Urządzanie

Prace ogrodowe na wiosnę

Artykuł sponsorowany

Jakimi pracami ogrodowymi należy zająć się w pierwszej kolejności wczesną wiosną? Sprawdź, jakie działania zaplanować, po tym, jak miną już mrozy. 

Porządkowanie ogrodu po zimie 

Wiosenne porządki w ogrodzie warto rozpocząć już w drugiej połowie marca. Dobrze jest zacząć od posprzątania trawnika po zimie, aby murawa prezentowała się bardziej estetycznie i nawóz mógł głęboko przeniknąć do gleby. Należy wygrabić zeschnięte i zgniłe liście czy łodygi bylin, przekopać ziemię i usunąć mech oraz chwasty.  Koniec marca i pierwsza połowa kwietnia to doskonała pora na nawożenie, aerację (napowietrzanie gleby), wertykulację trawnika oraz dosiew trawy w miejscach, w których pojawiły się luki. Ogólnie rzecz biorąc, podlewamy i spulchniamy wierzchnią warstwę ziemi wokół krzewów i drzew. Wiosna to również dobry czas, aby trwale wydzielić różne strefy w ogrodzie. Ze względów estetycznych i funkcjonalnych warto wykończyć murawę profesjonalnym obrzeżem trawnikowym, wyprodukowanym z recyklingowanych materiałów. Nowoczesne obrzeża trawnikowe oddzielają część ogrodową i trawnik od alejek, ale przy tym także je stabilizują oraz zabezpieczają murawę przed uszkodzeniami. Obrzeża można wykorzystać również do aranżacji zielonych dachów czy zadbanych i estetycznych krawężników. 

Zdjęcie zimowych okryć z krzewów, drzew i bylin

Po ustąpieniu mrozów warto zsunąć lub częściowo rozchylić osłony zimowe z krzewów, drzew i bylin. Należy przy tym pamiętać, że odsłonięte rośliny mogą zbyt wcześnie podjąć wegetację. 

Pierwsze nawożenie 

Utrzymanie terenów zielonych w dobrym stanie wymaga regularnego nawożenia. Warto stosować nawozy dostosowane do konkretnych grup roślin, które pobudzą je do wzrostu.  Należy pamiętać o tym, aby stosować nawozy zgodnie z instrukcją producenta, tak aby rośliny mogły jak najlepiej przyswoić wszystkie składniki pokarmowe. 

Sadzenie

Wiosną można już przygotować glebę pod wysiew m.in. marchewki, pietruszki, sałaty czy rzodkiewki. Należy także wysiać nasiona warzyw i kwiatów ozdobnych do doniczek i rozsadników. Kiedy gleba na działce czy w ogrodzie już rozmarznie i ogrzeje się od słońca, można przystąpić również do sadzenia roślin. Warto pamiętać o obfitym podlewaniu świeżo posadzonej rośliny. Szeroki wybór pięknych i zdrowych sadzonek znajdziesz na stronie: https://fabrykarozsady.pl/kategoria-produktu/sadzonki/sadzonki-owocow/.

Konserwacja narzędzi i sprzętu

Dobrze jest wygospodarować czas także na posprzątanie i ewentualną renowację altany oraz mebli ogrodowych, wyczyszczenie dna oczka wodnego oraz konserwację narzędzi. To dobra okazja, żeby zaplanować zmianę aranżacji i zastanowić się nad zakupem nowych elementów, które poprawią estetykę i funkcjonalność przestrzeni, takich jak kamienie ogrodowe olsztyn, które można wykorzystać do wydzielenia różnych stref w ogrodzie, a także w celach dekoracyjnych. 

Fot.: Lisa Fotios/pexels.com

Absolwentka filologii szwedzkiej. W designie ceni sobie skandynawską prostotę, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Lubi pisanie kreatywne i bullet journaling.
Polecane artykuły
Urządzanie

Jaka bateria wannowa sprawdzi się w Twojej łazience?

Decydując się na zakup wanny nie można zapomnieć także o wyborze odpowiedniej baterii wannowej.  Ważne jest, aby wybrać taką, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna i trwała. W poniższym tekście przedstawimy porównanie różnych typów baterii wannowych, trendy w designie oraz sposoby na rozwiązanie częstych problemów z nimi związanych. Porównanie różnych typów baterii wannowych Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów baterii wannowych. Jednymi z najpopularniejszych są jednouchwytowe, które pozwalają na łatwe regulowanie temperatury i strumienia wody jednym ruchem dłoni. Często polecanym produktem tego typu jest bateria wannowa Memoria A42334 Vitra. Natomiast baterie dwuuchwytowe posiadają dwa pokrętła, dzięki czemu można dokładnie regulować temperaturę wody. Oba typy baterii mogą być montowane na wannie wolnostojącej lub przyściennym uchwycie. Stosunkowo nowym rodzajem baterii wannowej jest wariant z termostatem, która pozwala na ustawienie precyzyjnej temperatury wody. Baterie te posiadają dodatkowo system zabezpieczający przed poparzeniem, co jest szczególnie ważne w łazienkach z dziećmi. Innym rodzajem baterii wannowej są produkty z natryskiem, które umożliwiają szybkie umycie całego ciała podczas kąpieli. Trendy w designie baterii wannowych W dzisiejszych czasach baterie wannowe nie służą już tylko do regulacji strumienia i temperatury wody, ale także są ważnym elementem aranżacji łazienki. Producenci coraz częściej więc zwracają uwagę na design baterii, które stanowią element dekoracyjny. Aktualnie bardzo modna jest bateria wannowa w stylu nowoczesnym, charakteryzująca się minimalistycznymi formami i matowymi wykończeniami. Natomiast dla osób lubiących klasyczne rozwiązania polecamy baterie wannowe z uchwytami w stylu retro lub tradycyjne baterie dwuuchwytowe. Jednym z najczęściej wybieranych obecnie produktów jest bateria wannowa wolnostojąca Chrom AREX.1255CR Excellent, która dzięki prostemu designowi pasuje do różnych stylów łazienek. Częste problemy związane z bateriami wannowymi i sposoby ich rozwiązania Mimo że bateria wannowa jest ważnym elementem wyposażenia łazienki, to niestety zdarzają się problemy z jej działaniem. Na szczęście są to zwykle usterki, które jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić i nie wymaga to dużych nakładów finansowych. Jednym z najczęstszych problemów jest zatykanie się perlatora, który odpowiada za mieszanie wody z powietrzem. W takiej sytuacji wystarczy odkręcić perlator i przepłukać go pod bieżącą wodą. Inną powszechną usterką jest wyciekanie wody z baterii. Przyczyną może być zużyta uszczelka, którą należy wymienić. W...
Czytaj więcej
Urządzanie

Twój dom - Twój wyjątkowy azyl

Twój dom - miejsce, gdzie tworzysz historie, odprężasz się i znajdujesz spokój. Stwórz wnętrze, które odzwierciedla twój styl i wyjątkowość.
Czytaj więcej
Urządzanie

Trendy w aranżacji salonu - nowoczesne i stylowe rozwiązania

Jakich trendów w aranżacji salonu możesz spodziewać się w 2023 roku? Sprawdźmy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *