Urządzanie

Jak zadbać o wentylację w łazience?

Jak zadbać o wentylację w łazience?
Designed by Freepik

Artykuł sponsorowany

Pierwsze własne mieszkanie – czy to wynajmowane, czy kupione – to szereg decyzji, które nierzadko trzeba podejmować jak najszybciej. Konieczne naprawy potrafią spiętrzyć się w tym samym momencie, urządzenia wymagają wymiany, a meble nie pasują. Warto wcześniej dowiedzieć się kilku rzeczy, bez których nasze pomieszczenia użytkowe nie będą dobrze funkcjonować. Bardzo często są to rzeczy, które do tej pory działały bez zarzutu, bo nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że należy zadbać o nie w jakiś szczególny sposób. Jedną z takich kwestii jest odpowiednia wentylacja w naszych łazienkach.

Zła wentylacja i jej konsekwencje

Bez wątpienia wielokrotnie po wyjściu spod prysznica zauważyłeś, że na lustrze zebrała się para wodna… To najlepszy i najprostszy do zaobserwowania dowód na to, że łazienka jest tym miejscem w Twoim domu, w którym zbiera się najwięcej wilgoci. Warto wiedzieć, że jeżeli wentylacja łazienki jest wykonana nieprawidłowo, para wodna z tego pomieszczenia będzie się skraplać i wnikać w ściany. Zła wentylacja łazienki to wada nie tylko tego jednego miejsca, ponieważ to właśnie przez kratki wentylacyjne znajdujące się właśnie w Twojej łazience, odprowadzany jest nadmiar wilgoci z całego domu! Niewłaściwa wentylacja doprowadzi do powstania grzybów i pleśni, te zaś mogą wywołać alergie oraz inne schorzenia układu oddechowego. Już wiesz, że to nie przelewki. Jednak co dalej?

Drzwi i kratki

Może podczas wybierania drzwi do łazienki zauważyłeś, że najczęściej polecane modele to takie, które zawierają kratkę na dole? To wywietrznik, który pomoże wydostać się z pomieszczenia niepotrzebnemu powietrzu. Jest on doskonałym pomocnikiem do kratki umieszczonej przy suficie. Zajrzyj do swojej łazience i poszukaj… Znalazłeś ją? To właśnie ta niepozorna kratka pozwala Ci swobodnie oddychać w całym domu! Wentylacja naturalna zwana też grawitacyjną to Twoja pierwsza pomoc w tym, by utrzymać odpowiednią czystość powietrza. Zadbaj o to, by co jakiś czas przetrzeć kratki z nagromadzającego się na nich kurzu, a Twoje płuca Ci za to podziękują.

Dodatkowe wspomaganie

Gdy zawodzi podstawowa wentylacja, należy zaopatrzyć się w dodatkowe urządzenia. Popularnym rozwiązaniem jest pochłaniacz wilgoci, który najprościej mówiąc, pochłania parę wodną, usuwając z pomieszczenia nadmiar wilgoci. Rozróżniane są dwa rodzaje – elektryczne urządzenia o naprawdę dużej skuteczności oraz pochłaniacze wilgoci, które zawierają w sobie substancję chemiczną zapewniającą identyczne działanie. Jeżeli Twoja łazienka jest większych rozmiarów, warto zaopatrzyć się w dodatkowy wentylator mechaniczny. Ich jedynym minusem jest to, że im większa moc, tym większa hałaśliwość. Ostatnim dodatkowym sposobem, o którym tak często zapominamy, jest… okno! Jeżeli Twoja łazienka jest wyposażona w okno, warto po każdej kąpieli wywietrzyć pomieszczenie, dzięki czemu w naturalny sposób pozbędziesz się w niego wilgotnego powietrza.

Pomoc profesjonalistów

Może zdarzyć się, że przytłoczył Cię nadmiar informacji, nie jesteś pewien, jakich wentylatorów potrzebujesz lub czy Twojej łazience niezbędne są dodatkowe urządzenia. Najprostszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest udanie się po pomoc do specjalistów. Wiele stron oferujących łazienkową armaturę ma w swoich usługach także projekt łazienki. https://armatura24.pl/ to jedna z firm, których pracownicy pomogą zaprojektować Ci idealną łazienkę, dzięki której nie będziesz musiał martwić się nadmiarem wilgoci, pleśnią ani grzybami. Czasami – zanim podejmie się własne, nie zawsze trafne decyzje – lepiej poprosić o pomoc fachowców.

Z zamiłowaniem zajmuje się swoimi roślinami doniczkowymi, co rusz dodając nowe zdobycze do swojej kolekcji. Wyczekuje każdej wiosny, żeby znowu móc zasiać na balkonie pomidorki koktajlowe i zasadzić swoje ulubione kwiaty. Miłośniczka surowego drewna, chociaż otwarta jest na nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz. Niestraszne jej remonty i z chęcią zabiera się za kolejne renowacje w swoim mieszkaniu.
Polecane artykuły
Urządzanie

Imitacja drewna na elewację — stylowy akcent dekoracyjny

Drewno, będące jednym z najbardziej pożądanych materiałów budowlanych przez wieki, nie tylko spełnia funkcje praktyczne, ale przede wszystkim dodaje charakteru każdemu budynkowi, czyniąc go wyjątkowym i pełnym uroku.
Czytaj więcej
Urządzanie

Zalety i zastosowanie aluminiowych szyn sufitowych w aranżacji wnętrz

Odkryj jak aluminiowe szyny sufitowe mogą zmienić Twoje wnętrze. Zrozumieją ich zalety i zastosowania, które czynią aranżacje pomieszczeń praktycznymi oraz stylowymi.
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak wybrać idealne elementy małej infrastruktury do twojego parku lub placu?

Odkryj, jak skutecznie dobierać elementy małej infrastruktury, aby twój park lub plac stał się przyjaznym i atrakcyjnym miejscem dla użytkowników.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *