Polecamy
Czy warto robić postanowienia noworoczne?
Życie singla

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nieubłaganie zbliża się koniec roku. Czas podsumowań, przemyśleń i bilansów. To czas, kiedy musimy zmierzyć się z listą naszych podsumowań z kończącego się roku i stworzeniem listy na kolejny, tym razem 2022 rok. Czy warto robić postanowienia noworoczne? 

Nowy rok – nowy ja

Wiele osób u schyłku roku i zaraz na początku nowego powtarza sobie stwierdzenie „nowy rok – nowy ja”. Ma nas to zmotywować do rozpoczęcia różnych działań mających za zadanie przybliżenie nas do upragnionych i wcześniej założonych celów. Większość osób właśnie początek roku traktuje jako symboliczną cezurę, od której zamierza wprowadzić w swoje życie szereg zmian. Pomogą one stać się nam takimi osobami, jakimi zawsze chcieliśmy być. Postanowienia noworoczne bywają różne. Dla jednych wiążą się z samodoskonaleniem, dla innych z przeżyciem nowych doznań lub doświadczeniem nieznanych wcześniej rzeczy. Czasem zakładają one również powrót do zaniechanych praktyk. Jednak dość często się zdarza, że na spisaniu postanowień i kilku próbach wprowadzenia ich w życie się kończy. Każdy z nas przecież kojarzy zatłoczone w styczniu siłownie i kluby fitness. Ale co dalej?

Daj sobie czas

Na początku zastanów się, co chciałbyś osiągnąć dzięki postanowieniom noworocznym? Jakie rezultaty osiągnąłeś w tym roku? Nie warto pośpiesznie wypisywać pierwszych i sztampowych rzeczy, które przychodzą nam do głowy. Część osób twierdzi, że nie warto robić postanowień noworocznych, bo i tak nigdy ich nie spełniamy. To pierwszy błąd, który możemy popełnić.

Niewłaściwe podejście już na samym początku potrafi wszystko przekreślić. Zastanów się i przemyśl, co chciałbyś zrobić w nowym roku? Rozważ, jak realne są to postanowienia i jaką mają dla Ciebie wagę. Jeśli będą to popularne postanowienia typu „chcę schudnąć”, „będę uprawiać sport”, „rzucę palenie”, „przeczytam w roku dwanaście książek” i nic więcej nie będzie się za tym kryło, mamy wysokie prawdopodobieństwo, że nam się nie uda i się zniechęcimy. Dlatego wybierz mądrze i wprowadź myśli w czyn.

Pierwsze kroki i plan działania

Na początku stwórz plan. Kiedy wprowadzasz w życie swoje postanowienia noworoczne, pamiętaj o tym, by stopniować intensywność. Wprowadzaj zmiany powoli, w innym wypadku szybko się zniechęcisz i zupełnie porzucisz działania.

Wiele postanowień wymaga dużego nakładu czasu, siły i wytrwałości. Nie poddawaj się przy pierwszych porażkach. Wypracowanie nawyku zajmuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt powtórzeń. Kluczem do osiągnięcia upragnionych celów jest konsekwencja. W trakcie tworzenia planów dnia na kolejne tygodnie i miesiące wplataj aktywności mające za zadanie przybliżyć Cię do odhaczenia pod koniec roku noworocznych postanowień. 

Podchodź do nich zadaniowo

Kiedy podzieliłeś postanowienia na etapy, każdy z nich podziel na mniejsze zadania. To bardzo satysfakcjonujące i motywujące, kiedy możesz postawić ptaszka przy kolejnym zagadnieniu. Co więcej, zdecydowanie łatwiej jest nauczyć się 100 hiszpańskich słówek lub schudnąć 2 kg – to pozwoli Ci zauważyć postępy, które zmotywują Cię do dalszej pracy. Tak czy inaczej, warto robić postanowienia noworoczne, zwłaszcza jeśli realnie wpływają na poprawę samopoczucia i pomagają stać się lepszą wersją siebie. 

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły na klasyczne podarunki
Pomysły na klasyczne podarunki
Nie wiesz jaki prezent wybrać, aby mieć pewność, że spodoba się osobie, którą chcesz obdarować? Podpowiadamy, jakie klasyczne i ponadczasowe podarunki sprawdzą się najlepiej.
Pies dla singla – na którą rasę się zdecydować?
Pies dla singla – na którą rasę się zdecydować?
Na samotność jest wiele sposobów. Pies, który zostanie dobrze wychowany będzie najwspanialszym przyjacielem właściciela mieszkania.
Meble kuchenne na wymiar – nowe możliwości dla wszystkich
Meble kuchenne na wymiar – nowe możliwości dla wszystkich
Wydawać by się mogło, że kuchnia to pomieszczenie, gdzie się "tylko" gotuje. Tak jednak nie jest.
Ostatnie wpisy