsekwentnie realizować cele drużyny,
 • umieć pracować w zespole,
 • mieć dużą odporność na stres,
 • mieć dobrą formę fizyczną.

Najbardziej popularne dyscypliny w e- sporcie

W e-sporcie jest również podział na gatunki, dlatego wyróżnia się:

 • strzelanki,
 • multiplayer online battle arena,
 • strategie,
 • sportowe,
 • bijatyki
 • inne.

Jaką przyszłość ma e-sport?

Przyszłość e-sportu jest bardzo optymistyczna. Eventy gamingowe zaczęły przyciągać bardzo dużo ludzi, a telewizja zaczyna dostrzegać potencjał e-sportu. Coraz popularniejsze staje się reklamowanie marek w gamingu.

Przyszłość e-sportu w Polsce

Polska jest jednym z czterech państw Europy, w których dyscypliny e-sportu mają najwięcej zwolenników – obecnie jest ich ponad  2,8 mln. Dzięki temu nasz kraj ma czwarte miejsce na świecie pod względem entuzjastów sportowych.

Polski e-sport ma również bardzo duży potencjał biznesowy. Dwaj Polacy – Filip „Neo” Kubski I Wiktor „Taz” Wojtas znaleźli się 2017 wśród 100 najlepiej zarabiających e-sportowców na świecie.

W Polsce e-sportem interesują się głównie ludzie z pokolenia X i Y, którzy są wykształceni i majętni. E- sport stał się dla nich nowoczesną formą rozrywki dostępną w social mediach, które stanowią świetne miejsce do reklamowania różnorodnych produktów i usług.

Jak firmy/ marki wykorzystują potencjał e- sportu?

Obecnie samo umieszczanie logotypu marki na produkcie nie jest wystarczającą reklamą w e-sporcie, potrzebne są tam działania wielowymiarowe. Wielopłaszczyznowe działania marketingowe generują duże koszty i jeszcze większe zyski.

E-sport skraca dystans pomiędzy fanem i idolem, ukazując nową przestrzeń do  aktywnych działań marketingowych. Szybki rozwój e-sportu w Polsce i na świecie pokazuje jego ogromny potencjał.

Z wykształcenia pedagog, fanka wszelkich robót DIY. Uwielbia tworzyć rzeczy, które przydadzą się w domu lub ułatwią w nim życie. Prywatnie mama nastolatki i kilkulatka.
Polecane artykuły
Życie singla

Elastyczność wynajmu apartamentów - dlaczego warto wybrać długoterminowy lub krótkoterminowy najem?

Dowiedz się, jak elastyczność wynajmu apartamentów długoterminowego i krótkoterminowego kształtuje Twoje możliwości. Zrozum, dlaczego jeden z nich może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Czytaj więcej
Życie singla

Życie singla: Jak czerpać radość i spełnienie?

Znajdź radość i spełnienie w każdym dniu, niezależnie od tego, czy jesteś singlem, czy w związku.
Czytaj więcej
UrządzanieŻycie singla

Sypialnia dla singla - jak zaprojektować funkcjonalne miejsce odpoczynku

Każdy powinien mieć swoją idealną sypialnię, która pozwala mu odpocząć i zrelaksować się po trudnym dniu. Projektowanie sypialni dla singla wymaga nieco innej strategii niż projektowanie sypialni dla pary lub rodziny. W tym artykule przedstawimy kilka porad, jak zaprojektować funkcjonalne i stylowe miejsce odpoczynku dla singla.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *