Urządzanie

Bateria z termostatem. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Sidekix Media/unsplash.com

Przed Tobą zakup baterii prysznicowej, wannowej lub umywalkowej? Zastanawiasz się nad baterią z termostatem, ale nie masz pewności, czy to rozwiązanie dla Ciebie? Przygotowaliśmy miniporadnik, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje. Zapoznaj się z nimi i rozwiej swoje wątpliwości!

Bateria z termostatem – co to jest?

Aranżacja łazienki może wydawać się trudna, jednak z dobrym planem da się przez to gładko przejść. Jednym z ważnych etapów jest wybór baterii – prysznicowej, wannowej i umywalkowej. Obok klasycznych modeli coraz częściej pojawiają się baterie z termostatem. 

To innowacyjne rozwiązanie gwarantujące utrzymanie wybranej temperatury. Zazwyczaj można ją ustawić pokrętłem (czasami przyciskiem) z dokładnością do 1℃. W zależności od modelu zakres temperatur znajduje się między 15℃ a 60℃ oraz z blokadą na 38℃. Wiele takich baterii zapamiętuje poprzednie ustawienia, więc nie ma potrzeby codziennie ustawiać parametrów na nowo.

Jak działa bateria termostatyczna?

Teraz czas poznać odpowiedź na pytanie, jak działa takie urządzenie. Otóż w baterii znajduje się specjalny mechanizm mieszający gorącą i zimną wodę w taki sposób, by docelowo z wylewki płynął strumień wody o wybranej temperaturze. Proces mieszania trwa dosłownie kilka sekund, więc nie musimy długo czekać, aż zimna woda spłynie i pojawi się ciepła. 

Jeśli zaś zdarzy się, że na przykład temperatura nagle się obniży – z uwagi choćby na dodatkowy pobór wody przez pralkę czy zmywarkę – wówczas mechanizm natychmiast reaguje, zmieniając proporcje gorącej wody tak, by przez cały czas płynęła woda o wybranej temperaturze. Dzieje się to tak szybko, że zupełnie nic nie odczujemy. Woda będzie dla nas dokładnie taka sama.

Tu jeszcze ważna informacja. Baterie z termostatami korzystają z obu źródeł wody – i gorącej, i zimnej. Jeśli zaś zdarzy się, że któryś z nich zostanie nagle odcięty, wtedy bateria automatycznie odcina dopływ drugiego. Nie trzeba się obawiać, że wypłynie lodowata lub gorąca woda.

Co ciekawe, w bateriach tych możemy również ustawić pożądane ciśnienie wody i nie zmieni się ono, nawet jeśli zmieni się w instalacji.

Dlaczego warto kupić baterię z termostatem – najważniejsze korzyści

Po przeczytaniu powyższych informacji z pewnością już nasuwają Ci się konkretne korzyści. By jednak odpowiednio one wybrzmiały, warto zebrać je w całość. Baterie z termostatem warto kupić, bo:

  • generują oszczędności – choć modele te są droższe od swoich standardowych odpowiedników, to jednak koszt ten szybko się zwraca. Nie czekamy, aż strumienie wody się zbalansują, więc jesteśmy w stanie obniżyć zużycie wody nawet do 40 procent, co oczywiście przekłada się na niższe rachunki;
  • poprawiają komfort podczas kąpieli, prysznica lub mycia rąk – raz ustawiona temperatura będzie cały czas taka sama. Nie czekamy, aż zimna woda spłynie, nie musimy kombinować z ustawieniem idealnej temperatury;
  • sprawdzają się przy dzieciach – baterie termostatyczne nie tylko umożliwiają ustawienie konkretnej temperatury, ale również zablokowanie przypadkowego podwyższenia jej. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że dzieci (czy seniorzy) się poparzą;
  • pozytywnie wpływają na środowisko – zużywamy mniej energii do podgrzania wody, więc i środowisko na tym zyskuje.

A zatem, czy zdecydujesz się na baterię z termostatem do swojego domu?

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Polecane artykuły
Urządzanie

Zalety centralnego ogrzewania

Budujesz dom i zastanawiasz się, jaki rodzaj ogrzewania będzie dla Ciebie najlepszy? Poznaj zalety centralnego ogrzewania!
Czytaj więcej
Urządzanie

5 niezbędnych ozdób świątecznych

Nie masz pomysłu na świąteczną aranżację domu? Przedstawiamy kilka naszych propozycji!
Czytaj więcej
Urządzanie

Nowoczesne oświetlenie do małego mieszkania

Mieszkasz w kawalerce lub małym mieszkaniu i nie wiesz, jak sprawić, by Twoja przestrzeń wydawała się większa i bardziej otwarta? Podpowiadamy, jak umiejętnie i w przemyślany sposób oświetlić małe mieszkanie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *