Urządzanie

Bateria z termostatem. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Sidekix Media/unsplash.com

Przed Tobą zakup baterii prysznicowej, wannowej lub umywalkowej? Zastanawiasz się nad baterią z termostatem, ale nie masz pewności, czy to rozwiązanie dla Ciebie? Przygotowaliśmy miniporadnik, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje. Zapoznaj się z nimi i rozwiej swoje wątpliwości!

Bateria z termostatem – co to jest?

Aranżacja łazienki może wydawać się trudna, jednak z dobrym planem da się przez to gładko przejść. Jednym z ważnych etapów jest wybór baterii – prysznicowej, wannowej i umywalkowej. Obok klasycznych modeli coraz częściej pojawiają się baterie z termostatem. 

To innowacyjne rozwiązanie gwarantujące utrzymanie wybranej temperatury. Zazwyczaj można ją ustawić pokrętłem (czasami przyciskiem) z dokładnością do 1℃. W zależności od modelu zakres temperatur znajduje się między 15℃ a 60℃ oraz z blokadą na 38℃. Wiele takich baterii zapamiętuje poprzednie ustawienia, więc nie ma potrzeby codziennie ustawiać parametrów na nowo.

Jak działa bateria termostatyczna?

Teraz czas poznać odpowiedź na pytanie, jak działa takie urządzenie. Otóż w baterii znajduje się specjalny mechanizm mieszający gorącą i zimną wodę w taki sposób, by docelowo z wylewki płynął strumień wody o wybranej temperaturze. Proces mieszania trwa dosłownie kilka sekund, więc nie musimy długo czekać, aż zimna woda spłynie i pojawi się ciepła. 

Jeśli zaś zdarzy się, że na przykład temperatura nagle się obniży – z uwagi choćby na dodatkowy pobór wody przez pralkę czy zmywarkę – wówczas mechanizm natychmiast reaguje, zmieniając proporcje gorącej wody tak, by przez cały czas płynęła woda o wybranej temperaturze. Dzieje się to tak szybko, że zupełnie nic nie odczujemy. Woda będzie dla nas dokładnie taka sama.

Tu jeszcze ważna informacja. Baterie z termostatami korzystają z obu źródeł wody – i gorącej, i zimnej. Jeśli zaś zdarzy się, że któryś z nich zostanie nagle odcięty, wtedy bateria automatycznie odcina dopływ drugiego. Nie trzeba się obawiać, że wypłynie lodowata lub gorąca woda.

Co ciekawe, w bateriach tych możemy również ustawić pożądane ciśnienie wody i nie zmieni się ono, nawet jeśli zmieni się w instalacji.

Dlaczego warto kupić baterię z termostatem – najważniejsze korzyści

Po przeczytaniu powyższych informacji z pewnością już nasuwają Ci się konkretne korzyści. By jednak odpowiednio one wybrzmiały, warto zebrać je w całość. Baterie z termostatem warto kupić, bo:

  • generują oszczędności – choć modele te są droższe od swoich standardowych odpowiedników, to jednak koszt ten szybko się zwraca. Nie czekamy, aż strumienie wody się zbalansują, więc jesteśmy w stanie obniżyć zużycie wody nawet do 40 procent, co oczywiście przekłada się na niższe rachunki;
  • poprawiają komfort podczas kąpieli, prysznica lub mycia rąk – raz ustawiona temperatura będzie cały czas taka sama. Nie czekamy, aż zimna woda spłynie, nie musimy kombinować z ustawieniem idealnej temperatury;
  • sprawdzają się przy dzieciach – baterie termostatyczne nie tylko umożliwiają ustawienie konkretnej temperatury, ale również zablokowanie przypadkowego podwyższenia jej. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że dzieci (czy seniorzy) się poparzą;
  • pozytywnie wpływają na środowisko – zużywamy mniej energii do podgrzania wody, więc i środowisko na tym zyskuje.

A zatem, czy zdecydujesz się na baterię z termostatem do swojego domu?

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Polecane artykuły
Urządzanie

Zalety i zastosowanie aluminiowych szyn sufitowych w aranżacji wnętrz

Odkryj jak aluminiowe szyny sufitowe mogą zmienić Twoje wnętrze. Zrozumieją ich zalety i zastosowania, które czynią aranżacje pomieszczeń praktycznymi oraz stylowymi.
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak wybrać idealne elementy małej infrastruktury do twojego parku lub placu?

Odkryj, jak skutecznie dobierać elementy małej infrastruktury, aby twój park lub plac stał się przyjaznym i atrakcyjnym miejscem dla użytkowników.
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak wybrać idealny żyrandol do pokoju dziecięcego - praktyczne porady i inspiracje

Odkryj niezawodne sposoby na wybór idealnego żyrandolu do pokoju dziecięcego. Zdobądź praktyczne porady i inspiracje, które sprawią, że Twoje dziecko pokocha swoje miejsce.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *